Tradiční pesto (Pesto alla genovese) má svůj původ v Itálii a připravuje se z bazalky, česneku, parmezánu (případně jiného sýra), soli a olivového oleje. Název je odvozen o italského slova pestare, což v překladu znamená tlouci. To vychází z klasické přípravy pesta, při němž se lístky tloukly/drtily v hmoždíři. Tímto způsobem si pesto můžete připravit i vy doma, nicméně mnohem jednodušší a rychlejší je příprava v mixéru či chopperu (sekáčku), kam vložíte všechny suroviny naráz a během chvilky máte pesto hotové.

Pesto využijete nejen na těstoviny

Použití hotového pesta se meze nekladou. Klasikou je pochopitelně spojení s těstovinami, ale možností je celá řada.

  • Pesto namazané na bagetěSkvěle bude pesto chutnat na rozpečené bagetě či topince – navrch přidejte volské oko a rázem máte chutnou a sytou snídani.
  • Pesto natřete na právě upečené či ugrilované maso nebo rybu – vykouzlíte dokonalý kulinářský zážitek!
  • Použijte pesto jako základ do dipu – stačí jen smíchat se zakysanou smetanou.
  • Přidejte pesto do tvarohu či žervé a máte skvělou pomazánku.
  • Pomažte jimi hotové slané palačinky.
  • Připravte z pesta bylinkovou zálivku na salát – přidejte požadované množství do jogurtu.
  • Slané koláče, quiche, záviny – i v nich najde pesto své uplatnění.

Pesta z jarních bylinek

My dnes opustíme bazalkovou klasiku a připravíme si několik druhů pesta z bylinek, které teď na jaře najdete na svých zahradách nebo na ně narazíte při procházce přírodou. Pusťte se s námi do přípravy Pesta z medvědího česneku, Kopřivového pesta, nebo dáte přednost Pestu z pampeliškových listů? A věděli jste, že nemusí vyhazovat ani listy od ředkviček? Ano, i ty se dají na přípravu lahodného pesta použít.

Jak připravit pesto

Postup přípravy je u všech pest stejný. Suroviny jednoduše naházíte do mixéru či sekáčku a společně rozmixujete do požadované konzistence. Použité ořechy můžete zaměňovat dle libosti a svých preferencí. Do pest se výborně hodí piniové ořechy, kešu, vlašské ořechy, ale i mandle. Podobně můžete experimentovat i se sýrem. Kromě parmezánu lze použít i další vyzrálé sýry, jako je grana padano či pecorino. S množstvím oleje buďte zpočátku opatrní, přidejte v receptu uvedené množství, a poté případně dolévejte další. Využít můžete nejen olivový olej, ale i další za studena lisované oleje – slunečnicový, dýňový, řepkový.

Právě připravené pesto naplňte do uzavíratelné sklenice a povrch zlehka zakápněte olejem, pesto díky tomu zůstane déle čerstvé. Sklenici uzavřete a skladujte v lednici. Takto vám vydrží přibližně týden až tři – občas zkontrolujte. Pokud byste ho nestíhali nespotřebovat nebo si pesto uděláte do zásoby z většího množství surovin, můžete ho jednoduše zamrazit.

Pesto z ředkvičkových listů

Ředkvičkové pestoPotřebovat budete: 3 hrsti ředkvičkových listů, 1 stroužek česneku, 50 g loupaných mandlí, 30 g sýru grana padano, 4 lžíce olivového oleje, 1 lžíce citronové šťávy, ¼ lžičky soli soli.
Ředkvičkové listy důkladně omyjte a osušte, společně s ostatními ingrediencemi rozmixujte.

Pesto z medvědího česneku

Potřebovat budete: svazek medvědího česneku (50 g), 30 g vlašských ořechů, 30 g parmezánu, 2 (a více) lžíce olivového oleje, špetka soli.
Listy medvědího česneku důkladně omyjte a nechte je volně na kuchyňské utěrce oschnout. Suché pak společně s ostatními surovinami umixujte dohladka.

Pesto z mladých kopřiv

Potřebovat budete: 3 hrsti mladých kopřiv, 2 stroužky česneku, 50 g loupaných slunečnicových semínek, 1 lžíce lahůdkového droždí, 4 (a více) lžíce za studena lisovaného slunečnicového oleje, ½ lžičky soli.
Na pesto sbírejte pouze lístky z mladých kopřiv a důkladně si vybírejte vhodné místo. Dbejte na to, aby bylo dostatečně vzdálené od silnic a dalšího možného znečištění. Kopřivy omyjete a přibližně minutu blanšírujte (povařte) ve vodě. Poté je ihned přendejte do studené vody. Vyjměte a nechte okapat. Přemístíte do mixéru, přidejte ostatní suroviny a rozmixujte.

Pesto z pampeliškových listů

Pampeliškové pestoPotřebovat budete: 3 hrsti mladých pampeliškových lístků, 50 g kešu ořechů, 30 g parmezánu, 4 (a více) lžíce olivového oleje, ¼ lžičky soli.
Na pesto sbírejte pouze mladé pampeliškové listy a stejně jako u kopřiv dbejte na čistotu místa, kde listy sbíráte - aby nebylo v blízkosti silnic nebo se zde nevenčili psi. Listy důkladně omyjte a osušte, společně s ostatními ingrediencemi rozmixujte.

Petrželové pesto

Potřebovat budete: 3 hrsti petrželky, 50 g loupaných konopných semínek, 30 g pecorina, 4 (a více) lžíce olivového oleje, ¼ lžičky soli.
Listovou petrželku bez tuhých stonků omyjte a osušte. Společně se semínky, sýrem, olejem a solí rozmixujte dohladka. 

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: autorský článek