základní živiny

taškaZískává každý!  I malý posun v životasprávě může znamenat velký krok ke zlepšení osobního pocitu a kvality života. Čtěte - soutěžte a vyhrajte.

5 soutěžících, kteří správně odpovědí všech 5 otázek, se zařadí do slosování o 5 krásných cen - praktických nákupních tašek s logem Vím, co jím. Ti, kteří správně zodpoví a zapíší se do pořadí na 15.,30.,45.,104.,155. místě, získají výhru.

Malá nápověda snad vždy přijde vhod !

  • Jak si vytvořit příjemný program změny?

Nesnažte se změnit všechny své nevhodné návyky najednou, ale měňte je postupně – pracujte metodou dílčích cílů. Dílčí úspěchy při změně chování vás potom motivují k dalším změnám a k vytváření nových návyků. Čím menší změnu uděláte, tím bude trvalejší. A to je hlavní kritérium úspěchu, nejen dosáhnout změny v životním stylu, ale také ji udržet. Jak si zařídit, aby změna byla úspěšná?

  • Čím vším můžeme ovlivnit náš pocit a náladu?

Pro správné fungování psychiky potřebuje náš mozek stabilní hladinu glukózy v krvi, kterou zajištují právě komplexní sacharidyZdroje komplexních sacharidů jsou celozrnné obiloviny a pečivo, luštěniny, brambory a zelenina. I dobrá nálada potřebuje palivo, jaké to je?

  •  Jdete na nákup a staráte se o zdraví rodiny?

Povinně uváděné výživové údaje na obalech mohou přispět k lepší informovanosti. Důležité však je, aby lidé údajům rozuměli a uměli je správně používat. Obsah cukrů, nasycených mastných kyselin a soli je důležitější z hlediska vlivu na zdraví než obsah základních živin (tuky, sacharidy a bílkoviny). Stále platí, že jejich konzumace v součtu by měla odpovídat energetickému výdeji. Co říkají nutriční údaje na obale potravin? A co znamená referenční hodnota příjmu?

  •  Hubnete, hubnete a najednou zjistíte, že jste obézní?

Je velmi důležité najít vždy příčinu nadbytečné hmotnosti a chyby napravit. Pak se vám povede nejen zhubnout, ale i hmotnostní úbytky dlouhodobě udržet. Dodržováním různých „zázračných“ diet sice zhubnete, ale zpravidla pak následuje jo-jo efekt a ve výsledku se můžete prohubnout až k obezitě. V případě nadváhy můžete využít i nabídku některých z redukčních kurzů. Čím dříve začnete situaci řešit, tím lépe.

  • Může sportovat i notorický nešika?

Každý si nové pohybové dovednosti osvojujeme jinak. Máme i rozdílné předpoklady si pohyb představit, plánovat nebo předvídat. Zatímco vám může činit problém chytit letící míč nebo se trefit pálkou do míčku, jiní zase mohou mít problém s udržením rovnováhy, s koordinací pohybů nebo zapamatováním si cvičební sestavy na hodině aerobiku. Některé naše schopnosti jsou zkrátka omezené.