Poradna 2. 10. 2023 | PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.

Strava po zánětu slinivky

Jak se stravovat po prodělaném zánětu slinivky.

Dobrý den,

před dvěma měsíci jsem měl těžší zánět slinivky, i nějakou drobnou nekrózu. Bez jasných příčin.
Nyní při držení diety už výsledky ok, cukrovku nemám.

Chtěl bych se zeptat na vychvalovaný, a můj oblíbený, český mák (rozemletý a svařený v mléce). Je možný, anebo už celoživotně zakázaný.

A proč nelze konzumovat ovoce obsahující zrníčka a slupky (jahoda, maliny,švestky, třešně,..)

Čerpám z knížky “Kuchařka při onemocnění slinivky” z vydavatelství Vyšehrad od Růženy Milátové, Mudr. Petr Wohl.

Děkuji za případnou odpověď.

Pavlík

 

Dobrý den,

při postižení slinivky je nutné dlouhodobě, spíše doživotně, vyřazovat tučné potraviny. Podobná stopka platí i pro alkohol.

Z potravin tedy preferujte libové maso, vyhýbejte se uzeninám, smaženým pokrmům, ořechům (lze jen malé množství), semenům (tedy i máku) a výrobkům z nich (např. pasta tahini).

Semínka z ovoce a slupičky jsou (resp. vám byly) zakázány z důvodu bezezbytkové diety na počátku rekonvalescence.

Se srdečným pozdravem,

Karolína Hlavatá, nutriční specialistka a dietoložka

Poradna 7. 7. 2023 | PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.

Vitamíny v mléku

Jak je to s vitamíny v tepelně neupraveném, čerstvém a trvanlivém mléku?

Dobrý den,

jsou vitamíny i v jiném mléku než v tom čerstvě nadojeném, farmářském? Nedávno jsem otevřela 14 dní prošlé "čerstvé" mléko a bylo stále dobré, což mi říká, že na něm nic čerstvého nebude, takže pochybuji i o těch vitamínech.

Děkuji za odpověď

Adel

 

Dobrý den,

vše má svá pro a proti.
U syrového, resp. tepelně neupraveného mléka je zachováno vše dobré, co k mléku patří, včetně případných choroboplodných zárodků. Z těchto důvodů je třeba si mléko převařit. Varem se zahubí jak bakterie, tak enzymy.

Nejmírnější postup je šetrná pasterizace, kdy teplota nedosahuje varu, ale je dostačující pro zahubení choroboplodných zárodů. Takové mléko se nazývá čerstvé a vydrží 14-21 dní (pokud zůstává uzavřeno).

Mléko ošetřené UHT metodou je prosté jak mikrobů, enzymů, tak citlivějších vitaminů. Zůstává obsah hlavních živin a minerálních látek. Pro tyto vlastnosti – především bílkoviny a vápník je mléko ceněno. Pozitivem je i trvanlivost.

Ke ztrátám vitaminů rozpustných v tuku – vit. A, D, E, K dochází především vlivem odstranění tuku.

Karolína Hlavatá, nutriční specialistka a dietoložka

Poradna 9. 5. 2023 | PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.

Histaminová intolerance

Mohu při histaminové intoleranci maso a mléčné výrobky?

Dobrý den,

potřeboval bych pomoc. Byla mi zjištěna histaminová intolerance. Četl jsem už spoustu článků ohledně stravy, ale akorát jsem z toho na větvi, protože v některých stránkách píšou různé potraviny a jsou přeházené a mě to mate hlavu.

Chtěl bych se nejvíce zeptat na maso a mléčné výrobky. Co se týče masa, tak bych se chtěl zeptat hlavně na kuřecí. Já kupuji hlavně bio nebo přímo farmářské a vyčtu si, jak bylo krmené a podobně. Jím i šunky kuřecí 96%. Můžu i vepřové, krůtí, hovězí, králičí?

Dále bych se chtěl zeptat na mléčné výrobky, jaké sýry mohu jíst? Vím, že můžu mozzarellu, ale u ostatních nevím, ale problém bych neviděl. Co mi dělá špatně je, když si dám zakysaný mléčné výrobky a fermentované potraviny, tak se mi udělá vyrážka na hrudi v podobě akné. Budu moc rád když mi pomůžete.

Děkuji Sedlák Tomáš

 

Dobrý den,

moc praktické jsou tabulky ze zdroje https://www.proalergiky.cz/clanky/potraviny-pri-histaminove-intoleranci.
v tuto chvíli byste měl minimálně měsíc, lépe 6 týdnů, konzumovat pouze potraviny ze skupiny Povolené potraviny. V tomto období je zakázáno jíst kuřecí maso a uzeniny, včetně šunky a všech salámů. Maso můžete hovězí, telecí a králičí.

Co se týká zakysaných mléčných výroků, ty také nejsou doporučovány. Z této skupiny připadají v úvahu jen čerstvé sýry, smetanový jogurt a mléko.

Přeji hodně zdraví a je dobře, že víte, s čím bojujete

Karolína Hlavatá, dietoložka a nutriční specialistka

Poradna 27. 4. 2023 | Mgr. Jitka LaštovičkováMgr. Jitka Laštovičková

Šunky pro děti

Vadí ve složení šunky pro děti stabilizátory E250 a E451?

Dobrý den,

prosím, chtěla bych se zeptat na výběr šunky pro děti. Koukala jsem na složení třeba výrobků od Le&Co, a mají tam třeba stabilizátory E250 a E451, které mi při vyhledávání našlo jako nevhodné pro děti i všeobecně. Chtěla jsem se jenom zeptat, jak to vidíte, jestli je problém dávat takovou šunku dětem, nebo nikoliv. Moc děkuji.
S pozdravem

Marína


Dobrý den paní Maríno,

E250 nebo obecně dusitany/dusitanové soli se používají při výrobě masných výrobků (a tedy například i šunky), jako konzervanty, aby se zabránilo množení nebezpečných bakterií ve výrobku (zejména bakterií Clostridium botulinum, které produkují známý a obávaný botulotoxin - tzv. klobásový jed). Díky jejich přítomnosti si také zachovává šunka červenou/růžovou barvu a nešedne.
Pokud se dusitany při výrobě nepoužijí, obvykle je třeba použít vyšší množství kuchyňské soli (NaCl), aby se dosáhlo téhož efektu (omezení množení bakterií).
E451 - trifosforečnany - draselný a sodný - tyto látky na sebe vážou vodu a tak v produktu působí jako stabilizátory /i pro udržení určité konzistence výrobku.
V malém množství (a tedy při občasné konzumaci šunky) jsou tyto látky hodnoceny pro člověka jako bezpečné - Evropský úřad pro bezpečnost potravin se hodnocením (i přehodnocením vždy po určité době) přídatných látek - jejich bezpečnosti, tolerovatelném denním příjmu, aj. - pravidelně zabývá.
Proto bych se neobávala občasně takovou šunku dětem nabídnout (vyberte výrobek s nižším množstvím soli, vysokým podílem čistého podílu masa - tj. šunku výběrovou nebo nejvyšší jakosti/kvality). Ale samozřejmě bychom šunku neměli mít v jídelníčku každý den nebo několikrát denně. Vždy budou mít přednost jiné potraviny. Šunku bych doporučila zařadit až u starších batolat a spíše výjimečně. Neměla by ostatně ani u dospělého člověka být v jídelníčku denně (a mělo by jít být spíše méně - např. max. 50 g). Jiným skvělým zdrojem bílkovin mohou být vejce, čerstvé či tvrdé sýry, libové maso či ryby, kde se řadě přídatných látek vyhneme.

S pozdravem a přáním příjemného dne,

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 16. 3. 2023 | PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.

Semolinové a celozrnné těstoviny

Mají semolinové a celozrnné těstoviny vyšší obsah lepku než klasické "bílé"?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na semolinové a celozrnné těstoviny, jestli obsahují větší množství lepku než klasické bílé těstoviny? Ptám se kvůli tomu, že mám mírnou intoleranci lepku a zařazuji ho málo a i potraviny, které obsahují minimum lepku, abych se nepřejídal lepku a jedl jsem i semolinové a celozrnné těstoviny. Dočetl jsem se, že semolinové a celozrnné mají větší množství lepku - je to pravda? A mám se držet spíš těch normálních bílých, abych neměl problémy se střevy a nezhoršil si intoleranci na lepek?

Děkuji Tomáš


Dobrý den, Tomáši,

děkujeme za Váš dotaz. Rozdíl v obsahu lepku není zásadní, rozhodující je, že pokud máte intoleranci lepku, neměl byste konzumovat žádné z uvedených druhů, jelikož semolinové, "bílé" i celozrnné druhy těstovin se vyrábí z pšenice (samozřejmě pokud není uvedeno, že jde např. o celozrnné žitné těstoviny). Nicméně lepek je obsažen i v žitu a ječmeni, tudíž v ideálním případě byste se měl přeorientovat na bezlepkové varianty. Možností jsu luštěninové těstoviny, které mají vysoký obsah vlákniny a bílkovin a jsou nutričně velmi hodnotné. Každopádně si vždy přečtěte na obale složení výrobku a alespoň dočasně přejděte na bezlepkovou stravu. Střevo se zklidní a po 3 měsících začněte lepek postupně opět zařazovat.

S pozdravem,

Karolína Hlavatá, nutriční specialistka

Poradna 27. 2. 2023 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Basmati rýže

Je basmati rýže rafinovaný sacharid?

Dobrý den,

kdesi jsem se dočetl, že bílá basmati rýže je rafinovaný sacharid. Ale všude jinde píší, že bílá basmati rýže má nízký glykemický index a jsou to komplexní sacharidy. Chci se tedy zeptat, co z toho je pravda, protože basmati jím už 2 roky.

Děkuji Robert


Dobrý den pane Roberte,

basmati je jedním z druhů dlouhozrnné rýže, je zdrojem komplexních sacharidů a oproti standardní bílé rýži má výrazně nižší glykemický index a je tak výživově vhodnější. Je to tedy velmi dobrá volba.
Můžete zvolit také hnědou basmati rýži, která má ještě navíc vyšší podíl vlákniny.

S pozdravem

Jitka Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 16. 2. 2023 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Balené vody

Je voda z kohoutku zdravá, nebo raději pít balené vody?

Dobrý den, prosím vás chtěl bych se zeptat, hodně piji čistou vodu a to převážně z kohoutku, ale četl jsem, že z kohoutku není až tak zdravá, tak bych se chtěl zeptat, jaké balené vody minerální jsou nejlepší a mají málo sodíku a tak dále. Budu moc rád za vaše rady.

Děkuji mnohokrát Sedlák

 

 

Dobrý den pane Sedláku,

kvalita vody z veřejného vodovodního řadu je obvykle poměrně dobrá. Může být výjimečně po určitou dobu i snížená - pak nemusí být vhodná např. pro malé děti (nicméně v takovém případě musí poskytovatel o tomto zhoršení kvality informovat). Kvalita vody také může být ovlivněna stavem rozvodné sítě /trubek pro rozvod vody/ v domě, kde člověk bydlí.
Z balených vod jsou pro běžný pitný režim nejvhodnější buď kojenecká nebo pramenitá/minerální voda s velmi nízkým obsahem minerálních látek či balená pitná voda. První 3 jmenované jsou velmi slabě mineralizované (obsahují nejméně minerálních látek), kojenecká voda musí splňovat ještě další velmi přísné parametry, protože je určena pro kojence (děti od narození do 1 roku věku), kteří jsou velmi citliví. Balená pitná voda se pak nejvíce podobá běžné pitné vodě dostupné ve veřejném vodovodním řadu.
Toto splňuje např. Dobrá voda.
Z více mineralizovaných balených přírodních vod lze pak čas od času zařadit pro zepstřední nebo v letních horkých dnech např. Magnesii nebo Korunní. Magnesia má obsah sodíku nízký, Korunní je již na sodík bohatší.

Přejeme mnoho zdraví a pohody.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 9. 6. 2022 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Dieta při steatóze jater

Existuje nějaká přísná dieta na ztučnění jater?

Dobrý den!

Vzhledem k tomu, že mám steatozu jater a ani po 9 měsících se nezlepšilo vyšetření na UZ, ráda bych znala nějakou přísnou dietu na toto ztučnění. Na internetu nemohu nic najít...a dost se tato věc bagatelizuje, takže mám dojem, že ani lékaři v mém okolí mi nemohou pomoci.

Děkuji 

Iva Procházková 

 

 

Dobrý den paní Ivo,

se steatózou jater to není úplně jednoduché - její vznik je ovlivněn řadou faktorů. Často se vyskytuje u osob s obezitou (někdy i v kombinaci s nedostatečně kompenzovanou cukrovkou 2. typu), u lidí s vysokou hladinou cholesterolu a u těch, kteří nemají vhodně vyváženou stravu (vysoký příjem energie, potraviny s vysokým obsahem fruktózy, tuku obecně nebo cholesterolu, vysoká spotřeba alkoholu).

K léčbě se přistupuje obvykle pokud se zároveň objevují i změny v hodnotách jaterních enzymů, jinak se působí zejména preventivně - úpravou životosprávy (omezení konzumace alkoholu, snaha o redukci hmotnosti v případě obezity či nadváhy, snížení hladiny cholesterolu v krvi a vhodné vyvážené stravy, aj.). Případně se pak navíc přidávají léčiva, která pomáhají chránit jaterní tkáň (hepatoprotektiva).

U Vás by se tak měla snaha soustředit na dosažení vhodné hladiny cholesterolu v krvi a případě - trápí-li Vás nadváha či obezita - k redukci hmotnosti. Obecná léčebná dieta na steatózu neexistuje. S úpravou Vašeho současného stravování (zda jsou u Vás v tomto ohledu nějaké rezervy, co byste mohla změnit) by Vám mohl poradit nutriční terapeut/terapeutka - jsou k dispozici v každé okresní/krajské nemocnici, často mívají i ambulance, kam se lze objednat ke konzultaci.

Přeji mnoho zdraví a pohody.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 7. 6. 2022 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Přechod na vegetariánskou stravu

Jde zajistit dostatek živin při vegetariánské stravě, když jde o aktivního sportovce?

Dobrý den,

delší dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych přešel plně na vegetariánskou stravu. Aktuálně maso jím minimálně (cca 2-3x týdně) a mám pocit, že se bez něj naprosto obejdu. Akorát mě trochu brzdí k tomu poslednímu kroku menší strach, abych měl všech živin dostatek.
Jde zajistit dostatek všech živin při vegetariánské stravě, i když jsem aktivní sportovec (tj. 3-4 tréninky týdně)? Na co si mám případně dávat pozor?

Moc děkuji za Váš čas
Kaderle Petr

 

 

 

Dobrý den pane Petře,


dobře nastavená vegetariánská strava se slučuje i s aktivním sportem (i když např. u sportu na vrcholové úrovni už je to pak také složitější). Pokud byste se chtěl stát striktním vegetariánem, určitě bych doporučila, abyste si vybral lakto-ovo vegetariánský způsob stravování - tj. s vyloučením masa, ryb a masných produktů, krve, kdy se konzumují všechny rostlinné zdroje stravy a také mléko, mléčné výrobky a vejce. Zařazení mléka a mléčných výrobků, vajec pomáhá k dosažení vyvážené stravy s dostatkem energie a potřebných živin - aby nebylo tolik náročné na množství přijmout dostatek energie, vejce i mléko a mléčné výrobky obsahují všechny potřebné aminokyseliny (jejich bílkoviny jsou tak samy o sobě plnohodnotné a není třeba u nich tak dbát na kombinaci jako u rostlinných zdrojů). V žloutku, mléce i mléčných výrobcích najdeme vitaminy B12 a D, v žloutku dále i železo. V mléce a mléčných výrobcích najdeme také důležitý vápník, kterého je v rostlinných zdrojích méně a je z nich hůře využitelný.
Z rostlinných zdrojů je železo hůře vstřebatelné než z živočičných - jeho využití může napomoci např. u listové zeleniny okyselení šťávou z citronu (vitamín C napomáhá lepšímu vstřebání železa) a je vhodné vyhnout se potravinám či nápojům, které využití železa zhoršují (např. kávu a čaj konzumovat v odstupu minimálně 1-1,5 hodiny).Naopak pozitivní je namáčení a klíčení obilovin a luštěnin. Vhodné je také konzumovat pravidelně zdroje omega 3 mastných kyselin (lněné semínko nebo mořské řasy - ty jsou výhodné i tím, že obsahují také jód). Dbejte na kombinaci obilovin a luštěnin - tím také docílíte příjmu všech potřebných aminokyselin.
Spíše bych nedoporučila vegetariánství, pokud byste věděl, že již v současné době trpíte chudokrevností - anémií. Tam by pak bylo na místě ji nejprve řešit spolu s lékařem a až po stabilizaci hodnot případně zkoušet postupně na vegetariánskou stravu přecházet a v případě snížení hodnot v krvi železo suplementovat v podobě léčivého přípravku nebo vhodného doplňku stravy.
Pokud byste chtěl přecházet na vegetariánskou stravu postupně, je to možné. Také je možné nestát se striktním vegetariánem, ale flexitariánem - tj. konzumovat převahu rostlinné stravy, ale zařazovat také - v menším množství zdroje živočišného původu (a to včetně masa). Nedávno jsme o flexiatriánství psali trochu podrobněji. Nebo se můžete pescetariánem, kdy se konzumují ryby (ale nikoliv jiné druhy masa).

Přeji Vám mnoho zdraví a pohody.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 30. 5. 2022 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Konzumace vajíček při vysokém cholesterolu

Mohu jíst vajíčka, i když mám vysoký cholesterol?

Dobrý den,

prosím o názor na vajička. Velmi ráda je jím a moje lékařka mi je tedy zakázala - prý max. 2 ks týdně... Mám vysoký cholesterol, 4 měsíce jsem vzorně jedla, klesl mi tlak i špatné jaterní testy, ale cholesterol se nehnul z místa.

Děkuji za odpověď Iva

 

 


Dobrý den paní Ivo,


s cholesterolem ve vejcích to není tak negativní, jak se dříve myslelo. Později se totiž zjistilo, že obsahují nejen cholesterol, ale také lecitin, který je pro nás pozitivní. Zdravý člověk může bez obav konzumovat 1-2 vejce denně.
Pokud by se u Vás však potvrdilo negativní genetické nastavení metabolismu cholesterolu, je vhodná větší opatrnost - max. 3-4 vejce týdně. Doporučila bych Vám tedy primárně se nyní držet tohoto nižšího množství - pokud by se podařilo hladinu cholesterolu snížit a bylo by vyloučeno to negativní genetické nastavení metabolismu cholesterolu, pak by bylo možné konzumaci navýšit (na ty 1-2 vejce denně).

Vejce mají mnohá pozitiva - ve žloutku najdeme železo a také vitamin D, bílek má zastoupen všechny nezbytné aminokyseliny, aj.

Přeji mnoho zdraví a pohody, s pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 27. 5. 2022 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Vysoký cholesterol

I přes upravený jídelníček vysoký cholesterol neklesá. Jak dál?

Dobrý den,

prosím, jak dál s vysokým cholesterolem? 4 měsíce jsem vzorně jedla, klesl mi tlak i špatné jaterní testy, ale chol. se nehnul z místa:(

Děkuji za odpověď Iva

 

 

Dobrý den paní Ivo,

je skvělé, že jste změnila životní styl a podařilo se zlepšit krevní tlak i hodnoty jaterních testů.
Doporučila bych Vám poradit se s lékařem nebo s lékárníkem, zda by pro Vás mohlo být pozitivní ještě třeba zkusit na několik měsíců navýšit příjem vlákniny, přijímat omega 3 nenasycené mastné kyseliny v podobě doplňku stravy nebo fytosteroly (které také omezují vstřebávání cholesterolu).
S cholesterolem to však není vždy zcela jednoduché - u někoho může jeho zvýšená hladila souviset s nevhodným složením stravy a nedostatkem fyzické aktivity i spánku, u menší skupiny lidí se ale objevuje problém v genetickém nastavení metabolismu cholesterolu. My jej totiž nepřijímáme pouze ve stravě, část se tvoří také v našem organismu.
V případě nevhodného nastavení metabolismu cholesterolu je pak vhodné stravování jen poměrně málo účinné k dosažení optimální hladiny cholesterolu v krvi - tedy "jen" vhodná strava a dostatek pohybu nestačí a je nutné podávání léků, které hladinu cholesterolu zvládnou snížit.
Někdy tak i u štíhlých, zdravých, aktivních lidí, kteří mají stravu vhodně složenou a vyváženou, je hladina cholesterolu vyšší - právě z uvedených důvodů.

Přeji hodně zdraví a pohody, ať se Vám dobře daří.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 14. 4. 2022 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Dieta při vysokém cholesterolu

Mohu využít některou z diet při vysokém cholesterolu?

Dobrý den,

máte ukázky různých diet. Mohla bych nějakou použít, když mám vysoký cholestrol a tuky v krvi?

Děkuji Vám Lenka

 

Dobrý den paní Lenko,


v případě, že je vysoký cholesterol a vysoká hladina tuku v krvi důsledkem nevhodného stravování nebo dokonce spojená s nadváhou či obezitou, pak mohou být vhodné naše rámcové jídelníčky, které Vás mohou pomoci nasměrovat ke zlepšení složení stravy (vyvážená strava, s omezením příjmu energie). V takovém případě je však také klíčové zařadit i vhodný pravidelný pohyb - obvykle jen samotná změna stravování není dostatečná pro snížení hmotnosti a dlouhodobé udržení tohoto úbytku. Je ale klíčové vybrat dobře vhodný rámcový jídelníček (množství energie, které byste měla denně přijímat - tak aby nebyl příjem energie příliš nízký nebo naopak až příliš vysoký).
Vysoká hladina cholesterolu a tuku v krvi ale může být i důsledkem nějakého jiného onemocnění, pak je nutné, aby lékař určil vhodný postup léčby tohoto jiného onemocnění. V případě genetické dispozice, která se u některých lidí objevuje (a tedy i když jsou štíhlí, mají vysoké hodnoty cholesterolu a tuků v krvi), je pak vhodné přizpůsobit Vaše stravování přímo směrem k dietě při dyslipidémii/hypercholesterolémii, máte-li normální hmotnost.
Bylo by tak ideální se ve Vašem případě poradit s lékařem - ten Vám může případně také doporučit obrátit se přímo na nutričního terapeuta, který by Vám pomohl stravu správně nastavit s ohledem na Vaše zdravotní potíže.

Přejeme mnoho zdraví, ať se Vám podaří tyto parametry zlepšit.

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 24. 2. 2022 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Konzumace potravin s obsahem steviol-glykosidu v těhotenství

Jsou steviol-glykosidy bezpečné v těhotenství?

Dobrý den,

je v těhotenství bezpečné jíst potraviny s obsahem steviol-glykosidu, prosím? Konkrétně mi jde o proteinové tyčinky Pure Bar https://www.fitstore.cz/essential-pure-bar/ Je případně ve složení něco "ještě horšího"? Ještě mi jich pár zbylo, tak jestli je bezpečné je sníst (max 1ks/týden), nebo je to zbytečný risk. Děkuji!

Kateřina

 

Dobrý den milá Kateřino, 

steviol-glykosidy byly shledány odborníky jako bezpečné v těhotenství, tj. tyčinky dojíst můžete. Ne příliš vhodný je ve složení ten kokosový olej - z hlediska zastoupení mastných kyselin, ale při konzumaci jedné tyčinky týdně si s tím v rámci pestré a vyvážené stravy nemusíte dělat příliš starosti. Jezte pestře, vyváženě, dopřávejte si dostatek listové zeleniny, poraďte se případně i o suplementaci vitamínu D (máte-li případně jeho nižší hladinu) a doporučují také rybí olej nebo doplňky stravy s obsahem DHA a EPA (kyselina dokosahexaenová a eikosapentaenová) a jezte také ryby jako zdroj jódu - vhodný je např. losos. 

Přeji hlavně mnoho zdraví a pohody. Ať se Vám dobře daří. 

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 7. 2. 2022 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Strava při problémech s lymfou

Jak se stravovat při problémech s lymfou po prodělané operaci?

Dobrý den,

před rokem jsem prodělala ženskou operaci a dnes mám velké problémy s lymfou. Mohla bych se prosím zeptat jak se při tomto problému stravovat?

Děkuji Petra Nagy

 

Dobrý den,

vhodná je standardní vyvážená strava, kde není nadměrně zastoupen tuk, naopak jsou dostatečně zastoupeny bílkoviny a vláknina (tj. dostatek zeleniny a ovoce, luštěniny, celozrnné obiloviny). Doporučuje se vyhnout se zvýšenému příjmu soli nebo potravin s vysokým obsahem soli (slaných potravin, potravin konzervovaných v solném roztoku).

Naopak je vhodné přijímat dostatek nesycených tekutin - průběžně během dne. Pokud neužíváte nějaké léky, můžete zařadit také občasně bylinné čaje - z přesličky nebo z kopřivy či odvar z pohankových slupek.Není ale vhodné pít je dlouhodobě nebo ve větším množství. Doporučuje se omezit konzumaci kávy, silného čaje a alkoholu.

Nicméně obvykle významnější vliv než strava mají kompresní bandáže a masáže specificky zaměřené na podporu proudění lymfy. S lékařem se můžete poradit také o možnosti užívání léků, které působí pozitivně na stav cévní stěny - i ty jsou při řešení lymfatických edémů někdy pozitivní.

Mohou pomoci i kompresní bandáže daných míst a také lymfatické masáže podporující proudění lymfy v dané oblasti - nejsou ale vhodné při některých diagnózách. Provádějí se jak ruční masáže, tak i přístrojové. Někdy je vhodné i speciální cvičení, obvykle bývá nutné provádět péči denně.  Myslím si, že nejvhodnější by pro Vás bylo poradit se s odborníkem - lékařem, který se specializuje na lymfologii. Pokud jste u něj samozřejmě již nebyla.

Přejeme hodně zdraví, s pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 15. 11. 2021 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Glutaman sodný

Co je glutaman sodný vyrobený na rostlinné bázi?

Dobrý den,

rada bych se zeptala na E621. Glutaman sodný. Když je ve složení koření napsáno, že obsahuje látku zvýrazňující chuť: glutamát sodný (E621) * *) vyrobeno na rostlinné bázi, např. kukuřice, cukrová řepa. Co si pod tím představit?

Moc děkuji za Váš čas Klara 

 

Dobrý den paní Klaro,

glutaman sodný je sodný sůl kyseliny glutamové, látka zvýrazňující chuť a vůni. Vyrábí se obvykle štěpením bílkovin z rostlinných zdrojů (kyselina glutamová je aminokyselina).

Pokud je uvedeno, že je vyroben z rostlinného zdroje - např. z kukuřice nebo cukrové řepy, pak je získán  - buď např. extrahováním bílkovin a jejich hydrolýzou nebo díky procesu fermentace z těchto zdrojů. Takto vyrobený glutaman je potravinářskou přídatnou látkou, kterou je třeba ve složení koření uvést (do které skupiny přídatných látek patří a o jakou přídatnou látku se jedná).

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 1. 11. 2021 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Obsah kofeinu ve 100% čokoládě

Obsahuje 100% čokoláda kofein?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli 100% čokoláda obsahuje kofein a event. kolik.

Děkuji Kohout 

 

Dobrý den pane Romane, 

ano, čokoláda obsahuje kofein (a také kofeinu podobnou látku - theobromin). 100% čokoláda bude mít obsah těchto látek poměrně vysoký (pocházejí právě z kakaových bobů) v porovnání s mléčnou čokoládou.

U 100% čokolády se uvádí cca 240-300 mg kofeinu na 100 g tabulky. Obsah theobrominu pro čokoládu 70-85% se uvádí obsah cca 802 mg na 100 g tabulky, pro 100% čokoládu tak bude výsledný obsah ještě vyšší (kvůli vyššímu podílu kakaové hmoty).

To je také důvod, proč se doporučuje této kvalitní čokolády konzumovat jen menší množství, ideálně do max. 20 g/den.

S pozdravem a přáním příjemného dne

J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 25. 8. 2021 | Doc. Ing. Jiří Brát, CSc.Doc. Ing. Jiří Brát, CSc.

Ztužený rostlinný olej

Jak poznat, že je ve složení potraviny ztužený rostlinný olej?

Dobrý den.

Chci se zeptat jak poznám, že ve složení je ztužený rostlinný olej? Musí tam být napsáno - ztužený rostlinný olej? Je rozdíl, když je ve složení napsáno např. palmový tuk nebo palmový olej ?

Děkuji David

 

Dobrý den,

Evropská legislativa (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011) vyžaduje u olejů a tuků ve složení uvádět kromě původu (z jakého druhu rostliny nebo živočicha pochází) i výraz „plně ztužený“ nebo „částečně ztužený“, byl-li olej nebo tuk ztužován. Chybí však definice, která by obě tyto skupiny jasně odlišovala. Proto často i samotní výrobci označovaly suroviny všelijak. Při ztužování dochází k postupnému vysycování dvojných vazeb mastných kyselin vodíkem. Přitom vznikají jako vedlejší produkt tzv. transmastné kyseliny. Plně ztužený tuk neobsahuje v podstatě žádné dvojné vazby v uhlovodíkovém řetězci mastných kyselin (až na nutričně nevýznamné množství), přítomny jsou pouze mastné kyseliny nasycené.

Spotřebitel si měl odnést z tohoto legislativního požadavku značení, že tuky a oleje částečně ztužené mohou obsahovat nutričně významné množství transmastných kyselin, zatímco tuk plně ztužený obsahuje pouze mastné kyseliny nasycené.

V dnešní době je toto rozlišování v podstatě nadbytečné. V roce 2019 bylo zveřejněno nařízení Komise (EU) č. 2019/649. Podle tohoto nařízení nesmí obsah transmastných kyselin jiných než přirozeně se vyskytujících v tucích živočišného původu, v potravinách určených pro konečného spotřebitele a v potravinách určených pro maloobchod překročit 2 g na 100 g tuku. Po 21. dubnu 2021 již není možné potraviny nevyhovující požadavkům tohoto nařízení uvádět na trh. Toto v podstatě znemožňuje použití částečně ztužených tuků, při výrobě mohou být používány jen tuky plně ztužené, které transmastné kyseliny, až na nutričně nevýznamné množství, neobsahují.

Výraz „olej“ se častěji používá pro látky, které jsou za normální teploty (20 °C) kapalné, „tuk“ pro pevné. Nicméně v rámci evropské legislativy tato definice není ustavena, proto se označování potravin tímto pravidlem neřídí. Nativní palmový olej má bod tání 35 °C, proto by se správně měl používat častěji výraz „tuk“. Používání výrazu „palmový olej“ je však více zaužívané. Proto z rozlišení, jestli někdo použije výraz „palmový olej“ nebo „palmový tuk“ nezískáme žádnou dodatečnou informaci. Existují i kapalné frakce palmového oleje získané frakcionací, kde je používání výrazu „olej“ na místě.

S pozdravem,

doc. Ing. Jiří Brát, CSc. 

Poradna 22. 8. 2021 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Ovoce sušené mrazem

Jaký je podíl vitamínů v čerstvém ovoci vs. mrazem sušeném ovoci?

Dobry den,

chcel by som sa opytat par otazok, neviem ci mi budete vediet odpovedat.

1: podiel vitamov v 100 gramovom ovoci je priblizne rovnaky k 12 gramom ovocia suseneho mrazom?
2: kolko je jedna porcia ovocia suseneho mrazom?
3: jest ovocie susene mrazom len tak ci ho radsej namocit do vody predtym alebo je to jedno?

Dakujem za odpovede.

 

Dobrý den,

1. podíl vitamínů je zhruba stejný, nejvyšší ztráty hrozí při zpracování lyofilizací u vitaminu C (uvádí se rozmezí 3 - 20 % ztráty). Lyofilizace je nejvíce šetrným způsobem zpracování - samotné mražení nebo sušení či konzervace ovoce vedou k větším ztrátám vitamínů.

2. obecně 12-15 g lyofilizovaného ovoce by mělo odpovídat 100 g porci čerstvého ovoce

3. obě možnosti jsou v pořádku - Pokud chcete využít podobně jako čerstvé ovoce, doporučuje se namočit do vody. Také pokud přijímáte méně tekutin, je lépe lyofilizované ovoce namočit do vody nebo kombinovat s jogurtem či mlékem.

S pozdravem a přáním příjemných dní, J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 24. 5. 2021 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Pravidelná strava při směnném provozu

Je možné se i při práci ve směnném provozu pravidelně stravovat?

Dobrý den,

myslím ze se stravuji celkem zdravě, tmavé pečivo, zelenina, mléčné výrobky, uzeniny minimálně, vařím si doma, alkohol skoro vůbec nepiji. Sloužím 24 hodinové směny, když hlídám vnuka nespím i 40 hodin - s ním mám i dostatek tělesné aktivity nebo jdu alespoň na procházku. Je možné v tomhle chaosu se pravidelně stravovat a dodržovat nějaká pravidla - 24 směna, sedavé zaměstnání a 2 dny volna. Ještě jsem zapomněla, mám 3 roky po ženské operaci.

Děkuji za odpověď, hezký den Brousková

 

Dobrý den paní Brousková, 

i ve směnném provozu jde nastavit určitá pravidelnost, ale je to samozřejmě složitější než u běžného provozu. 

Nejlépe je rozdělit si dobu, kdy bdíte, na jednotlivé části  (s odstupem např. 3-4 hodin) - pokud se jedná o 24 hodin, tak minimálně na 5, spíše na 7 částí. Mějte vždy 3 větší jídla (klasicky snídaně, oběd, večeře) - v odstupech - a mezi nimi menší zdravé svačinky (s obsahem bílkoviny, zeleniny nebo ovoce a třeba doplněné o složené sacharidy - např. jogurt, pár lžiček ovesných vloček, menší jablíčko nebo 1/2 krajíčku chleba, k tomu sýr cottage + zelenina, apod.). Poslední jídlo by mělo být cca 3 hodiny před uložením ke spánku a spíše lehčí. 

Pokud máte možnost, vždy např. po 2 hodinách na chvilku vstaňte, lehce se projděte a protáhněte, osvěžíte nejen tělo, ale i mysl. Můžete zařadit třeba i pár protahovacích cviků vsedě - záleží ale samozřejmě na povaze Vaší práce. 

Největší chybou bývá zcela v době bdění hladovět a nebo naopak najíst se hodně a pak hned jít spát. 40 hodin bdění také je pro organismus hodně náročná výzva - pokud by byla možnost alespoň 4-5 hodin spánku, bylo by to lepší. Spánek (odpočinek) je potřeba pro regeneraci. 

Je skvělé, že v době volna zařazujete i pohyb - pokud zvládnete svižnou chůzi, bude to skvělé, můžete postupně zrychlovat chůzí nebo zvolit i těžší terén. 

Přeji hodně zdraví a pohody, ať se Vám dobře daří. 

S pozdravem a přáním krásných jarních dní, J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Poradna 20. 5. 2021 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Přerušovaný půst

Sbírám informace o přerušovaném půstu, ráda bych ho na nějakou dobu zkusila. Jak na to?

Dobrý den,

chtěla jsem se prosím zeptat.

Poslední dny sbírám informace o přerušovaném půstu. Ráda bych ho na nějakou dobu zkusila, i když se snažím jíst 5x denně po menších porcích a vybírat si zdravá jídla ( ne vždy:-) ), a myslím si, že mi to vyhovuje, s váhou problém nemám. Ale ráda bych zkusila změnu, aby si tělo odpočinulo a zbavilo se škodlivin.

Doporučila jsem ho i mamce, které je 51 let a má problém zhubnout ( každý den chodí s nordic walking holema, pije hodně vody nebo čaje, jí zdravě, hodně zeleniny)

Chtěla jsem se zeptat, pokud bych si zvolila přerušovaný půst 14/10, tak musím čas, který si na začátku nastavím, opravdu dodržovat? To znamená, že pokud začnu " snídaní" v 8h, tak v 18:00 bych měla skončit večeří, co když se ale stane, že pojedu někam na pobyt, či wellness, kde bude např. večeře až od 18:30? Je tedy možné zase posunout tu snídani následující den o té půl hodiny?

Je možné v době jezení pít kávu s mlékem, četla jsem, že v době půstu je možná káva, ale bez mléka. Což já nezvládám:-) Ale v době jezení, to nevadí?

Pokud jsem byla do teď zvyklá jíst 5x denně, mezi jídly dodržovat 3h pauzy, doporučili byste mi spíše ten přerušovaný půst 14/10, nebo hned ted 16/8.

děkuji moc za odpověď, přeji krásný den, Lenka Zbořilová

 

Dobrý den paní Zbořilová, 

pokud jste Vy i Vaše maminka zdravé, netrápí Vás nějaké metabolické onemocnění (např. cukrovka, aj.), určitě přerušovaný půst vyzkoušet můžete. Doporučila bych začít spíše režimem 14/10 nejdříve, případně až později vyzkoušet režim 16/8 - zda Vám bude vyhovovat a budete se v rámci jeho dodržování cítit dobře. Některé zdroje uvádí, že ženám spíše vyhovuje režim 14/10 než 16/8, ale doporučila bych Vám spíše si to samostatně vyzkoušet, ať zjistíte, jak se v režimu cítíte. Možná nebude stačit pouze jeden hodnotící den, ale třeba v první fázi 2-3 týdny na režimu 14/10 - abyste si na něj zvykla, zjistila co Vám funguje a co naopak ještě potřebujete upravit, zda Vám režim vyhovuje - a pak zkusit přejít na režim 16/8 třeba na 1-2 týdny a poté si vše samostatně zhodnotit...

Drobný posun režimu - o cca 30-60 minut je možný - ale promítá se pak do doby půstu. Pokud se najíte večer v 18:30 hodin, pak byste následující den měla snídat o těchto 30 minut později - aby byl dodržen daný interval půstu. 

V době povolené konzumace kávu s mlékem konzumovat můžete - doporučila bych ale spíše mléko polotučné a bude-li mléka větší množství, počítejte s ním jako s jídlem, s potravinou. I v rámci přerušovaného půstu se doporučuje snažit se stravovat vyváženě, vybírat si zdravé potraviny. V době půstu jsou vhodné jen nekalorické nápoje (tj. pouze samotná černá káva nebo čaj, bez cukru a bez mléka). 

Přeji hodně zdraví a pohody, ať se Vám dobře daří. 

S pozdravem J. Laštovičková, nutriční terapeutka

Položte vlastní dotaz
Pro položení dotazu musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.