Výherci soutěže č.3  jsou:

  • Kateřina Nevrlková, Návojná
  • Ladislav Hlavsa, Plzeň
  • Anna Baumanová, Ostrava
  • Blanka Kiršnerová, Stráž nad Nisou
  • Hana Smetanová, Uherčice

Správné odpovědi:

  • 1. Večeře je posledním jídlem dne, ale rozhodně bychom ji neměli odbýt nebo ji dokonce vynechat. I večeře by měla obsahovat bílkoviny, sacharidy, malé množství tuku a zeleninu. Neměli bychom jít spát ani přejedení, ani hladoví. Jak si dobrou a zdravou večeři poskládat?


b) Večeře by měla správně zahrnovat kvalitní zdroj bílkovin, zdroj složených sacharidů (polysacharidů, ideálně s vyšším obsahem vlákniny), zeleninu a menší množství tuku.

Vyhodnocení: Večeře je závěrečným hlavním jídlem dne, měla by tvořit zhruba 20-25 % z našeho celkového denního příjmu. Můžeme si ji představit jako o trochu menší oběd. Ani když chceme zhubnout, nemá význam večeři vynechat nebo ošidit – nijak si tím nepomůžeme, často se naopak objeví hlad a následné přejedení. Večeři bychom si měli dát cca 3 hodiny před spaním, pokud máme večeři dřívější a jsme ještě déle vzhůru a aktivní, můžeme ještě zařadit druhou malou večeři, která se spíše podobá lehké svačině.
Večeře by měla správně zahrnovat kvalitní zdroj bílkovin, zdroj složených sacharidů (polysacharidů, ideálně s vyšším obsahem vlákniny), zeleninu a menší množství tuku.

  • 2. Trápíte se svými kily navíc? Chcete se začít hýbat, ale stále přemýšlíte, jak?


c) Pokud jste dlouho nesportovali, zaměříte se na začátku hlavně na chůzi, alespoň 1 delší svižná procházka denně, ideálně 5x v týdnu

Vyhodnocení: Najděte si pro začátek formu cvičení, která odpovídá vaší současné kondici, a od něj se budete časem posouvat dál. Chůzi můžete postupně zaměnit za běh či chůzi s holemi. Pokud je vaše startovací hmotnost příliš vysoká, s během raději počkejte. Dopady a odrazy při běhu by se mohli negativně projevit především na nosných kloubech a jejich bolest by vám znemožnila pokračovat ve vašem úsilí.

  • 3. Výživa je nejvýznamnějším faktorem zevního prostředí, který ovlivňuje zdraví člověka a následně délku jeho života, a to ze 40 - 60 %, což je hlavním důvodem současného velkého zájmu o výživu a potraviny. Jak vybírat správně potraviny?


b) Potraviny bychom si měli vybírat podle složení, které je uvedeno na obale. Sledovat nutriční hodnoty, zvláště pak hodnoty bílkovin, cukru, tuku a soli, které mají významný vliv na naše zdraví.

Vyhodnocení: Potraviny bychom si měli vybírat podle jejich složení, které má významný vliv na výživovou hodnotu a často i na hodnotu senzorickou.

  • 4. Jsou přílohy v jídelníčku důležité?


b) Ano, přílohy bychom měli ve stravování zachovat, volit ne-tučnou, celozrnnou variantu.

Vyhodnocení: Přílohy? Ano, jsou důležité Přílohy jsou tvořeny především polysacharidy, které slouží jako zdroj energie. Pokud je budeme striktně vylučovat, může se stát, že nám energie bude chybět a budou nás trápit přehnané chutě.

  • 5. Proč je pro náš organismus důležitý příjem železa zvláště pak pomocí vyvážené a pestré stravy?


c) Železo je důležité pro krvetrorbu a přenos kyslíku.

Vyhodnocení: Železo je velmi důležité pro tvorbu červených krvinek a přenos kyslíku. Potřebujeme ho ale i pro enzymatické reakce a metabolismus některých vitamínů. Jeho zvýšenou potřebu mají např. děti, těhotné a kojící ženy. Výborným zdrojem železa jsou játra a maso (zejm. červené), listová zelenina. Ze živočišných zdrojů jej využijeme lépe než z rostlinných, ke zlepšení vstřebání napomůže vitamín C. K listovým salátům bychom tak měli přidat trochu šťávy z citronu.

Ceny do soutěže poskytly tyto společnosti:

Loga

Děkujeme