Test jahodových tvarohových dezertů vznikl ve spolupráci redakce MF DNES a iniciativy Vím, co jím a piju.

Zaměřili jsme se na výrobky na bázi tvarohu ochucené jahodami. Jednalo se o ochucené tvarohy, tvarohové krémy a dezerty, které nepatří do jedné legislativní skupiny, všechny ale mají za základ  tvaroh a ochucující jahodovou složku, některé obsahují kromě tvarohu ještě jogurt nebo kysané mléko, případně smetanu, nebo také piškot. Hodnotili jsme 12 vzorků nakoupených v obchodních řetězcích (Tesco, Kaufland, Lidl, Billa, Globus) a farmářské prodejně Sklizeno. 

Co jsme hodnotili

Při hodnocení jsme se zaměřili na chuť, složení výrobku, výživového hodnoty a informace pro spotřebitele na obalech. Známkovali jsme jako ve škole, na stupnici od 1 do 5.

Z údajů na obalech jsme pak posuzovali složení, zejména obsah přídatných látek, které nejsou v tomto typu výrobků nutné, a podíl jahod. Hodnotili jsme i výživové hodnoty - energetickou hodnotu, obsah tuků, cukrů a bílkovin. Selský Bio tvaroh výživové údaje neuvádí, Farma Struhy patří mezi malé výrobce potravin, kteří je uvádět nemusí.  

Chuť dezertů posuzovali čtyři odborníci (Jana Dostálová, Václava Kunová, Irena Michalová a Vojtěch Ilko - viz Porota) a dva laici (Josef Danda a Miroslava Ulmanová).

Testu se bude věnovat také Česká televize v pořadu Černé ovce. Výsledky testu najdete také na stránkách www.idnes.cz.

Jak zhodnotili skupinu testovaných výrobků odborníci

„Hlavním nedostatkem celé skupiny těchto výrobků je relativně vyšší obsah cukru,“ shodli se odborníci, kteří se zúčastnili hodnocení. Pohyboval se od 10 do 21 gramů na 100 gramů. Smutné je, že nejvyšší množství cukru mají výrobky, které svými obaly cílí na děti – Pribináček Piškotík, Cábík a Lipánek. Sladký rekordman Piškotík má v jednom 100gramovém balení 21 gramů cukru. „Když sní dítě ke svačině celý piškotík, dostane do sebe zhruba polovinu doporučené denní dávky přidaných cukrů,“ říká Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju. „Nevhodný je dokonce i pro děti, které by si váhu hlídat nemusely,“ dodává Václava Kunová ze Společnosti pro výživu, která posuzovala výživové složení výrobků.  

Nejlépe je na tom s přidanými cukry Ovofit – neobsahuje žádné, slazen je náhradními sladidly. „Má také nejvyšší obsah bílkovin a nejnižší energetickou hodnotu, takže je ideální při redukční dietě,“ říká výživová poradkyně Václava Kunová.   

Více o testu najdete v článku

Co vše náš test odhalil

Tvaroh dobře ladí s jogurtem

K hubnutí se hodí i Naše Bio Tvarohový dezert s jogurtem, který skončil na druhém místě za vítězným Jihočeským tvarohem s jogurtem od Madety. Ten zvítězil v chuťovém hodnocení, má výborné složení i dobré výživové hodnoty. Test ukázal, že přídavek jogurt v tvarohových výrobcích je přínosem, jednak dodává prospěšné bifidobakterie, a navíc zjemňuje texturu i chuť, takže více vyhovuje dětem.

Retro propadák a chemický Cábík

Na opačném konci žebříčku celkového hodnocení skončil kdysi tak populární Termix, který pod značkou Milko vyrábějí Polabské mlékárny. Totálně propadl v sensorickém hodnocení, pětku si vysloužil i za složení plné aditiv a téměř nulový obsah jahod. Mimochodem, výrobek s názvem Termix vyrábí také Mlékárna Kunín, ne však ve variantě s jahodami, takže do testu zařazen nebyl. Nejhorší složení ze všech měl Cábík. „Šlehačka z palmojádrového oleje, fosforečnany, které narušují vstřebávání vápníku, barvivo košenila, k tomu nevhodné konzervanty... Pro děti nejhorší volba ze všech,“ říká Václava Kunová. Kritikou nešetří ani Karolína Hlavatá: „Ten výrobek postrádá všechna pozitiva tvarohových produktů. Z jednoduchého tvarohu v podstatě udělali chemický koktejl.“ Výrobce se hájí tím, že nejde o mlékárenský, ale lahůdkářský výrobek, a že vůbec není určen dětem. Medvídek na obale má odkazovat na recepturu mraženého tvarohového dezertu Míša. „Od lahůdkářského produktu zákazník nečeká, že bude podle zásad zdravé výživy jako mléčný výrobek,“ říká technoložka Lahůdek U Cábů Jana Šnedorferová.

Kde se bere růžová barva?

Jahody barví jen slabě, proto výrobci často ochucené mléčné výrobky přibarvují. Potěšitelné je, že naprostá většina už dnes používá barvicí koncentráty v podobě různých rostlinných extraktů a šťáv, případně přírodní barviva. Jako jediný není přibarven (a ani aromatizován) Selský Bio tvaroh ochucený z Farmy Struhy. Nemohli jsme mu přidělit známku, protože neznáme výživové hodnoty, výrobci potravin v malém množství je totiž uvádět nemusí. V chuti si vysloužil dobrou známku, složením se nejvíce podobá domácímu tvarohovému dezertu. Tři výrobky – Pribináček, Cábík a Termix - obsahovaly košenilu, barvivo sice přírodního původu, ale získávané z vysušených těl červce nopálového, hmyzu sajícího šťávu opuncií. Používá se pro něj také označení E120 nebo karmín či kyselina karmínová.

Sotva půl jahody

Od jahodového dezertu zákazník očekává, že bude obsahovat jahody. Jejich množství ale není z obalu na první pohled zřejmé. Schováno je v položce „ochucující složka“, a ta obsahuje kromě ovoce ještě další, podstatně levnější suroviny, především cukr nebo různé sirupy na bázi přírodních sladidel. Skutečný podíl jahod ve výrobku uvádíme v tabulkách u každého vzorku. Stopové množství - zhruba polovina jedné jahody na kelímek - obsahuje Termix a Lipánek. Jahodovou chuť a vůni jim dodává umělé aroma. „Pokud má tvarohový dezert výraznou jahodovou chuť, tak je zřejmé, že tam byla dotlačena aromaty. Samotné jahody totiž výrazné nejsou a ve spojení s tvarohem, který má tendenci trochu pohlcovat chutě, bych nějaké výrazné jahody ani nečekala,“ říká Irena Michalová ze Sdružení českých spotřebitelů. A pokud má tvaroh výraznou růžovou barvu, tak je jasné, že byl přibarven. Je dobré vědět, že do neochucených tvarohů a jogurtů se žádná barviva ani aromata nebo dokonce konzervační látky přidávat nesmí. Kdo vyhledává spíš přírodní charakter produktů, měl by dávat přednost méně výrazným barvám, vůním a chutím. Je to důležité hlavně u dětí, které teprve na chutě zvykáme.

Výsledky testu

Madeta Jihočeský tvaroh s jogurtem Jahoda

Známka testu
Cena za balení 135 g
14.90 Kč
Cena za 100 g
11.00 Kč
Země původu
Česká Republika
Výrobce
Madeta České Budějovice
Prodávající
Tesco
Složení:

tvaroh, smetana, 20 % jogurtu s bifido kulturou, 17 % jahodové složky (cukr, jahody 44 %, glukózo-fruktózový sirup, voda, koncentrát z černé mrkve, přírodní aroma, citronový koncentrát)

Energie ve 100 g:

402 kJ

Množství jahod :

7,5 % v balení

Výživa:

1 balení obsahuje: energie 543 kJ, tuky 1,8 g, cukry 17,6 g, bílkoviny 9,2 g

Co zjistil test

Z degustace: Jahodová složka je na dně kelímku, po promíchání má tvaroh jemně růžovou barvu, příjemnou vůni, kašovitá konzistence s kousíčky jahod odpovídá spíš jogurtu. Chuť tvarohová, velmi příjemná nakyslost, přiměřená sladkost a výrazné jahody. Nejlepší v chuťovém hodnocení. Známka 1,7. 

Z nutričního hlediska: Tvaroh s přídavkem jogurtu. Bez výhrad, přiměřená energetická hodnota, nízké množství tuku, obsah cukru průměrný v rámci tohoto typu výrobku, pozitivem jsou probiotické kultury. Složení velmi dobré, výborná cena.

Závěr: Dobrá svačina pro děti i dospělé.

Naše bio Tvarohový dezert s jogurtem Jahodový

Známka testu
Cena za balení 140 g
19.90 Kč
Cena za 100 g
14.20 Kč
Země původu
Česká Republika
Výrobce
Polabské mlékárny Poděbrady
Prodávající
Billa
Složení:

tvaroh* 59 %, jogurt 25 % (mléko*, smetana*, jogurtová kultura, Bifidobacterium BB-12), ochucující ovocná složka 16 % (cukr*, jahody* 30 %, rýžový škrob*, koncentrát z červené řepy*, přírodní aroma, citronový koncentrát*, stabilizátor: pektiny (* produkt ekologického zemědělství)

Energie ve 100g:

401 kJ

Množství jahod :

4,8 % v balení

Výživa:

1 balení obsahuje: energie 561 kJ, tuky 2,8 g, cukry 14 g, bílkoviny 11,2 g

Co zjistil test

Z degustace:  Ovocná složka promíchaná s tvarohem. Přídavek jogurtu tvaroh zjemňuje, konzistence je hustší, ale příjemně jemná, s malinkými kousky jahod, barva světle růžová. Chuť příjemně nakyslá, sladkost přiměřená, jahody docela výrazné. Známka 2,3.

Složení a nutriční hodnoty: Bez výhrad, nízká energetická hodnota, málo tuku, vysoký obsah bílkovin, plusem jsou probiotické kultury.

Závěr: Na bio výrobek velmi dobrá cena. Velmi dobrá svačina pro děti i dospělé, dokonce i při nadváze.

Milko Ovocný tvaroh jahoda

Milko Ovocný tvaroh Jahoda

Známka testu
Cena za balení 130 g
15.90 Kč
Cena za 100 g
12.20 Kč
Země původu
Česká republika
Výrobce
Polabské mlékárny Poděbrady
Prodávající
Globus
Složení:

tvaroh 67 %, ochucující složka 15 % (cukr, jahody 40 %, barvící koncentrát z černé mrkve, citronový koncentrát, přírodní aroma), syrovátka, smetana, vláknina (inulin)

Energie ve 100 g:

475 kJ

Množství jahod :

6 %

Výživa:

Výživové hodnoty v 1 balení: energie 618 kJ; tuky 3,3 g;cukry 14,3 g; bílkoviny 9,8 g

Co zjistil test

Z degustace: Ovocná složka promíchaná s tvarohem. Vůně nevýrazná, barva světle růžová, konzistence jemná, hladká, spíše jogurtová s kousky jahod, chuť příjemně nakyslá, nepříliš sladká, je cítit ovoce, ale ne moc výrazně. Známka 2,7.

Výživové hodnoty a složení: Dobré – relativně nízký obsah energie, tuku i cukru a vysoký obsah bílkovin. Výborné složení, přínosem je přídavek vlákniny, i když otázka je, kolik jí je, z obalu se to nedozvíme.

Závěr: Dobrá svačina pro všechny.

Ovofit jahodový

Milko Ovofit Tvarohový dezert Jahoda

Známka testu
Cena za balení 140 g
17.90 Kč
Cena za 100 g
12.80 Kč
Země původu
Česká republika
Výrobce
Polabské mlékárny Poděbrady
Prodávající
Tesco
Složení:

tvaroh 68 %, smetanový jogurt 20 % (mléko, smetana, jogurtová kultura s Bifidobacterium BB-12), ochucující složky 12 % (voda, jahody 40 %, oligofruktóza, stabilizátory: modifikovaný kukuřičný škrob, pektin a guarová guma, barvivo: koncentrát z červené řepy, koncentrát z černé mrkve, aroma, citrónový koncentrát, sladidla: aspartam a acesulfam K, vitamíny E, B1, B2)

Energie ve 100 g:

285 kJ

Množství jahod :

4,8 %

Výživa:

Výživové hodnoty na 1 balení: energie 399 kJ; tuky 2,1 g; cukry 4,2 g; bílkoviny 11,9 g

Co zjistil test

Z degustace: Vůně příjemně nakyslá po tvarohu, barva lehce narůžovělá, konzistence krémovitá. I chuť je tvarohová, s příjemnou kyselostí, sladkost je optimální, je cítit ovoce, i když ne moc výrazně. Někomu vadila sladidla, bez nich by výrobek dopadl ještě lépe. Známka 2,2.

Výživové hodnoty: Nejlepší výživové hodnoty – nejvíce bílkovin a nejnižší energetická hodnota, bez přidaného cukru. Pozitivní jsou bifidokultury a oligofruktóza, ideální při hubnutí, dodává vitaminy E, B1, B2.

Velmi dobrá svačina pro toho, kdo chce hubnout. 

Ehrmann Creme Quark Jahoda

Ehrmann Creme Quark Jahoda

Známka testu
cena za balení 150 g
18.90 Kč
cena za 100 g
12.60 Kč
Země původu
Německo
Výrobce
Ehrmann Německo
Prodávající
Kaufland
Složení:

jogurt 40 %, tvaroh 33 %, jahody 10,5 %, cukr, voda, glukózo-fruktózový sirup, modifikovaný škrob, jedlá želatina, zahušťovadlo guma guar, barvicí mrkvový koncentrát a koncentrát ze šťávy z červené řepy, aroma

Energie ve 100 g:

426 kJ

Množství jahod :

10,5 %

Výživa:

Výživové hodnoty 1 balení: energie 639 kJ; tuky 4,5 g; cukry 19,5 g; bílkoviny 6,8 g

Co zjistil test

Z degustace: Jogurt kombinovaný s tvarohem, ovocná složka promíchaná. Vůně příjemná, barva výrazně růžová, konzistence řidší, připomínající spíš jogurt, kousky jahod. I v chuti převládá jogurt, jahody jsou nevýrazné, příjemná kyselost, trochu cítit zahušťovadlo. Známka 2,6.

Výživové hodnoty: Nejnižší obsah bílkovin – obsahuje totiž víc jogurtu než tvarohu, proto také musela být použita zahušťovadla (škrob, želatina a guma guar), nejsou samozřejmě škodlivá, jen zbytečná. Vysoký podíl jahod.

Závěr: Spíš dezert než svačina. 

Müller Crème de la crème Tvarohový krém + jahoda

Müller Crème de la crème Tvarohový krém + jahoda

Známka testu
cena za balení 135 g
19.90 Kč
cena za balení 100 g
14.70 Kč
Výrobce
Alois Müller Německo
Prodávající
Kaufland
Složení:

tvaroh 50,9 %, kysané mléko 29,4 % (odstředěné mléko, mlékárenské kultury), cukr, jahody 3,8 %, jahodová šťáva 2,3 % z koncentrátu, barvicí koncentrát z červené řepy, přírodní aroma

Energie ve 100 g:

569 kJ

Množství jahod :

3,8 %

Výživa:

Výživové hodnoty 1 balení: energie 768 kJ; tuky 7,2 g; cukry 19,2 g; bílkoviny 7,4 g

Co zjistil test

Z degustace: Ovocná složka rozmíchaná v tvarohu s kysaným mlékem. Vůně příjemná, spíš jogurtová, barva líbivě růžová, konzistence velmi jemná, z jahod pouze semínka. Chuť příjemně nakyslá, trochu sladší, připomínající tučný jogurt. Známka 2.

Výživové hodnoty: Zbytečně vysoký obsah cukru, ocenit lze přítomnost kysaného mléka, ale ve stejné kategorii lze najít výrobek stejně hodnotný, a přitom méně tučný a sladký. Surovinové složení bez výhrad.

Závěr: Pro toho, kdo má rád jemnou a sladkou chuť.

Madeta Lipánek Maxi Duo Jahodovo vanilkový

Madeta Lipánek Maxi Duo Jahodovo vanilkový

Známka testu
cena za balení 130 g
18.90 Kč
cena za balení 100 g
14.50 Kč
Země původu
Česká republika
Výrobce
Madeta České Budějovice
Prodávající
Tesco
Složení:

51 % tvarohu, 35,4 % smetany, cukr, 3,5 % jahodové složky (jahody 64,5 %, cukr, glukózo-fruktózový sirup, koncentráty z černé mrkve a červené řepy), přírodní vanilkové aroma

Energie ve 100 g:

689 kJ

Množství jahod :

2,3 %

Výživa:

Výživové hodnoty 1 balení: energie 896 kJ; tuky 9,8 g; cukry 20,8 g; bílkoviny 10,7 g

Co zjistil test

Z degustace: Ovocná složka promíchaná s tvarohem. Vůně jemně po vanilce, velmi světlá, slaboučce narůžovělá barva, konzistence hladká, jemná, bez kousků jahod. Chuť hodně sladká, lehce vanilková, málo jahodová, pachuť škrobu. Známka 2,4.

Výživové hodnoty a složení: Vyšší energetická hodnota, nadprůměrný obsah tuku i cukru, pozitivní je vysoký obsah bílkovin a dobré složení bez zahušťovadel, jahod je velmi málo.

Závěr: Dobrá svačina pro děti, pokud nemají nadváhu.

Pilos Sweetello nadýchaný tvarohový dezert s jahodami

Pilos Sweetello nadýchaný tvarohový dezert s jahodami

Známka testu
cena za balení 150 g
19.90 Kč
cena za 100 g
13.30 Kč
Země původu
Polsko
Výrobce
Mazowiecka Spolka Mleczarska Polsk
Prodávající
Lidl
Složení:

78 % tučný tvaroh (smetana, mlékařské kultury, syřidlo), jahodová složka (cukr, 5,4 % jahod v konečném výrobku, modifikovaný kukuřičný škrob, aroma, barviva: anthokyany, karoteny), cukr, mléčná bílkovina, stabilizátory: karagenan, karubin, chlorid draselný

Energie ve 100 g:

952 kJ

Množství jahod :

5,4 %

Výživa:

Výživové hodnoty 1 balení: energie 1 428 kJ; tuky 25,5 g; cukry 19,5 g; bílkoviny 9 g

Co zjistil test

Z degustace: Ovocná složka promíchaná s tvarohem. Vůně nevýrazná, ale příjemná, barva růžová, málo patrné kousky jahod, konzistence hustá, jemná, chuť příliš sladká a tučná, lehce jahodová, málo tvarohová. Snad jako krém na dort, patrná cizí příchuť. Známka 2,5.

Výživové hodnoty a složení: Termizovaný výrobek našlehaný dusíkem má nejvyšší obsah tuku ze všech, obsahuje sice méně cukru než piškotík, ale přesto má příliš vysokou energetickou denzitu (hodně kalorií na malý objem). Vadí stabilizátory.

Závěr: Na běžnou svačinu se nehodí.

Cábík jahoda

Cábík jahoda

Známka testu
cena za balení 140 g
21.90 Kč
cena za 100 g
15.60 Kč
Země původu
Česká republika
Výrobce
Lahůdky U Cábů Praha
Prodávající
Billa
Složení:

78 % tučný tvaroh (smetana, mlékařské kultury, syřidlo), jahodová složka (cukr, 5,4 % jahod v konečném výrobku, modifikovaný kukuřičný škrob, aroma, barviva: anthokyany, karoteny), cukr, mléčná bílkovina, stabilizátory: karagenan, karubin, chlorid draselný

Energie ve 100 g:

952 kJ

Množství jahod :

5,4 %

Výživa:

Výživové hodnoty 1 balení: energie 1 428 kJ; tuky 25,5 g; cukry 19,5 g; bílkoviny 9 g

Co zjistil test

Degustace: Ovocné složky je hodně, leží na vrstvě tvarohového krému. Ve vůni lehce cítit vanilka (ve složení není uvedena), po promíchání barva líbivě růžová, konzistence hustá s kousíčky jahod, chuť příliš sladká, škrobovitá. Známka: 2,9

Výživové hodnocení a složení: Vysoký obsah cukru a nejhorší složení ze všech – konzervanty, rostlinná šlehačka z palmojádrového oleje, barvivo košenila, fosforečnany... Podle výrobce nejde o mléčný, ale lahůdkářský výrobek, označen tak však není. Pozitivní je vyšší obsah bílkovin a vysoký podíl jahod, který zlepšuje celkovou známku.

Závěr: Pro děti zcela nevhodný. 

Pribináček Piškotík

Pribináček Piškotík

Známka testu
cena za balení 100 g
16.90 Kč
cena za 100 g
16.90 Kč
Výrobce
neuveden
Prodávající
Globus
Distributor
Savencia Fromage & Diary
Složení:

tvarohový krém 70 % (tvaroh 43 %, smetana, cukr, jedlá želatina, zahušťovadla: xanthan, modifikovaný kukuřičný škrob), jahodová složka 20 % (jahody 50 %, cukr, glukózo-fruktózový sirup, zahušťovadlo modifikovaný škrob, okyselující látka kyselina citronová, aroma, barvivo karmína), piškot 10 % (pšeničná mouka, vaječná melanž, cukr, škrob, emulgátory mono a diglyceridy mastných kyselin, konzervant sorban draselný)

Energie ve 100 g:

979 kJ

Množství jahod :

10,0 %

Výživa:

Výživové hodnoty 1 balení: energie 979 kJ; tuky 12 g ; cukry 21 g; bílkoviny 6,3 g

Co zjistil test

Z degustace: Ve vůni je cítit piškot, barva světle růžová, konzistence hustá, tužší, neodpovídá tvarohu, krém je příliš sladký, nad chutí tvarohu převažuje chuť piškotů. Známka 2,7.

Výživové hodnocení a složení: Termizovaný tvarohový krém nelze v kelímku promíchat s ovocnou složkou, která leží nad dně pod vrstvou piškotu. Zbytečně podbízivý výrobek s nevhodným složením (vadí konzervant, zbytečná zahušťovadla a barviva) a nejhoršími výživovými hodnotami (vysoký obsah cukru a tuku, nejvyšší energetická hodnota). Jen podíl jahod je dost vysoký.

Závěr: Na běžnou svačinu pro děti se nehodí.

Milko Originál Termix Jahodový

Milko Originál Termix Jahodový

Známka testu
cena za balení 90 g
8.90 Kč
cena za 100 g
9.90 Kč
Země původu
Česká republika
Výrobce
Polabské mlékárny Poděbrady
Prodávající
Tesco
Složení:

tvaroh 50 %, pitná voda, cukr, syrovátka, máslo, jahody 2 %, modifikovaný bramborový škrob, stabilizátory: jedlá želatina, guma tara a karubin, aroma, barvivo: karmíny

Energie ve 100 g:

538 kJ

Množství jahod :

2,0 %

Výživa:

Výživové hodnoty 1 balení: energie 484 kJ; tuky 3,8 g; cukry 10,8 g; bílkoviny 5,4 g

Co zjistil test

Z degustace: Bonbonově růžová barva, umělým dojmem působí i výrazná vůně, konzistence je pudinková, škrobovitá, chuť je nepřirozená, „chemická“, příliš sladká. Naprostý chuťový propadák. Známka 3,9.

Výživové hodnoty a složení: výživové hodnoty nepatří sice k nejhorším, sensoricky i složením však výrobek postrádá smysl své existence - nesmyslná přítomnost másla, voda jako druhá položka ve složení, zbytečná zahušťovadla, stopové množství jahod, místo nich umělé aroma, barvivo a stabilizátory…

Závěr: Nelze doporučit nikomu. 

Farma Struhy Bio selský tvaroh ochucený jahoda

Farma Struhy Bio selský tvaroh ochucený jahoda

Známka testu
nehodnoceno
cena za balení 140 g
33.90 Kč
cena za 100 g
24.20 Kč
Země původu
Česká republika
Výrobce
J. Kojetínová Písek
Prodávající
Sklizeno
Složení:

tvaroh bio (bio kravské mléko pasterované, mlékařské kultury, syřidlo), jogurt (mléko, jogurtová kultura), ovocná složka min. 13 % (50 % bio jahoda, 47 % bio třtinový cukr, 3 % jablečný pektin), bio vanilkový cukr (třtinový cukr, vanilka)

Množství jahod :

6,5 %

Co zjistil test

Nemohli jsme mu přidělit známku, protože neznáme výživové hodnoty, výrobci potravin v malém množství je totiž uvádět nemusí. V chuti si vysloužil dobrou známku, složením se nejvíce podobá domácímu tvarohovému dezertu, který si každý může udělat sám doma z čerstvého či mraženého ovoce.

Z degustace: Vůně málo výrazná, barva světlá, konzistence velmi hustá, ale jemná, typická pro tvaroh. Chuť tvarohu je velmi dobrá, příjemná, s dobře vyváženou tučností a sladkostí, jahody jsou však cítit jen nepatrně. Známka 2,1.

Výživové hodnoty a složení: Výborné složení. Tvaroh má více sušiny, takže výrobek nepotřebuje zahuštění, pozitivní je přídavek jogurtové kultury. Suroviny jako třtinový cukr nebo vanilka, navíc v bio kvalitě výrobek prodražují. Ovocné složky je dost málo, navíc ji lze jen velmi špatně promíchat, protože sklenička je tvarohem naplněna až po okraj.

Závěr: Dobrá volba pro toho, kdo nevyhledává komerční přeslazené produkty.