Máslo je v podstatě stále stejné bez ohledu na to, která mlékárna je vyrobila, protože stejná je základní surovina – mléko, a to má prakticky stále stejné složení. U margarínů je to jinak, jsou vyrobeny ze směsi různých rostlinných olejů a hodně záleží na tom, jak moc výrobce šetří při jejich nákupu. Rozptyl ve složení mastných kyselin, které ukazují na kvalitu tuku, je tedy mnohem větší než u másla.

Prokázaly to i výsledky testu. Koupili jsme do něho 18 vzorků margarínů (správně jsou to rostlinné roztíratelné tuky) a pro srovnání přidali dvě másla. A na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze jsme nechali zpracovat analýzy složení mastných kyselin i senzorické hodnocení.

Stručně o testu

 • Zaměřili jsme ho na porovnání tuků určených především k mazání na chleba, tuky určené na pečení nebo smažení jsme nezahrnuli.
 • Celkem se sešlo 13 vzorků roztíratelných rostlinných tuků (pouze z rostlinných tuků a olejů), 5 vzorků směsných tuků (směs rostlinných tuků a másla). Vzorky mají různou tučnost od 25 do 82 % tuku, proto jsme ceny výrobků přepočítali na obsažený tuk.
 • Analýzy zpracoval Ústav chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. V chemické laboratoři zjišťovali složení mastných kyselin – nasycené, nenasycené, mono- a polynenasycené, omega-3, omega-6 a transmastné kyseliny. V senzorické laboratoři pak 12 odborníků hodnotilo vzorky smyslově: posuzovali barvu, vůni, konzistenci a chuť.
 • Dále byla hodnocena roztíratelnost tuků – ihned po vyjmutí z lednice a pak po 15 a 30 minutách při pokojové teplotě.
 • Posoudili jsme i žádoucí a nežádoucí složky výrobků. Za pozitivní považujeme přídavek vitaminů a rostlinných sterolů, za nežádoucí např. konzervační látky. Největší důraz jsme při hodnocení kladli na výživové hodnoty, nikoliv na složení surovin.
 • Zhodnotili jsme i údaje pro spotřebitele uvedené na obalech. Zajímalo nás, zda jsou čitelné a obsahují vše, co je pro výběr důležité.
 • Test vznikl ve spolupráci s MF Dnes

Hodnocení - výslednou známku tvoří:

 • 40 % kvalita tuhu
 • 40 %  senzorické hodnocení
 • 10 % složení (přítomnost konzervačních látek, přidaných vitamínů)
 • 5 % roztíratelnost
 • 5 % informace pro spotřebitele

 

Co vše náš test odhalil

Posun k lepšímu

Obecně lze říci, že másla zvítězila v chuti, margaríny byly lepší ve výživových hodnotách. Ne však všechny.

Nejlepší kvalitu tuku prokázaly Flora Gold a Rama s olejem z vlašských ořechů. Naopak nejhorší byl směsný tuk Pozdrav z hor značky Bohemilk. Obsahoval velké množství nasycených mastných kyselin, a především téměř pět procent škodlivých transmastných kyselin. Ty jsou ve výrobcích obsahujících částečně ztužené tuky, které byly v minulosti předmětem kritiky celé této skupiny výrobků.

„Dnes už ale výrobci margarínů používají místo částečně ztužených tuků pevné tuky z tropických palem, případně plně ztužené tuky s minimem těchto škodlivých kyselin,“ říká Jana Dostálová z VŠCHT, která se tuky zabývá řadu let. „Takže transmastné kyseliny, které působí negativně na nemoci srdce a cév, diabetes 2. typu a další onemocnění, se už v dnešních margarínech vyskytují jen výjimečně.“

Tou výjimkou v testovaném souboru byl kromě Pozdravu z hor ještě polský směsný tuk Rodinné 82 %. Kromě nevhodné skladby tuků navíc mate spotřebitele, třebaže legálně. „Tvarem, velikostí obalu, a dokonce i číselným údajem 82 % vypadá jako kostka másla. Přitom jde o částečně ztužený palmový tuk s malým podílem mléčného tuku,“ říká Marek Doležal z VŠCHT, který test vedl.

Proti cholesterolu

Z celého souboru testovaných vzorků se vymyká Flora pro-activ, která však není určena pro běžnou každodenní spotřebu. Je totiž obohacena o rostlinné steroly, jež mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

„Zdravotní tvrzení, které je na obale, je oprávněné. Má to skutečně význam pro lidi, kteří mají vyšší cholesterol,“ říká Marek Doležal.

Některé margaríny jsou obohaceny o vitaminy A, D nebo E. „Přídavek vitaminů určitý význam má, ale jejich příjem prostřednictvím margarínů je malý,“ uvádí Jana Dostálová. Ostatně to platí i pro máslo.

Margaríny se v podstatě vyrábějí smícháním vody s oleji a tuky. Aby se voda spojila s olejem, musí obsahovat i emulgátory a někdy i konzervační látky. Čím méně tuku, tím více je vody a tím větší nutnost přidat konzervanty. Přidávají se i barviva, ale jen ta přírodní – karoteny.

Neplaťte za vodu s emulgátory

Velké rozdíly jsme zjistili i v cenách. Pohybovaly se od 40 až po 390 korun za kilo výrobku. Tolik stojí dánský Lurpak, který cenou dokonce předběhne Floru pro-activ.

Lepší přehled o cenách dává přepočet na obsažený tuk. Ukáže se tak třeba, že nejlevnější margarín Penny with vitamins je vlastně drahý. Obsahuje totiž jen 25 procent tuku, zbytek je voda s emulgátory, konzervanty a barvivy. Kilo tuku tak přijde na 145 korun, u kvalitnější Ramy Classic přitom vyjde na 87 korun. Další paradox: třičtvrtětučné máslo Tesco s obsahem tuku 60 procent je dražší než klasické máslo Gran Moravia, které má 82 % tuku.

V přepočtu na tuk je Rama s olejem z vlašských ořechů téměř třiapůlkrát dražší než klasická Rama, což ale zřejmě dáno dražší surovinou.

Nejlépe chutnalo máslo

Při degustaci margaríny na máslo pochopitelně neměly. Nutno ale říct, že úplně špatně si také nevedly. Nejlepší známky za chuť získaly Flora Gold a Promienna, nejhorší pak sójový bio margarín Provamel. Mezi směsnými tuky chutí příjemně překvapil dánský Lurpak, není divu, má totiž vysoký podíl másla.

Na druhou stranu většina směsných tuků neprokázala, že by byla výhodným kompromisem mezi margarínem a máslem. Dokonce i Rama s máslem chutnala spíš jako margarín. Víc máslové chuti hodnotitelé překvapivě objevili v normální Ramě Classic.

Všechny margaríny se roztírají dobře

Není žádné překvapení, že se margaríny roztírají podstatně lépe než máslo. Ve zkoušce roztíratelnosti nebyly mezi nimi téměř žádné rozdíly, všechny vzorky se mazaly velmi dobře, o něco horší po vyjmutí z lednice byla jen Zlatá Haná, po 15 minutách se už ale rozdíl srovnal.

Posoudili jsme i informace na obalech. Všechny vzorky sice obsahují veškeré informace, které musí být povinně uvedeny, horší je to však s jejich čitelností nebo srozumitelností. Zejména u nových obalů Ramy překvapí, že jsou texty uvedeny tak malým písmem, že se bez lupy vůbec nedají přečíst. Stejně tak spotřebitelům vadí, když se z obalů nedozví, kdo a kde margarín vyrobil.

Rostlinné roztíratelné tuky

Je to směs rostlinných tuků a olejů s nejrůznějším obsahem tuku – od 10 do 90 procent. Mohou obsahovat i malý přídavek mléčného tuku (másla), ale pouze do 3 procent z celkového obsahu tuku.

Říkáme jim margaríny, tento výraz je ale podle evropské legislativy vyhrazen pouze pro roztíratelné rostlinné tuky s obsahem tuku od 80 do 90 procent. Baleny jsou v plastových vaničkách.

Jsou měkčí, takže se dobře mažou na chleba. Jsou zdravější, protože neobsahují cholesterol, a mají lepší složení mastných kyselin. Neplatí to však pro všechny bez výhrady.

Nechutnají tak dobře jako máslo.

Typické složení: rostlinné oleje, voda, emulgátory, vitaminy, sůl, regulátory kyselosti, barviva, aroma, konzervační látky.

Směsné roztíratelné tuky

Směs rostlinných olejů a mléčného tuku. Složení je podobné jako u margarínů, pouze s tím rozdílem, že obsahují i mléčný tuk. Většinou jsou baleny podobně jako máslo, bývají však i ve vaničkách.
Podobně jako u rostlinných roztíratelných tuků.
Snadno je lze zaměnit za pravé máslo.

Máslo

Základní surovinou je mléko, neobsahuje žádný jiný než mléčný tuk. Obsah tuku je vždy víceméně stejný – minimálně 80 % (s výjimkou másla polotučného nebo třičtvrtětučného). Na rozdíl od margarínů neobsahuje barviva ani konzervační látky.
Lépe chutná.
Špatně se roztírá. Obsahuje cholesterol, nasycené mastné kyseliny a transmastné kyseliny.
Je dražší.

Výsledky testu

Flora Gold Jemná máslová příchuť

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 200g
24.90 Kč
Cena za 1 kg
124.00 Kč
Výrobce
neuveden (Unilever)
Prodávající
Tesco
Použitý tuk:

oleje slunečnicový, palmový, lněný a řepkový

Obsah tuku:

72,5 %

Nasycených MK:

23,7 %

1 kg tuku :

172 Kč

Komentář:

Obsahuje konzervanty. Kvalita tuku: Nejlepší složení mastných kyselin ze všech vzorků, vysoký obsah omega-3 i omega-6 a nízký obsah nasycených MK. Známka 1. Sensorické hodnocení: Velmi příjemná chuť, výraznější slaná. Nejvyšší intenzita máslové chuti. Známka 2,9.

Flora Pro-activ

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 200g
54.90 Kč
Cena za 1 kg
274.00 Kč
Výrobce
neuveden (Unilever)
Prodávající
Glóbus
Použitý tuk:

oleje slunečnicový, lněný a palmový

Obsah tuku:

37,1 %

Nasycených MK:

23,5 %

1 kg tuku :

740 Kč

Komentář:

Obsahuje přidané rostlinné steroly, které mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje konzervanty. Kvalita tuku: Velmi dobré složení mastných kyselin - nízký obsah nasycených, hodně omega-3 i omega-6. Známka 1,2. Sensorické hodnocení: Výrazná žlutá barva, typická margarínová chuť. Známka 2,9.

Rama s olejem z vlašských ořechů

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 225 g
46.90 Kč
Cena za 1 kg
208.40 Kč
Výrobce
neuveden (Unilever)
Prodávající
Glóbus
Použitý tuk:

oleje slunečnicový, palmový, z vlašských ořechů, lněný a řepkový

Obsah tuku:

70,4 %

Nasycených MK:

24,6 %

1 kg tuku :

296 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Velmi dobré složení mastných kyselin, vysoký obsah omega-3 i omega-6 a nízký nasycených mastných kyselin. Známka 1. Sensorické hodnocení: Netypická nahnědlá barva, kterou posuzovatelé vnímali jako nepříjemnou, intenzivní oříšková chuť. Známka 3,6.

Rama Classic

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 500 g
26.90 Kč
Cena za 1 kg
53.80 Kč
Výrobce
neuveden (Unilever)
Prodávající
Glóbus
Použitý tuk:

řepkový olej, palmový tuk

Obsah tuku:

61,7 %

Nasycených MK:

23,6 %

1 kg tuku :

87 Kč

Komentář:

Velmi dobrá cena, patří k nejlevnějším. Obsahuje konzervanty. Kvalita tuku: Dobré složení mastných kyselin - nadprůměrný obsah omega-3 a nízký obsah nasycených mastných kyselin. Známka 1,9. Sensorické hodnocení: Vynikající roztíratelnost, příjemný vzhled i vůně, lehce slanější chuť. Známka 2,7.

Perla máslová příchuť

označen: Rostlinný roztíratelný tuk „light margarin“
Známka testu
Cena za balení 500 g
39.90 Kč
Cena za 1 kg
79.80 Kč
Výrobce
neuveden (Unilever)
Prodávající
Glóbus
Použitý tuk:

oleje řepkový a slunečnicový, palmový tuk

Obsah tuku:

40 %

Nasycených MK:

25 %

1 kg tuku :

200 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Dobré složení mastných kyselin, nadprůměrný obsah omega-3 a nízký obsah nasycených mastných kyselin. Známka 1,9. Sensorické hodnocení: Má dobrou roztíratelnost, chuť je ale málo výrazná, máslová chuť jen průměrná. Známka 3,2.

Alfa Optima

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 250 g
28.90 Kč
Cena za 1 kg
115.60 Kč
Země původu
Litva
Prodávající
Glóbus
Distributor
Kaka CZ
Použitý tuk:

oleje řepkový, palmový a kokosový

Obsah tuku:

70,1 %

Nasycených MK:

26,1 %

1 kg tuku :

165 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Dobré složení mastných kyselin, obsah nasycených MK není vysoký, obsah omega-3 je průměrný. Známka 2,3. Sensorické hodnocení: Výrazně žlutá barva, velmi dobrá roztíratelnost, nízká intenzita máslové chuti. Známka 3,1.

Stella Máslová příchuť

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 450 g
37.90 Kč
Cena za 1 kg
84.20 Kč
Výrobce
neuveden
Prodávající
Glóbus
Distributor
Kaka CZ
Použitý tuk:

oleje řepkový, palmový a kokosový

Obsah tuku:

51,3 %

Nasycených MK:

35,7 %

1 kg tuku :

164 Kč

Komentář:

Obsahuje konzervanty. Kvalita tuku: Vyšší podíl nasycených mastných kyselin na úkor polynenasycených mastných kyselin, průměrný obsah omega-3. Známka 2,6. Sensorické hodnocení: Vzorek má silnější margarínovou chuť, ale dobrou roztíratelnost. Známka 3.

Tesco Omega3 Classic

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 450 g
37.90 Kč
Cena za 1 kg
84.20 Kč
Země původu
Německo
Výrobce
neuveden
Prodávající
Tesco
Použitý tuk:

oleje řepkový, palmový a kokosový

Obsah tuku:

51,2 %

Nasycených MK:

26,5 %

1 kg tuku :

117 Kč

Komentář:

Obsahuje konzervanty. Kvalita tuku: Dobré složení mastných kyselin, obsah omega-3, zdůrazňovaných v názvu, je jen průměrný. Známka 2,4. Sensorické hodnocení: Chuť méně příjemná, mírně slanější, dobře se roztírá. Známka 3,4.

Promienna Gold

označen: Rostlinný roztíratelný tuk s máslem
Známka testu
Cena za balení 500 g
19.90 Kč
Cena za 1 kg
39.80 Kč
Výrobce
neuveden (Lidl)
Prodávající
Lidl
Použitý tuk:

oleje řepkový, palmový, kokosový a slunečnicový, máslo 1 %

Obsah tuku:

42,2 %

Nasycených MK:

28 %

1 kg tuku :

94 Kč

Komentář:

Obsahuje konzervanty. Kvalita tuku: Složení mastných kyselin není špatné, obsah omega-3 mastných kyselin je průměrný. Známka 2,5. Sensorické hodnocení: Vzorek má výraznou margarínovou vůni, ale v rámci rostlinných roztíratelkných tuků velmi příjemnou chuť. Známka 2,8.

Olma Zlatá Haná k namazání

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 300 g
31.90 Kč
Cena za 1 kg
106.30 Kč
Výrobce
Olma Olomouc
Prodávající
Globus
Použitý tuk:

oleje palmový, řepkový, kokosový a bambucký

Obsah tuku:

79,3 %

Nasycených MK:

35,6 %

1 kg tuku :

134 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Nízký obsah polynenasycených mastných kyselin (omega-3 jen průměrné) a vyšší podíl nasycených mastných kyselin. Známka 2,8. Sensorické hodnocení: Nejhorší roztíratelnost mezi margariny, nejnižší intenzita vůně, chuť průměrná. Známka 3,5.

Penny with vitamins

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 500 g
19.90 Kč
Cena za 1 kg
39.80 Kč
Země původu
Němeco
Výrobce
v Německu pro Penny
Prodávající
Penny
Použitý tuk:

oleje řepkový, palmový, kokosový a slunečnicový

Obsah tuku:

27,5 %

Nasycených MK:

28,4 %

1 kg tuku :

145 Kč

Komentář:

Obsahuje konzervanty. Kvalita tuku: Nízký obsah omega-3 i omega-6 mastných kyselin. Známka 2,6. Sensorické hodnocení: Nejlepší roztíratelnost, nízká intenzita tučné chuti. V ústech se hůře rozpouští a má vodovou chuť. Známka 3,3.

Frisan Sonnen-blumen Margarine

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 500 g
29.90 Kč
Cena za 1 kg
59.80 Kč
Země původu
Němeco
Výrobce
v Německu pro Norma
Prodávající
Norma
Použitý tuk:

oleje slunečnicový a plně ztužený slunečnicový, kokosový tuk

Obsah tuku:

81,6 %

Nasycených MK:

28,9 %

1 kg tuku :

73 Kč

Komentář:

Nejlevnější výrobek. Kvalita tuku: Neobsahuje vůbec žádné omega-3 mastné kyseliny, slunečnicový olej je totiž neobsahuje. Známka 2,8. Sensorické hodnocení: Nejvyšší intenzita vůně a tučné chuti, která v ústech déle přetrvává. Známka 3,7.

Provamel Soya margarine bio

označen: Rostlinný roztíratelný tuk
Známka testu
Cena za balení 250 g
51.90 Kč
Cena za 1 kg
207.60 Kč
Výrobce
Alpro Belgie
Prodávající
kosik.cz
Distributor
Country Life
Použitý tuk:

sójový a palmový olej

Obsah tuku:

71,7 %

Nasycených MK:

33,6 %

1 kg tuku :

289 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Nadprůměrný obsah polynenasycených mastných kyselin, ale jen nízký podíl omega-3. Známka 2,7. Sensorické hodnocení: Nejhůře hodnocený vzorek s nepřirozenou velmi světlou barvou, intenzivní margarínovou chutí a vůní. Známka 4,3.

Lurpak Spreadable

označen: Směsné tuky
Známka testu
Cena za balení 200 g
77.90 Kč
Cena za 1 kg
389.50 Kč
Výrobce
Arla Foods Dánsko
Prodávající
Globus
Použitý tuk:

máslo 67 %, řepkový olej 33 %

Obsah tuku:

80,4 %

Nasycených MK:

44,3 %

1 kg tuku :

485 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Vysoký obsah nasycených mastných kyselin, vzorek má totiž vysoký podíl másla. Známka 3,1. Sensorické hodnocení: Celkově nejlépe hodnocený vzorek s příjemnou chutí, v níž převládá máslo. Velmi dobře se roztírá a příjemně se rozpouští v ústech. Známka 2,3.

Rama s máslem

označen: Směsné tuky
Známka testu
Cena za balení 225 g
29.90 Kč
Cena za 1 kg
132.90 Kč
Výrobce
neuveden (Unilever)
Prodávající
Globus
Použitý tuk:

řepkový olej, palmový tuk - rostlinné tuky 90%, máslo - mléčný tuk 10%

Obsah tuku:

83,8 %

Nasycených MK:

37,2 %

1 kg tuku :

159 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Nízký obsah polynenasycených mastných kyselin, vyšší podíl nasycených mastných kyselin. Složení tuku je horší než u klasické Ramy. Známka 2,8. Sensorické hodnocení: Světlejší barva, příjemná rozpustnost v ústech. Máslová chuť nevýrazná. Známka 2,8.

Creme Bonjour Original

označen: Směsné tuky
Známka testu
Cena za balení 250 g
24.90 Kč
Cena za 1 kg
99.60 Kč
Výrobce
neuveden (Unilever)
Prodávající
Globus
Použitý tuk:

řepkový a palmový olej, máslo - 70 % rostlinného tuku a 30 % mléčného tuku

Obsah tuku:

73 %

Nasycených MK:

46 %

1 kg tuku :

136 Kč

Komentář:

Ze směsných tuků nejlevnější. Kvalita tuku: Horší složení mastných kyselin, vysoký obsah nasycených tuků, nízký obsah polynenasycených mastných kyselin. Známka 3,3. Sensorické hodnocení: Vzorek má itenzivní máslovou i mírnou margarínovou chuť. Roztírá se dobře. Známka 2,8.

Rodinné 82%

označen: Směsné tuky
Známka testu
Cena za balení 200 g
28.90 Kč
Cena za 1 kg
144.50 Kč
Výrobce
výrobce v Polsku
Prodávající
rohlik.cz
Použitý tuk:

částečně ztužený palmový olej, mléčný tuk - 90 % rostlinného tuku a 10 % mléčného tuku

Obsah tuku:

84,8 %

Nasycených MK:

50 %

1 kg tuku :

170 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Špatné složení mastných kyselin, téměř žádné omega-3 a vysoký obsah nasycených tuků, základem je totiž částečně ztužený tuk. Známka 4,2. Sensorické hdonocení: Příjemný vzhled, velmi tvrdá textura a velmi špatná roztíratelnost (horší než máslo). Známka 2,7.

Pozdrav z hor

označen: Směsné tuky
Známka testu
Cena za balení 250 g
26.90 Kč
Cena za 1 kg
107.60 Kč
Výrobce
Bohemilk Opočno
Prodávající
Norma
Použitý tuk:

oleje palmový, shea, kokosový a směs část. ztuž. rostlin. tuků (palmový, řepkový, sójový), smetana - 70 % rostlinného tuku 30 % mléčného tuku

Obsah tuku:

77,2 %

Nasycených MK:

56,3 %

1 kg tuku :

139 Kč

Komentář:

Kvalita tuku: Nejhorší skladba tuků. Minimum omega-3, hodně nasycených i trans mastných kyselin. Známka 5. Sensorické hodnocení: Příjemná chuť, dobře se rozplývá v ústech, špatně se roztírá. Známka 2,1.