Bílkoviny mají zkrátka mezi lidmi na rozdíl od cukrů a tuků tu nejlepší pověst. Jsou sytivé a budují svalovou hmotu. A výrobci jim je dopřávají, třeba i v lehce exotické formě rozemletých cvrčků nebo konopné mouky. Proto nás zajímalo, jaké proteinové tyčinky jsou. Koupili jsme 12 vzorků a podrobili je analýze výživových hodnot a složení.

 • První zjištění: Jsou o hodně dražší a obsahují podstatně víc bílkovin.

Zatímco běžné tyčinky ořechové, ovocné nebo müsli, které jsme testovali 7. srpna, mají kolem čtyř gramů bílkovin, proteinové tyčinky obsahují v průměru 13 gramů bílkovin v jedné porci. Ale zaplatíte za ně minimálně o 50 procent víc.

Kolik bílkovin se skrývá v potravinách

Stručně o testu: 

 • Test proteinových tyčinek vznikl ve spolupráci iniciativy Vím, co jím a piju a redakce MF DNES.
 • Vybrali jsme do něho 12 výrobků, které bílkoviny zdůrazňují na obale výrazem Protein v názvu.
 • Ceny vzorků se mezi sebou hodně lišily, pohybovaly se od 25 po 79 korun za tyčinku. Lépe ale o cenách vypovídá přepočet na množství bílkovin, který najdete u každého vzorku.
 • Při hodnocení jsme se zaměřili především na obsah bílkovin, zohlednili jsme ale také jejich kvalitu, tedy jejich biologickou hodnotou. Zajímalo nás, zda obsahují pouze bílkoviny rostlinné, nebo živočišné, či kombinaci obou.
 • Obsah bílkovin jsme zároveň nechali prověřit v akreditované laboratoři Státního veterinárního ústavu v Praze a výsledné hodnoty jsme porovnali s deklarovanými. Hodnoty uváděné ve výživových tabulkách se mohou od deklarace lišit až o 20 procent.
 • Do hodnocení jsme zahrnuli i ostatní výživové hodnoty: sacharidy, cukry, tuky a podíl nasycených mastných kyselin v nich i obsah vlákniny. Posuzovali jsme poměr mezi množstvím bílkovin a sacharidů.
 • Hodnotili jsme i složení - co tvoří hlavní složku výrobku, jaký druh rostlinného tuku byl použit nebo zda tyčinka obsahuje barviva, aromata nebo konzervanty. Neposuzovali jsme chuť.
 • Složení uvádíme u každého výrobku, někde jsme ale museli z nedostatku prostoru výčet složek zkrátit.
 • Odborná spolupráce: PhDr. Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju.
 • Nezávislá iniciativa Vím, co jím a piju se zabývá zdravou výživou. Svou činností se snaží motivovat veřejnost k aktivní péči o zdraví a podporovat ji ve výběru potravin, které vyhovují parametrům zdravé výživy. Potraviny s logem Vím, co jím obsahují méně soli, přidaných cukrů, transmastných kyselin a nasycených mastných kyselin, jejichž nadměrná konzumace zvyšuje riziko vzniku civilizačních chorob. V současné době je tak označeno přes 400 výrobků a další neustále přibývají.

Známka testu

 • 40 % množství a kvalita bílkovin (zastoupení rostlinných a živočišných bílkovin)
 • 20 % obsah a kvalita tuků (podíl nasycených tuků)
 • 20 % obsah sacharidů a cukru, jejich poměr
 • 10 % množství vlákniny
 • 10 % složení (použití přídatných látek)

Co vše náš test odhalil

Je to hodně, nebo málo?

Jaký obsah bílkovin by měla mít optimálně tyčinka?

„Pokud by měla sloužit jako svačinka, měly by obsahovat minimálně 10 gramů bílkovin v jedné porci, což odpovídá třeba velké sklenici mléka nebo zakysaného mléčného nápoje,“ říká odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá. „Pokud ji budu brát jako prostředek k doplnění bílkovin, třeba po obědě chudém na bílkoviny, abych neměla později vlčí hlad a nepřejedla se v dalším jídle, sáhla bych po tyčince, která bude mít už 15 až 25 gramů.“

A tolik měly z 12 testovaných vzorků jen tři – dm Sportness Eiweiss 50 %, Sens a Tekmar. Zato tři vzorky – Mixitka, Corny a Nutrend – nesplnily ani minimální 10gramovou hranici. V množství bílkovin byly velké rozdíly, celkově vítězná tyčinka z drogerií dm obsahovala 50 % bílkovin, nejméně měla Mixitka Fitness s Proteinem – 16,3 procent.

Obsah bílkovin jsme nechali prověřit v laboratoři. U dvou třetin vzorků byl zjištěný obsah nižší, než kolik deklaroval výrobce ve výživových tabulkách. Za klamání zákazníků to však považovat nelze, a to ani u vzorků, kde byl rozdíl 14 až 16procentní. Evropské předpisy totiž připouští až 20% odchylku.

Živočišné jsou kvalitnější

Podstatné není jen množství bílkovin, ale i jejich kvalita. Existuje totiž mnoho zdrojů bílkovin a všechny nejsou stejně hodnotné a stejně stravitelné. Ideální je, když se výrobce nespokojí jen s rostlinnými proteiny, které mají nižší výživovou hodnotu, ale kombinuje je i s živočišnými.

Práškové koktejly

Některé tyčinky jsou vyrobeny z přírodních surovin, většinou jsou však „namíchány“ z práškových směsí – sojových izolátů, syrovátkových koncentrátů, hydrolyzátů kolagenu nebo mouky z cvrčka domácího. Aby vůbec chutnaly, musí být doplněny cukrem, aromaty a dochucovadly.

V polovině vzorků jsme našli ve složení přidaný tuk z tropických palem (palmový, palmojádrový, kokosový, bambucký), které přinášejí větší množství nasycených mastných kyselin. Tyčinka Guareta má ve složení dokonce palmový tuk částečně ztužený, který může obsahovat škodlivé transmastné kyseliny, jež nepříznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi.

„Jejich zdravotní efekt je hodnocen jako ještě nepříznivější, než je tomu u tuků s převahou nasycených mastných kyselin, které zvyšují hladinu krevních tuků a přispívají ke vzniku nemocí srdce a cév, pokud jsou přijímány v nadbytku“ vysvětluje dietoložka Karolína Hlavatá.

Pro koho?

Otázka je, zda je nutné, abychom přijímali více bílkovin, než získáme z běžné stravy.

„Nic by se nemělo přehánět. Základem jídelníčku by vždy měla být pestrá strava. Žádný prášek z posilovny ji nemůže nahradit,“ říká výživová odbornice Hlavatá. „Pravda ale je, že někteří lidé mají ve své stravě málo bílkovin a proteinové tyčinky jsou rychlým a jednoduchým způsobem, jak pomoci zajistit potřebný denní příjem.“

Pečlivě vybírejte

Zvýšený příjem bílkovin potřebují sportovci, senioři a lidé, kteří chtějí zhubnout. I ti by však měli mezi tyčinkami pečlivě vybírat. Těžko pomůže k redukci kil tyčinka Nutrend Excelent, který má na prvním místě ve složení glukozo-fruktozový sirup a obsahuje dvakrát více sacharidů než bílkovin.

Bílkoviny v každém jídle

Kdo chce úspěšně hubnout, měl by v každém z denních jídel přijmout potravinu bohatou na bílkoviny. Ty mají totiž v porovnání s tuky a sacharidy největší sytivost, to znamená, že k zahnání hladu a dosažení pocitu nasycení stačí menší množství potraviny než třeba v případě sacharidové potraviny.

„Také výrazně ovlivňují energetický výdej spojený s příjmem a zpracováním potravy. Jednoduše řečeno, po pokrmu bohatém na bílkoviny se víc „zapotíme“, a vydáme tak více energie než například po dortu, byť celkový energetický příjem obou pokrmů je srovnatelný,“ vysvětluje Karolína Hlavatá.

Z toho plyne hlavní výhoda proteinových tyčinek. Díky tomu, že obsahují více bílkovin, „nerozhází" vám hladinu krevního cukru a pocit hladu nenastoupí tak rychle jako po běžných sladkých tyčinkách.

Rada na závěr: "Pokud se nechcete vůbec zabývat nutričními hodnotami tyčinek, pamatujte si, že je pořád lepší si koupit jakoukoli proteinovou tyčinku, než tyčinky typu Mars či Snickers," uzavírá dietoložka Karolína Hlavatá.

Důležité informace, které bychom měli vědět

Bílkoviny plní v těle mnoho funkcí: zasytí, starají se o regeneraci a růst svalů a podporují imunitní systém. Skládají se z aminokyselin, z nichž některé jsou pro člověka esenciální, to znamená, že si je organismus neumí vytvořit sám a musíme je přijímat v potravě. Plnohodnotné bílkoviny obsahují všechny esenciální aminokyseliny v potřebném množství a poměru.

Zdrojem jsou potraviny živočišného původu - vejce, maso, mléko. Nevýhodou je, že obsahují i cholesterol a převahu nasycených mastných kyselin.

Neplnohodnotné bílkoviny obsahují jen některé aminokyseliny. Jsou to všechny bílkoviny rostlinné a některé živočišné (z kůží, šlach...). Optimální je proto bílkovinné zdroje kombinovat – přibližně polovina příjmu by měla pocházet z bílkovin živočišného původu (maso, vejce, ryby, mléčné výrobky a sýry) a polovina z rostlinných zdrojů (luštěniny, obiloviny, ořechy).

Hlavně mezi sportovci je velký zájem o BCAA (branched–chain aminoacid), obsahující tzv. větvené aminokyseliny (valin, leucin a izoleucin), které urychlují regeneraci svalů.

Bílkoviny by měly představovat 10 až 15 % z celkového příjmu energie. "Nízký příjem bílkovin je spojen s únavou, otoky, poruchami imunity a neschopností snížit hmotnost. Na druhou stranu není žádoucí to s bílkovinami přehánět,“ vysvětluje Karolína Hlavatá. „Dlouhodobý příjem vyššího množství bílkovin vede k přílišné zátěži ledvin a může souviset i se zvýšeným rizikem nádorových onemocnění.“

Výsledky testu

proteinová tyčinka Sportness

Sportness Eiweiss 50%

Známka testu
Cena za balení 45 g
24.90 Kč
Cena za 100 g
55.30 Kč
Země původu
Německo
Prodávající
DM drogerie
Složení:

mléčný protein (kaseinát vápenatý, proteinový izolát, syrovátkový proteinový koncentrát), hydrolyzát kolagenu, zvlhčující prostředek: glycerin, maltitol mléčná čokoláda z plnotučného mléka (sladidlo maltitol, kakaové máslo, mléčný prášek, kakaová hmota, emulgátor sójový lecitin, aroma), voda, sójový protein, palmový tuk, 1,5 % křupinky se sójovým proteinem (sójový proteinový izolát, tapiokový škrob, sůl, aroma, sůl, sladidlo sukralóza

Komentář:

Tyčinka s příchutí vanilky, jogurtu a křupinek v mléčné čokoládě není sice z přírodních surovin, ale jinak má dobré složení i dobré výživové hodnoty. Má nejnižší obsah tuků i cukrů (není slazena cukrem, ale maltitolem a sukralózou), a obsah bílkovin je téměř dvakrát tak velký, než je průměr všech ostatních vzorků. Na svačinu dobrá energetická hodnota. Negativem je nepřítomnost vlákniny. Poměr mezi cenou a množstvím bílkovin vychází nejlépe ze všech. Cena za 100 g bílkovin: 110 Kč.

 

100 g

tyčinka 45 g

Energie (kJ)

1 592

716

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

50/50,43

23/23

Tuky (g)

10,7

5

Z toho nasycené (g)

6,3

3

Sacharidy (g)

32

14

Z toho cukry (g)

2,4

1

Vláknina

0,6

0

proteinová tyčinka Sportness

Sens Protein tyčinka

označen: Arašídové máslo & Skořice
Známka testu
Cena za balení 60 g
79.00 Kč
Cena za 100 g
131.70 Kč
Země původu
UK
Výrobce
Sens food UK
Prodávající
rohlik.cz
Složení:

arašídové máslo 34 % (arašídy 100 %), cvrččí mouka (Acheta Domestica) 20 %, konopný prášek, kakaové máslo, agávový sirup, červená řepa, skořice 1 %

Komentář:

Tyčinka s arašídovým máslem a skořicí má hodně zajímavé složení – mouku z cvrčků a konopí. Zastoupeny jsou tedy jak živočišné, tak rostlinné proteiny. Obsah bílkovin je vysoký, i když hodnoty naměřené v laboratoři jsou o něco nižší než deklarované (ale po započtení povolené odchylky předpisům vyhovují). Velmi dobrý je i poměr bílkovin a sacharidů. Je však třeba počítat s vysokou energetickou hodnotu danou vyšším obsahem tuků. Podíl nasycených tuků ale vysoký není. Cenově je tyčinka někde jinde než všechny ostatní – cvrčci jako surovina nového typu jsou zřejmě drahý zdroj bílkovin. Cena za 100 g bílkovin: 412 Kč.

 

100 g

tyčinka 60 g

Energie (kJ)

2 207

1 324

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

33,3/31,95

20/19

Tuky (g)

34,2

21

Z toho nasycené (g)

9,8

6

Sacharidy (g)

22

13

Z toho cukry (g)

12,3

7

Vláknina

2,7

2

proteinová tyčinka Sens

Cerea Protein bar Peanut

Známka testu
Cena za balení 45 g
39.90 Kč
Cena za 100 g
88.70 Kč
Země původu
Česká Republika
Výrobce
Cereabar Zábřeh ČR
Prodávající
Sklizeno
Složení:

složení pražené arašídy 37 %*, agáve sirup*, rýžová bílkovina 19 %*, datlová pasta*, jedlá sůl *BIO produkty

Komentář:

Arašídová tyčinka označená 25 % Protein, Vegan, Organic, Free from gluten, soy, palm oil (tedy s 25 % bílkovin, bio, pro vegany, bez lepku, sóji a palmového oleje). Má velmi jednoduché složení, je pouze z přírodních surovin, které jsou navíc v bio kvalitě. Výživové hodnoty jsou dobré, ale nepřesahují průměr. Energetická hodnota, stejně tak obsah bílkovin i vlákniny jsou jen průměrné. Pozitivní je ale minimální množství nasycených tuků (nejnižší ze všech testovaných vzorků), negativní pak vyšší obsah cukrů a fakt, že tyčinka obsahuje pouze rostlinné zdroje bílkovin, které jsou hůře stravitelné a méně hodnotné než proteiny živočišného původu. Cena za 100 g bílkovin: 356 Kč.

 

100 g

tyčinka 50 g

Energie (kJ)

1 950

878

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

25/24,91

11/11

Tuky (g)

21

9

Z toho nasycené (g)

2,5

1

Sacharidy (g)

42

19

Z toho cukry (g)

27

12

Vláknina

5,7

3

proteinová tyčinka Tekmar Protein

Tekmar Protein Sport bar

označen: In cocoa coating
Známka testu
Cena za balení 60 g
29.90 Kč
Cena za 100 g
49.80 Kč
Země původu
Slovensko
Výrobce
Tekmar Slovensko
Prodávající
Lidl
Složení:

složení bílkovinový koncentrát 23,5 % (syrovátk. a sój. Bílkovin. izolát), glukóz. sirup, tmavá kakaová poleva 17 % (z cukru a ztuženého palm. tuku), oligofruktóza, rozinky, sluneč. olej, sój. vločky, palm. tuk, zvlhčovadlo: glycerol, hořká čokoláda 2 %, kakaový extrudát (pšen. a rýžová mouka, cukr, kak. prášek, sůl), řepk. olej, sójový lecitin, kys. mléčná, sůl, vitamínový premix minerální látky (uhličitan vápenatý, oxid horečnatý), aromata, konzervační látka: kyselina sorbová

Komentář:

Tyčinka s čokoládou v tmavé kakaové polevě kombinuje zdroje bílkovin – obsahuje živočišné i rostlinné, což je pozitivní. Příznivý je kromě vyššího obsahu bílkovin i dostatek vlákniny a přídavek vitaminů a minerálních látek. Zajímavá je oligofruktóza, která slouží jako zdroj energie pro bakterie ve střevě (tzv. prebiotikum). Negativem je poměrně vysoký obsah cukru a chemický konzervant. Cena za 100 g bílkovin: 205 Kč.

 

100 g

tyčinka 45 g

Energie (kJ)

1 573

944

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

25/24,31

15/15

Tuky (g)

15,8

9

Z toho nasycené (g)

8,3

5

Sacharidy (g)

37,8

23

Z toho cukry (g)

21,5

13

Vláknina

8,8

5

proteinová tyčinka Bombus

Bombus RAW Protein

označen: Peanut butter
Známka testu
Cena za balení 50 g
33.90 Kč
Cena za 100 g
67.80 Kč
Země původu
Česká Republika
Výrobce
DMHERMES TRADE Krnov
Prodávající
rohlik.cz
Složení:

datle 50 %, arašídy 34,9 %, rýžový protein 15 %, sůl 0,1 %

Komentář:

Ovocná tyčinka s arašídy je označená spoustou reklamních tvrzení: Raw, Gluten free, Vegan, No addes sugar, Highr Protein, Preservative free, Natural product, Dairy free, které mají zdůraznit, že jde o přírodní produkt bez konzervantů, přidaného cukru a mléčných složek. Složení je skutečně pouze přírodního původu, pro vegany dobrá volba. Množství bílkovin je ale jen průměrné, a navíc pocházejí jen z rostlinných zdrojů - rýže není úplně ideálním zdrojem proteinů, tím jsou zde hlavně arašídy. Pozitivní je nízký podíl nasycených tuků, negativní vysoký obsah cukrů, třebaže výrobek není doslazován, veškerý cukr pochází z datlí. Údaje na obale jsou velmi špatně čitelné. Cena za 100 g bílkovin: 356 Kč.

 

100 g

tyčinka 35 g

Energie (kJ)

1 699

850

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

20,6/20,34

10/10

Tuky (g)

18,6

9

Z toho nasycené (g)

3,4

2

Sacharidy (g)

42,5

21

Z toho cukry (g)

31,6

16

Vláknina

6,6

3

proteinová tyčinka Emco

Emco Tyčinka s Ořechem a Proteinem

Známka testu
Cena za balení 40 g
24.90 Kč
Cena za 100 g
62.30 Kč
Země původu
Česká Republika
Výrobce
Emco Praha
Prodávající
Billa
Složení:

praž. arašídy 24 %, sójová křupka 19 % (sójový protein. Izolát, tapiok. škrob, sůl), sirup z invertního cukru, čokoláda 12 % (cukr, kakaové součásti 48 %, řepk. lecitin, vanilkový extrakt), pražené mandle a lískové ořechy, arašídová pasta, maltózový sirup, dextróza, rýžová mouka, emulgátor: řepkový lecitin, přírodní aroma, antioxidanty (askorbylpalmitát, přírodní extrakt s vysokým obsahem tokoferolů)

Komentář:

Arašídová tyčinka se sójovým proteinem, čokoládou a mandlemi má velmi dobré složení bez zbytečné chemie, vysoký obsah kakaových součástí v čokoládě a přírodní aromata. Docela slušný poměr bílkovin vůči sacharidům. Zastoupeny jsou ale bílkoviny pouze rostlinné a jejich množství nepřesahuje průměr. Má sice vyšší obsah tuků, ale jedná se o kvalitní tuky z ořechů s nízkým nízký podílem nasycených mastných kyselin. Cena za 100 g bílkovin: 238 Kč.

 

100 g

tyčinka 40 g

Energie (kJ)

2 099

840

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

25/26,2

10/10

Tuky (g)

28

11

Z toho nasycené (g)

5,3

2

Sacharidy (g)

31

12

Z toho cukry (g)

24

10

Vláknina

4,8

2

Proteinová tyčinka Max Sport

Max Sport Nutrition Protein

označen: Kex Nuts
Známka testu
Cena za balení 40 g
29.90 Kč
Cena za 100 g
74.80 Kč
Země původu
Slovensko
Výrobce
MaxSport
Prodávající
rohlik.cz
Složení:

proteinový premix 29,6 % (sojový a syrovát. protein. izolát, hydrolyz. kolagen, maltodextrin), kakaová poleva s fruktózou (z rostlin. tuků), suš. syrovátka, odtuč. kakao, fruktóza, laktóza, maltodextrin, emulgátory, aromata, rostlin. tuk (palmový, shea), kukuř. mouka, brambor. škrob, řepk. olej, pohank., amarant. a soj. mouka, fruktóza, lísk. oříšky, guar. guma, aromata, kypřící látky (uhličitany sodné a amonné), sladidlo (sukralóza), emulgátor (lecitiny), kys. listová

Komentář:

Tyčinka s oříškovou náplní v kakaové polevě obsahuje rostlinné i živočišné bílkoviny a pozitivní je, že jich je víc než sacharidů. Dobrý nápad je i přídavek amarantové a pohankové mouky. Velké minus je ale vysoký podíl nasycených mastných kyselin, který je dán použitím rostlinných tuků z exotických palem, a použití fruktózy jako sladidla. Obojí může negativně ovlivnit hladinu tuků a cholesterolu v krvi. Cena za 100 g bílkovin: 252 Kč.

 

100 g

tyčinka 50 g

Energie (kJ)

2 200

880

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

33/29,71

13/12

Tuky (g)

33

13

Z toho nasycené (g)

14

6

Sacharidy (g)

22

9

Z toho cukry (g)

9,2

4

Vláknina

5,6

2

Proteinová tyčinka Recharge

Recharge 20 % protein

Známka testu
Cena za balení 50 g
29.90 Kč
Cena za 100 g
59.80 Kč
Země původu
Česká Republika
Výrobce
Rupa Praha
Prodávající
Tesco
Složení:

syrovátkový proteinový koncentrát 27,3 %, glukózový sirup, hořká čokoláda 18 % (kakaová hmota, cukr, kakaové máslo, emulgátor: sójový lecithin, vanilkové aroma), oligofruktóza, řepkový olej, banánové kousky 3,9 % (banány, cukr, slunečnicový olej, med, aroma), mleté rozinky, kokos, zvlhčující látka glycerol, emulgátor sójový lecitin, aroma, regulátor kyselosti kyselina citronová

Komentář:

Proteinová tyčinka s banánovými kousky v hořké čokoládě má docela dobré složení z hlediska použitých surovin, pozitivem je oligofruktóza a řepkový olej, který vylepšuje složení mastných kyselin, i vysoký obsah vlákniny. Energetická hodnota je kvůli velkému množství cukrů hodně vysoká. A především obsahuje dvakrát víc sacharidů než bílkovin. Jejich skutečný obsah je o 14 % nižší, než deklaruje výrobce na obale. Cena za 100 g bílkovin: 303 Kč.

 

100 g

tyčinka 45 g

Energie (kJ)

1 892

946

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

23/19,71

12/10

Tuky (g)

15

8

Z toho nasycené (g)

6,1

3

Sacharidy (g)

51

26

Z toho cukry (g)

37

19

Vláknina

9,9

5

Proteinová tyčinka Mixitka

Mixitka Fitness s Proteinem

označen: Arašídy + protein
Známka testu
Cena za balení 50 g
34.90 Kč
Cena za 100 g
69.80 Kč
Země původu
Česká Republika
Výrobce
Mixit Praha
Prodávající
Sklizeno
Složení:

sušené datle 50 %, arašídové máslo 17,5 %, pražené arašídy 17,5 %, rýžový protein 13 %, rýžové lupínky

Komentář:

Datlová tyčinka s arašídy a rýžovým proteinem má velmi jednoduché složení, tyčinka je sice vyrobena pouze z přírodních surovin, ale má vysoký obsah energie a spoustu cukrů, přestože není doslazována, všechny cukry pocházejí ze sušených datlí. Pozitivní je nízký obsah nasycených tuků. Bílkovin je velmi málo (nejméně ze všech vzorků), zjištěné množství je o 12 % nižší než deklarované (předpisům ale vyhovuje). Navíc pocházejí pouze z rostlinných zdrojů, které mají menší biologickou hodnotu (viz Bílkoviny...). Je to spíš sladkost než tyčinka pro doplnění bílkovin. V přepočtu ceny na množství bílkovin je nejdražší. Cena za 100 g bílkovin: 429 Kč.

 

100 g

tyčinka 45 g

Energie (kJ)

1 882

941

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

19/16,67

10/8

Tuky (g)

19

10

Z toho nasycené (g)

2,5

1

Sacharidy (g)

46

23

Z toho cukry (g)

39

20

Vláknina

5,7

3

Proteinová tyčinka Guareta

Guareta tyčinka

označen: S příchutí jogurt
Známka testu
Cena za balení 45 g
45.00 Kč
Cena za 100 g
100.00 Kč
Země původu
Španělsko
Výrobce
Vyrobeno v EU, pro Dr.Staněk
Prodávající
dr.Max
Složení:

složení mléč. bílkoviny, glukóz. sirup, bílá poleva z rostlin. tuku (částečně ztužený kokos. a palmojádr., suš. mléko, sój. lecitin, vanilin, aroma), fruktóz. a sorbitol. sirup, jogurt. prášek, kak. máslo, koncentrát minerálních látek (glukonan a citronan draselný, sodný…), oligofrukt. Sirup, světlic. olej, inulin, celulóza, glukóz. Vláknina, aroma, glukomanan, pektin, L-cystin, L-karnitin, vitamin. Koncentrát. Celkem 47 složek !!!!

Komentář:

Proteinová tyčinka s příchutí jogurtu známé značky, která je na trhu nejdéle ze všech testovaných, není žádný zázrak. Neobsahuje přírodní suroviny, ale je namíchána z mnoha složek, používaných ve sportovní výživě k regeneraci svalů. Výrazné minus je přítomnost nevhodných částečně ztužených tuků, které mohou být zdrojem transmastných kyselin. Obsah bílkovin je trochu vyšší než průměr. Plusem jsou přidané vitaminy a minerálních látek. Cena za 100 g bílkovin: 339 Kč.

 

100 g

tyčinka 50 g

Energie (kJ)

1 640

738

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

27,2/29,54

12/13

Tuky (g)

12,5

6

Z toho nasycené (g)

9,1

4

Sacharidy (g)

40

18

Z toho cukry (g)

20

9

Vláknina

6,8

3

Proteinová tyčinka Corny

Corny Protein Buttermilk - Lemon

Známka testu
Cena za balení 35 g
26.90 Kč
Cena za 100 g
76.90 Kč
Země původu
Německo
Výrobce
Neuveden
Prodávající
rohlik.cz
Složení:

složení bílkovin. lupínky 21 % (izolát hrach. bílkoviny, rýž. mouka, pšen. lepek), koncentrát mléčné bílkoviny 17 %, glukózo-fruktóz. sirup, rostlin. tuk kokosový, palmový), obilné lupínky (pšen., kukuř. a rýžová mouka, cukr, extrakt z ječn. sladu, sůl, karamel. cukr. sirup), glukóz. sirup, palm. olej, podmáslí v prášku, cukr, citrát hořečnatý, koncentr. Citron. šťáva, jableč. pyré, glycerol, fruktóz. sirup, kys. citronová, rýž. mouka, slunečnicový lecitin, přírodní aroma, sůl, pektin. Celkem 51 složek!!

Komentář:

Proteinová tyčinka s mandlemi a marcipánovou příchutí označena jako vhodná pro sportovce má na prvním místě ve složení cukr! Množství bílkovin je průměrné, sacharidů je dvakrát víc. Pozitivem je přídavek vitaminů a BCCA obsahující základní esenciální aminokyseliny (viz Bílkoviny), negativem tuky z tropických palem a zbytečně chemické složení. Cena za 100 g bílkovin: 304 Kč.

 

100 g

tyčinka 60 g

Energie (kJ)

1 965

688

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

30/25,3

11/9

Tuky (g)

20,4

7

Z toho nasycené (g)

16,6

6

Sacharidy (g)

39,8

14

Z toho cukry (g)

20,6

7

Vláknina

neuvedeno

0

Proteinová tyčinka Nutrend

Nutrend EXCELENT 24%

označen: protein bar
Známka testu
Cena za balení 40 g
32.90 Kč
Cena za 100 g
82.30 Kč
Země původu
made in EU
Výrobce
Nutrend Olomouc
Prodávající
rohlik.cz
Složení:

složení gluk.-fruktóz sirup, mléč. čokoláda 14 %, izolát sójových bílkovin, syrovátkový proteinový koncentrát, invertní sirup, sójové vločky, rostlinný tuk (palmojádrový, palmový, bambucký), krém s příchutí vanilky (cukr, palmový a bambucký olej, sušená syrovátka, sušené odstředěné mléko, emulgátor sójový lecitin, aroma, barvivo E 160c), mandle , kokos, kukuř.-bramb. Extrudát, řepkový lecitin, L-glutamin, guarová guma, aroma, antioxidant směs přírodních tokoferolů, L-leucin, vitaminový premix, L-isoleucin, L-valin, konzervant kyselina sorbová

Komentář:

Na prvních místech ve složení je glukózo-fruktózový sirup, tedy cukr! Obsah bílkovin je průměrný. Množství sacharidů je dvakrát vyšší. Pozitivem je přídavek vitaminů a BCCA, což jsou pro organismus důležité aminokyseliny s větveným řetězcem (viz. Bílkoviny).), negativem využití tuků z tropických palem. Složení je zbytečně chemické. Cena za 100 g bílkovin: 366 Kč.

 

100 g

tyčinka 60 g

Energie (kJ)

1 818

727

Bílkoviny deklarované/zjištěné (g)

24/25,45

10/10

Tuky (g)

18,4

7

Z toho nasycené (g)

11,2

4

Sacharidy (g)

42

17

Z toho cukry (g)

28,8

12

Vláknina

2,3

1