O testu

 • Test jsme zaměřili na zmrzliny v kelímcích, určené pro malé rodiny, páry i jednotlivce.
 • Nakoupili jsme zmrzliny běžně dostupné v obchodní síti – v internetových ochodech, v hypermarketech a supermarketech.
 • Vybrali jsme pro analýzu 3 oblíbené příchutě – čokoláda, karamel, mango.
 • Testovali jsme celkem 22 vzorků, z toho 7 čokoládových, 7 karamelových a 8 mangových zmrzlin.
 • Výsledky analýzy zahrnují senzorické hodnocení provedené v akreditované laboratoři Eurofins, hodnocení nutričních hodnot a složení na základě údajů uvedených na obale.
 • Pozornost jsme věnovali též ceně a legislativním náležitostem na obalech výrobku.
 • Analýza proběhla v období duben – červen 2020.

Hodnocení

Zmrzliny by měly odpovídat standardům pro:

 • vzhled a barvu: barva odpovídající názvu a složení výrobku, stejnorodá v celé hmotě
 • konzistenci: jemná, hladká, krémovitá, bez hrudek, větších krystalů a velkých vzduchových bublin, může obsahovat viditelné částice přidaných ochucujících složek v nerozmělněné formě
 • vůni a chuť: příjemně aromatická, výrazná, vyrovnaná, typická pro použité suroviny, sladká

1. Senzorika v laboratoři

Základem hodnocení byla senzorické zkouška, která proběhla v laboratořích Eurofins. Skupina 10 posuzovatelů hodnotila výše uvedené jakostní parametry, dále se hodnotila intenzita sladké chuti a pachutí. V závěru dostal každý výrobek celkovou známku na pětibodové stupnici s významem: „1- zcela splňuje moje očekávání“, „2- výrobek by mohl být i lepší“, „3- výrobek považuji za průměrný“, „4- výrobek je podprůměrný“, „5- výrobek je odpuzující“.

2. Další parametry hodnocení

V rámci doplňkového hodnocení jsme si všímali složení výrobků, zejména podílu klíčových složek, uvážlivého použití přídatných látek, dodržování požadavků legislativy. Svoji roli hrála i cena výrobku.

Jako obecný nešvar ve značení potravin, kategorii zmrzlin nevyjímaje, vnímáme nadužívání tvrzení, že výrobek „může obsahovat“ některý z alergenů. Výrobce by se měl těmto tvrzením, pokud je to možné, vyhýbat a více péče věnovat zásadám správné výrobní praxe a detailnějšímu zpracování analýzy kritických kontrolních bodů HACCP. Z jedné irské studie dokonce vyplynulo, že 94 % výrobků neodpovídalo deklarované skutečnosti. Nadužívání tohoto označení tam, kde to není třeba, vede k tomu, že alergici nemohou konzumovat nesprávně označené výrobky nebo, že značení „může obsahovat“ v konečném důsledku málokdo věří. Samozřejmě, pokud je alergen ve výrobku skutečně obsažen, značení je třeba, jelikož může způsobit zdravotní problémy.

 • Výživové údaje - zejména energetická hodnota na 100 g a obsah klíčových živin. Známkování: známka 1 - do 500 kJ, známka 1,5 - 500-724 kJ, známka 2,5 - 1000-1249 kJ, známka 3 -  2500 kJ a více.
 • Složení výrobků - zejména výběr surovin a obsah klíčové suroviny (např. mango), obsah alergenů, které nejsou součástí receptury, použité přídatné látky, suroviny s přidanou hodnotou (bio, fair trade, ekologická certifikace); individuální korekce o půl stupně dle obsahu jednotlivých složek.
 • Značení a legislativa - zejména splnění standardů pro jednotlivé podskupiny zmrzlin a dodržování ostatních požadavků legislativy, snížení o jeden stupeň za nedostatek.
 • Cena v přepočtu na 100 g - známka 1 - 20-34,99 Kč, známka 2 - 35-49,99 Kč, známka 3 - 50,- Kč a více.

Známka testu - pořadí

Výrobky dostaly celkem 5 dílčích známek. Celková známka se získala použitím následujících váhových faktorů: 60 % za senzorické hodnocení, 15 % za složení, 15 % za výživové údaje, 5 % za značení/legislativu a 5 % za cenu.

Celkové pořadí v rámci testu nejvíce ovlivňuje chuť. Další parametry vedly jen k drobným korekcím v celkovém pořadí. Polepšit si mohly mražené krémy, které lépe chutnají i při nižším obsahu energie, vyrobené z kvalitnějších surovin (bio, fair trade), s vyšším podílem klíčové složky, s rozumným používáním přídatných látek, bez vad ve značení a s nižší cenou.

 • 60 % senzorické hodnocení
 • 15 % výživové hodnoty
 • 15 % složení
 • 5 % cena
 • 5 % legislativní náležitosti, značení

Výsledky testu podle skupin

čokoládové pinty

přehled a hodnocení karamel

přehled a hodnocení mango

Hodnocení jednotlivých skupin

Čokoládové pinty - patří k nejoblíbenějším

Čokoláda patří mezi oblíbené potraviny

Klíčovou surovinou ve výrobě čokolády jsou součásti kakaa, mezi něž počítáme, jak praví legislativa, kakaovou drť, kakaovou hmotu, kakaový prášek, kakaové máslo, kakaové výlisky, kakaový tuk. 

Podle druhu čokolády platí různé tržní standardy, které požadují určitý minimální obsah surovin původem z kakaových bobů, jako např. obsah kakaového másla, tukuprosté kakaové sušiny, celkové kakaové sušiny.

U mražených krémů platí jednodušší pravidla. Aby mohl být mražený krém nazýván čokoládovým, musí obsahovat alespoň 3 % kakaa, což výrobky obvykle splňují. S čísly vyjadřujícími obsah čokolády nebo kakaa ve zmrzlinách se dá různě kouzlit. Kakao je použito v celém objemu zmrzliny, čokoláda bývá často použita jako ochucující složka. 

Spotřebitel se u čokoládových zmrzlin jen obtížně dopátrá, kolik součástí kakaa je ve zmrzlině obsaženo, zvláště když je kakao použito v základu zmrzliny a zmrzlina navíc obsahuje ještě kousky čokolády. Procento čokolády uvedené v názvu výrobku nebo ve výčtu surovin má vyšší numerickou hodnotu než obsah kakaa v celém objemu zmrzliny. Některé výrobky uvádějí ve výčtu surovin jednotlivé součásti kakaa, ale pouze některé s udáním jejich procentuálního obsahu, jiné čokoládu s vyššími procenty. Z tohoto pohledu je jen velmi obtížné porovnat výrobky. 

Mezi testovanými zmrlinami bylo 5 výrobků ze skupiny smetanových mražených krémů, jeden mléčný mražený krém a jeden (Ollies) nebyl v názvu výrobku přiřazen k žádné skupině, složení odpovídalo mléčným krémům. Energetická hodnota všech výrobků se pohybovala v rozmezí 822-1350 kJ/100 g. Mléčné mražené krémy mají nižší obsah energie a soubor hodnotitelů je po senzorické stránce hodnotil hůře. Obsah cukrů se pohyboval v rozmezí 18-28 g/100 g. I zde byl vyšší obsah cukru více preferován hodnotiteli.

 Vítězem testu v rámci kategorie čokoládových výrobků byl Magnum Double Chocolate Deluxe.

Karamelové pinty - obsah soli do 0,6 g/100 g výrobku

Příprava karamelu patří mezi klasické cukrářské technologie

Karamelizace cukru vytváří specifický chuťový vjem, který je mezi spotřebiteli oblíbený a je používán v řadě potravin.

Karamelové mražené krémy tvoří jednu z podskupin vyhlášky č. 379/2016. V rámci testu bylo hodnoceno celkem 7 mražených krémů s karamelem. Šest výrobků patřilo do skupiny mražených smetanových krémů, jeden byl mléčný krém. Některé zmrzliny byly kombinovány s vanilkovou nebo čokoládovou složkou, případně s kousky piškotů či sušenek. 

Zajímavostí této kategorie je přídavek soli pro zvýraznění chuti

U všech čokoládových zmrzlin se pohyboval obsah soli v tabulce výživových údajů do 0,15 g/100 g výrobku, což je dáno přirozeným obsahem sodíku v surovinách použitých k výrobě. Obsah soli u karamelových zmrzlin se pohyboval v rozmezí 0,18-0,6 g/100 g výrobku. Rozsah energetických hodnot výrobku byl poměrně široký od 535-1348 kJ/100 g výrobku. Relativně nižší obsah cukru (14,9 g/100 g) měla smetanová karamelová zmrzlina Marks & Spencer. 

V senzorickém hodnocení však lépe obstály zmrzliny s vyšším obsahem cukrů. Lepší známku v celkovém senzorickém hodnocení v rámci testu karamelových zmrzlin rovněž získaly výrobky s vyšším podílem mléčného tuku (smetanové). Karamelové zmrzliny byly však hodnoceny v průměru horší známkou než čokoládové. 

Vítězem testu v rámci této skupiny se stal Häagen-Dazs Salted Caramel.

Mangové pinty - obliba stále rychle stoupá

Mango je lahodné a šťavnaté tropické ovoce s výraznou a osobitou chutí i vůní

Má vysoký obsah beta-karotenu a obsahuje více vitaminu C než citron. Patří mezi celosvětově nejrozšířenější ovoce a jeho obliba stoupá i u nás.

Není proto divu, že se na trhu vytvořila podskupina ovocných mražených krému s mangem. Podle vyhlášky č. 379/2016 by měl podíl ovocné složky ve výrobku tvořit minimálně 15 % (u skupiny ovocných zmrzlin), případně 25 % (u sorbetů). Podíl ovocné složky lze snížit maximálně na 10 % hmotnostních u mraženého krému ovocného a maximálně na 15 % hmotnostních u mraženého krému sorbet u exotického ovoce s výrazným aromatem a chutí a hustou konzistencí, jako ananas, banán, kiwi, mango, avokádo, lochie nebo maracuja. 

V rámci testu bylo hodnoceno celkem 8 vzorků, z toho 7 mangových mražených krémů a jeden, kde mango bylo v kombinaci s dalším ovocem. Obsah ovocné složky měl ve sledovaných produktech relativně široké rozpětí 22,5-50 % hmotnostních. Všechny výrobky patřily do skupiny sorbetů, u dvou však obsah ovocné složky nebyl uveden. 

Obsah cukrů se pohyboval v relativně úzkém intervalu 22-28 g/100 g. Dva výrobky, zcela v rozporu s požadavky legislativy, neuváděly žádné výživové hodnoty. Jeden výrobek se výrazně odlišoval složením, neobsahoval žádné přidané cukry, obsah cukrů byl jen 6,7 g/100 g, sladkou chuť dotvářela sladidla. V senzorickém hodnocení však skončil na předposledním místě. 

Vítězem testu v rámci této skupiny se stal Mrož sorbet mango.

Hodnocení jednotlivých potravin

Čokoládové zmrzliny - pinty

Magnum Double Chocolate Deluxe

Označení: Mražený krém smetanový čokoládový, s kakaovým krémem (11 %) a s mléčnou čokoládou (22 %)
Celková známka
Cena za balení 440 ml/ 310 g
179.90 Kč
Cena za 100 g
58.03 Kč
Zakoupeno
itesco.cz
Distributor
Unilever ČR, spol. s r.o.
Energie:

1350 kJ/323 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

20 g

SFA:

13 g

Cukry:

27 g

Komentář:

1. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,0

Senzorické hodnocení: známka 2,0

Magnum Double Chocolate Deluxe

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

69

14,5

Chuť

71,6

13,0

Vůně

57,7

23,4

Konzistence

71

18,2

Intenzita sladké chuti

75,2

14,3

Intenzita pachuti

17,6

19,5

Celkové hodnocení

2

0,8

Další dílčí známky: složení 1, výživa 3, značení 1, cena 3  

Tvrzení: suroviny kakaa certifikovány podle standardu Rainforest Aliance, 2 alergeny deklarované mimo složky

Alergeny deklarované mimo složení: lepek, ořechy  

plusekologická značka, nejlépe hodnocená zmrzlina po senzorické stránce

 

minusvyšší cena

Grom Cioccolato

Označení: Zmrzlina smetanová čokoládová s kousky čokolády z Ekvádoru (7 %)
Celková známka
Cena za balení 460 ml/ 336 g
199.90 Kč
Cena za 100 g
59.50 Kč
Zakoupeno
Albert
Distributor
Unilever ČR, spol. s r.o.
Energie:

1009 kJ/240 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

13 g

SFA:

7,1 g

Cukry:

24 g

Komentář:

2. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,1

Senzorické hodnocení: známka 2,1

Grom Cioccolato

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

72,3

20,9

Chuť

71,4

17,9

Vůně

66,3

23,1

Konzistence

66,1

22,2

Intenzita sladké chuti

57,3

16,4

Intenzita pachuti

39,8

36,6

Celkové hodnocení

2,1

1,1

Další dílčí známky: složení 2, výživa 2,5, značení 1, cena 3  

Tvrzení: bez lepku, 2 alergeny deklarované mimo složky

Alergeny deklarované mimo složení: může obsahovat sóju a ořechy 

plus

 

minusvyšší cena

 

 

Pegas Belgian Chocolate

Označení: Mražený smetanový čokoládový krém s kousky belgické čokolády
Celková známka
Cena za balení 460 ml/ 390 g
99.90 Kč
Cena za 100 g
25.39 Kč
Výrobce
Bidfood Opava s.r.o.
Zakoupeno
Můj Obchod u Beránků
Energie:

857 kJ/202 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

12 g

SFA:

6,5 g

Cukry:

18 g

Komentář:

5. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,8

Senzorické hodnocení: známka 2,8

Pegas Belgian Chocolate

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

62

26,0

Chuť

52,6

30,4

Vůně

54,4

23,3

Konzistence

54,3

31,0

Intenzita sladké chuti

73,2

16,1

Intenzita pachuti

33,5

28,8

Celkové hodnocení

2,8

1,3

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 2, značení 1, cena 1 

Tvrzení: bez lepku

Alergeny deklarované mimo složení: stopy skořápkových plodů

plusnízká cena, nejnižší obsah cukrů v rámci testu

 

minus

 

 

Häagen-Dazs Belgian Chocolate

Označení: Čokoládový smetanový mražený krém s belgickou čokoládou (23 %)
Celková známka
Cena za balení 460 ml/ 400 g
169.90 Kč
Cena za 100 g
42.50 Kč
Výrobce
Haagen Dazs Arras SNC
Zakoupeno
kosik.cz
Energie:

1316 kJ/314 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

20,7 g

SFA:

12,7 g

Cukry:

24,3 g

Komentář:

3. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,5

Senzorické hodnocení: známka 2,5

Häagen-Dazs Belgian Chocolate

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

57,2

22,8

Chuť

62,5

11,9

Vůně

60,1

13,0

Konzistence

57,8

17,2

Intenzita sladké chuti

78,6

14,5

Intenzita pachuti

27,3

22,5

Celkové hodnocení

2,5

0,7

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 3, značení 1, cena 2 

Tvrzení: neobsahuje lepek

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusžádné alergeny deklarované mimo složení

 

minus

 

 

Fresca Gelato čokoláda

Označení: Mražený čokoládový smetanový krém
Celková známka
Cena za balení 500 ml/ 425 g
110.00 Kč
Cena za 100 g
25.90 Kč
Výrobce
Fresca paleta s.r.o.
Zakoupeno
frescapaleta.com
Energie:

822 kJ/196 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

8,7 g

SFA:

5,4 g

Cukry:

22 g

Komentář:

6. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 3,0

Senzorické hodnocení: známka 3,0

Fresca Gelato čokoláda

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

69,5

22,8

Chuť

49,2

22,6

Vůně

57,8

21,5

Konzistence

60,2

27,5

Intenzita sladké chuti

76,2

12,0

Intenzita pachuti

28,9

17,5

Celkové hodnocení

3

0,9

Další dílčí známky: složení 1, výživa 2, značení 1, cena 1 

Tvrzení: 100 % natural, bez barviv, bez konzervantů, bez lepku

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusŽádné alergeny deklarované mimo složení, nízká cena.

 

minusDeklarovaná nepřítomnost konzervačních látek jakožto obecná vlastnost mražených krémů je klamavá.

 

 

Ovocný světozor Zmrzlina čokoláda

Označení: Zmrzlina mléčná čokoládová
Celková známka
Cena za balení 500 ml/ 310 g
100.00 Kč
Cena za 100 g
32.26 Kč
Výrobce
Hájek a Boušová, spol. s r.o
Zakoupeno
Ovocný Světozor Budějovická
Energie:

890 kJ/213 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

8,2 g

SFA:

4,7 g

Cukry:

25 g

Komentář:

4. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,6

Senzorické hodnocení: známka 2,6

Ovocný světozor Zmrzlina čokoláda

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

71

23,8

Chuť

60,7

23,9

Vůně

60,4

19,0

Konzistence

69,3

17,8

Intenzita sladké chuti

79,8

16,5

Intenzita pachuti

29,1

26,8

Celkové hodnocení

2,6

1,3

Další dílčí známky: složení 3, výživa 2, značení 3, cena 1 

Tvrzení: 5 alergenů deklarovaných mimo složení

Alergeny deklarované mimo složení: může obsahovat stopová množství lepku, vajec, arašídů, skořápkových plodů, sezamu

plus

minusVelice komplikovaná receptura, se spoustou přídatných látek včetně netypických (např. estery mastných kyselin a sacharózy, estery mono – a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou octovou), v receptuře v čokoládových vločkách je použit hydrogenovaných tuk (navíc bez udání rostlinného původu a způsobu ztužování, což legislativa požaduje), klíčová surovina kakao je dávkována prostřednictvím více surovin, včetně jako pasta v pastě.

Ollies čokoládová zmrzlina

Označení: Čokoládová zmrzlina
Celková známka
Cena za balení 350 ml/ 280 g
129.00 Kč
Cena za 100 g
46.10 Kč
Výrobce
Ollies dorty s.r.o.
Zakoupeno
ollies.cz
Energie:

1144 kJ/278 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

14 g

SFA:

8,2 g

Cukry:

24 g

Komentář:

7. (poslední) místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 3,9 Komentář k senzorickému hodnocení: barva zmrzliny netypická – nevzbuzuje chuť k jídlu; chuť nesplňuje očekávání pro čokoládovou zmrzlinu, zvláštní pachuť

Senzorické hodnocení: známka 2,6

Ollies čokoládová zmrzlina

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

51,9

26,5

Chuť

22

31,6

Vůně

44,3

17,9

Konzistence

58,9

26,5

Intenzita sladké chuti

72,2

18,0

Intenzita pachuti

68,7

37,9

Celkové hodnocení

3,9

1,4

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 2,5, značení 3, cena 2 

Tvrzení: skvělá poctivá chuť, vyrobeno ručně

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusŽádné alergeny deklarované mimo složení.

 

minusVýraz poctivý lze považovat za zavádějící. Není přiřazena skupina výrobku.

Karamelové zmrzliny - pinty

Häagen-Dazs Salted Caramel

Označení: Mražený karamelový smetanový krém s tekutým slaným karamelem (10 %) a kousky soleného křupavého karamelu (8 %)
Celková známka
Cena za balení 460 ml/ 400 g
169.90 Kč
Cena za 100 g
42.48 Kč
Výrobce
Haagen Dazs Arras SNC
Zakoupeno
Billa
Energie:

1182 kJ/282 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

17,2 g

SFA:

10,8 g

Cukry:

23,5 g

Komentář:

1. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 1,8

Senzorické hodnocení: známka 1,8

Häagen-Dazs Salted Caramel

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

69,6

15,9

Chuť

75,6

19,5

Vůně

60,3

17,4

Konzistence

71,1

19,2

Intenzita sladké chuti

85

11,8

Intenzita pachuti

34,7

30,3

Celkové hodnocení

1,8

0,8

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 2,5, značení 1, cena 2 

Tvrzení: neobsahuje lepek. 2 alergeny deklarované mimo složky

Alergeny deklarované mimo složení: může obsahovat stopy sóji a skořápkových plodů

plusNejlepší senzorické hodnocení.

 

minus

Ben&Jerry´s Karamel Sutra Core

Označení: Zmrzlinový krém smetanový karamelový a čokoládový s kousky kakaové cukrovinky (4 %) a s karamelovým jádrem (12 %)
Celková známka
Cena za balení 465 ml/ 422 g
189.90 Kč
Cena za 100 g
45.00 Kč
Zakoupeno
rohlik.cz
Distributor
Unilever ČR spol. s r.o.
Energie:

1072 kJ/256 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

14 g

SFA:

9,7 g

Cukry:

26 g

Komentář:

2. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 1,9

Senzorické hodnocení: známka 1,9

Ben&Jerry´s Karamel Sutra Core

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

76,6

14,7

Chuť

78,9

16,1

Vůně

66,7

19,0

Konzistence

75,4

17,0

Intenzita sladké chuti

78,5

12,4

Intenzita pachuti

24,4

25,4

Celkové hodnocení

1,9

1,1

Další dílčí známky: složení 1, výživa 2,5, značení 1, cena 3 

Tvrzení: fair trade logo

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusfair trade značka, žádné alergeny deklarované mimo složky

 

minus

Magnum Double Salted Caramel

Označení: Mražený krém smetanový vanilkový se slaně karamelovým krémem (11 %), s kousky cukru v slané polevě (1 %) a s mléčnou čokoládou (22 %)
Celková známka
Cena za balení 440 ml/ 310 g
179.90 Kč
Cena za 100 g
58.03 Kč
Zakoupeno
rohlik.cz
Distributor
Unilever ČR spol. s r.o.
Energie:

1348 kJ/322 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

19 g

SFA:

12 g

Cukry:

29 g

Komentář:

3. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,2

Senzorické hodnocení: známka 2,2

Magnum Double Salted Caramel

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

81,9

9,2

Chuť

66

24,6

Vůně

69,6

17,4

Konzistence

67,5

19,4

Intenzita sladké chuti

76,1

9,9

Intenzita pachuti

41,5

28,6

Celkové hodnocení

2,2

1,0

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 3, značení 1, cena 3 

Tvrzení: suroviny kakaa certifikovány podle standardu Rainforest Aliance. Logo je na obale. 2 alergeny deklarované mimo složky

Alergeny deklarované mimo složení: může obsahovat lepek a ořechy

plus

 

minusvyšší cena

 

 

Ben&Jerry´s moo-phoria salted caramel brownie

Označení: Mražený krém mléčný karamelový, se slaně karamelovým krémem (11 %) a s kousky sušenek (6,5 %)
Celková známka
Cena za balení 465 ml/ 292 g
189.90 Kč
Cena za 100 g
65.03 Kč
Zakoupeno
Billa
Distributor
Unilever ČR spol. s r.o.
Energie:

780 kJ/186 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

5,5 g

SFA:

3,2 g

Cukry:

23 g

Komentář:

4. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,8

Senzorické hodnocení: známka 2,8

Ben&Jerry´s moo-phoria salted caramel brownie

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

62,8

20,0

Chuť

47,8

30,8

Vůně

51,9

22,0

Konzistence

56,2

31,6

Intenzita sladké chuti

78,8

12,7

Intenzita pachuti

39,9

30,3

Celkové hodnocení

2,8

1,3

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 2, značení 1, cena 3 

Tvrzení: Fairtrade suroviny (logo na obale), 2 alergeny deklarované mimo složky.

Alergeny deklarované mimo složení: může obsahovat sóju a ořechy

plus

 

minusvyšší cena

 

 

Marks&Spencer Dessert Menu Salted Caramel Ice Cream

Označení: Smetanová karamelová zmrzlina
Celková známka
Cena za balení 500 ml/ 366 g
119.90 Kč
Cena za 100 g
32.76 Kč
Výrobce
Marks&Spencer
Zakoupeno
Marks&Spencer
Energie:

979 kJ/366 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

17,6 g

SFA:

11,7 g

Cukry:

14,9 g

Komentář:

5. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 3,1

Senzorické hodnocení: známka 3,1

Marks&Spencer Dessert Menu Salted Caramel Ice Cream

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

54,2

14,9

Chuť

47,2

23,4

Vůně

56,9

23,3

Konzistence

70,7

17,2

Intenzita sladké chuti

68,4

21,9

Intenzita pachuti

49,2

29,8

Celkové hodnocení

3,1

1,0

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 2, značení 1, cena 1 

Tvrzení: 

Alergeny deklarované mimo složení: může obsahovat stopy skořápkových plodů

plusnižší obsah cukru

 

minus

 

 

Fresca Gelato slaný karamel

Označení: Mražený smetanový krém slaný karamel
Celková známka
Cena za balení 500 ml/ 400 g
110.00 Kč
Cena za 100 g
27.50 Kč
Výrobce
Fresca paleta s.r.o.
Zakoupeno
frescapaleta.com
Energie:

756 kJ/181 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

7,6 g

SFA:

4,9 g

Cukry:

25 g

Komentář:

6. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 3,2 Komentář k senzorickému hodnocení: velmi špatný, cítím náhražku, něco jako salko

Senzorické hodnocení: známka 3,2

Fresca Gelato slaný karamel

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

57,2

25,8

Chuť

48,3

24,9

Vůně

48,8

15,2

Konzistence

55,5

31,1

Intenzita sladké chuti

60,4

25,7

Intenzita pachuti

42,9

27,2

Celkové hodnocení

3,2

1,2

Další dílčí známky: složení 1, výživa 2, značení 3, cena 1 

Tvrzení: 100 % natural, bez barviv bez lepku, bez konzervantů

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusnižší cena, žádné alergeny deklarované mimo složky

 

minusDeklarovaná nepřítomnost konzervačních látek jakožto obecná vlastnost mražených krémů je klamavá. Obsah tuku deklarovaný v rámci výživových údajů je nižší než legislativní požadavek pro smetanové krémy (8 % mléčného tuku).

Originální Familato Slaný karamel

Označení: Smetanová zmrzlina se slaným karamelem
Celková známka
Cena za balení 1000 ml/ 950 g (zjištěna vážením)
359.90 Kč
Cena za 100 g
37.79 Kč
Výrobce
Puro Gelato s.r.o.
Zakoupeno
kosik.cz
Energie:

805 kJ/192 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

8,3 g

SFA:

5,3 g

Cukry:

2,1 g

Komentář:

7. (poslední) místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 3,7

Senzorické hodnocení: známka 3,7

Originální Familato Slaný karamel

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

54,7

26,3

Chuť

41,6

22,6

Vůně

52,3

21,0

Konzistence

62,3

20,0

Intenzita sladké chuti

59,3

32,7

Intenzita pachuti

47,6

29,1

Celkové hodnocení

3,7

0,8

Další dílčí známky: složení 1, výživa 2, značení 2, cena 2 

Tvrzení: Bez barviv a konzervantů. Používáme malé množství karobové a guarové mouky z ekologického zemědělství.

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusŽádné alergeny deklarované mimo složky, použití bio surovin.

 

minusDeklarovaná nepřítomnost konzervačních látek jakožto obecná vlastnost mražených krémů je klamavá. Neuvedena hmotnost, pouze objem, není v souladu s legislativou.

Mangové zmrzliny - pinty

Prima Mrož sorbet Mango

Označení: Mražený krém - sorbet mango
Celková známka
Cena za balení 460 ml/ 390 g
74.90 Kč
Cena za 100 g
19.21 Kč
Výrobce
Bidfood Czech Republic s.r.o.
Zakoupeno
kosik.cz
Energie:

481 kJ/114 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

<0,5 g

SFA:

0,2 g

Cukry:

22 g

Ochucující složka:

mangové pyré 30%

Komentář:

1. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 1,6 Komentář k senzorickému hodnocení: nejlepší; příliš sladká, vůně silnější než v chuti; kousky ovoce, nevoní bez příchutě; vůně sladká, hodně mangová, konzistence jemná s kousky manga;

Senzorické hodnocení: známka 1,6

Prima Mrož sorbet Mango

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

75,7

22,0

Chuť

79,4

15,0

Vůně

71,2

21,1

Konzistence

70

16,7

Intenzita sladké chuti

73,7

8,8

Intenzita pachuti

20,6

26,0

Celkové hodnocení

1,6

0,8

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 1, značení 1, cena 1 

Tvrzení: Jednoduše ovoce. Bez lepku.

Alergeny deklarované mimo složení: Může obsahovat stopy skořápkových plodů.

plusNejnižší cena, nejlepší senzorické hodnocení.

 

minus

Grom Sorbetto al Mango mangový sorbet

Označení: Zmrzlina sorbet mangový
Celková známka
Cena za balení 460 ml/ 435 g
199.90 Kč
Cena za 100 g
45.95 Kč
Výrobce
Unilever ČR, spol. s r.o.
Zakoupeno
kosik.cz
Energie:

453 kJ/108 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

<0,5 g

SFA:

<0,1 g

Cukry:

26 g

Ochucující složka:

mangové pyré 45%

Komentář:

2.-4. dělené místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 1,9 Komentář k senzorickému hodnocení: příliš sladká; nevoní, konzistence dobrá, velmi sladká; vzhled pěkný, výrazný, příchuť petrolej s mrkví, nepříliš výrazná vůně, trochu přeslazená;

Senzorické hodnocení: známka 1,9

Grom Sorbetto al Mango mangový sorbet

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

87,2

6,1

Chuť

71,6

25,3

Vůně

59,5

14,5

Konzistence

80,2

13,2

Intenzita sladké chuti

75,3

14,2

Intenzita pachuti

35,4

33,9

Celkové hodnocení

1,9

0,9

Další dílčí známky: složení 1, výživa 1, značení 1, cena 2 

Tvrzení: Bez lepku.

Alergeny deklarované mimo složení: Může obsahovat mléko, vejce a ořechy. 3 alergeny deklarované mimo složky.

plusVysoký podíl manga.

 

minus

Fresca paleta Mangová zmrzlina

Označení: Mražený krém mango
Celková známka
Cena za balení 500 ml/ 439 g
174.90 Kč
Cena za 100 g
39.81 Kč
Výrobce
Fresca paleta s.r.o.
Zakoupeno
kosik.cz
Energie:

474 kJ/113 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

0,3 g

SFA:

0 g

Cukry:

24 g

Ochucující složka:

mango min. 49%

Komentář:

2.-4. dělené místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 1,9 Komentář k senzorickému hodnocení: hořká chuť; intenzivně ovocná chuť, nevoní, mírná pachuť; krásná výrazná barva, chuť mrkev s petrolejem;

Senzorické hodnocení: známka 1,9

Fresca paleta Mangová zmrzlina

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

88

8,1

Chuť

76,5

22,2

Vůně

68,8

22,9

Konzistence

80,4

12,5

Intenzita sladké chuti

67,7

10,3

Intenzita pachuti

30,7

29,9

Celkové hodnocení

1,9

0,9

Další dílčí známky: složení 1, výživa 1, značení 2, cena 2 

Tvrzení: Bez barviv, bez konzervantů, bez lepku.100% natural.

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusVysoký podíl manga, žádné alergeny deklarované mimo složky, použité bio suroviny.

 

minusChybí označení skupiny. Deklarovaná nepřítomnost konzervačních látek jakožto obecná vlastnost mražených krémů je klamavá.

Familiato Mango Vegan

Označení: Mangový sorbet
Celková známka
Cena za balení 500 ml/ 487 g (hmotnost neuvedena na obale, získána převážením)
167.90 Kč
Cena za 100 g
34.48 Kč
Výrobce
Puro Gelato s.r.o.
Zakoupeno
kosik.cz
Energie:

516 kJ/123 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

0,4 g

SFA:

0 g

Cukry:

23 g

Ochucující složka:

mangové pyré 22,5%

Komentář:

6. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,3 Komentář k senzorickému hodnocení: příchuť sladidla, vodová; normální, podle očekávání dobrá chuť i vůně; mírně voní, trochu roztékavá dost, sladká; pěkná oranžové-žlutá, mrkev s petrolejem - klasická mangovitá chuť celkem homogenní; chuť extrémně sladká, konzistence ne tak jemná;

Senzorické hodnocení: známka 2,3

Familiato Mango Vegan

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

76,4

13,1

Chuť

65,1

28,2

Vůně

67,1

13,2

Konzistence

65,8

20,5

Intenzita sladké chuti

73,7

14,9

Intenzita pachuti

37,3

30,3

Celkové hodnocení

2,3

1,2

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 1,5, značení 1,5, cena 1 

Tvrzení: bez barviv a konzervantů

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusŽádné alergeny deklarované mimo složky.

 

minusDeklarovaná nepřítomnost konzervačních látek jakožto obecná vlastnost mražených krémů je klamavá. Neuvedena hmotnost, pouze objem, není v souladu s legislativou.

Angelato Sorbet Mango

Označení: není uvedeno
Celková známka
Cena za balení 500 ml/ 462 g (hmotnost neuvedena na obale, získána převážením)
199.90 Kč
Cena za 100 g
43.27 Kč
Výrobce
MAKSER spol. s r.o.
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

neuvedeno

Tuky:

neuvedeno

SFA:

neuvedeno

Cukry:

neuvedeno

Ochucující složka:

mango (podíl neuveden)

Komentář:

2.-4. dělené místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 1,9 Komentář k senzorickému hodnocení: dosti sladká; chuť něco mezi mangem a banánem, konzistence bublinková pěnivá, sladká tak akorát; vůně, sladká mangová, konzistence jemná;

Senzorické hodnocení: známka 1,9

Angelato Sorbet Mango

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

78,9

16,1

Chuť

72,4

16,9

Vůně

62,3

22,1

Konzistence

72,9

18,0

Intenzita sladké chuti

72,2

16,2

Intenzita pachuti

26,9

27,9

Celkové hodnocení

1,9

0,9

Další dílčí známky: složení 2, výživa 5, značení 2, cena 2 

Tvrzení: gluten free & vegan friendly

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusŽádné alergeny deklarované mimo složky.

 

minusNení uveden název, ani skupina výrobku, chybí výživové údaje, není uveden podíl manga ve výrobku. Obal nesplňuje požadavky legislativy. Neuvedena hmotnost, pouze objem, není v souladu s legislativou.

Crème de la Crème Mangová zmrzlina

Označení: Zmrzlina Mango
Celková známka
Cena za balení neuvedeno ml/ 500 g
199.90 Kč
Cena za 100 g
39.98 Kč
Výrobce
Creme de la Creme, s.r.o
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

neuvedeno

Tuky:

neuvedeno

SFA:

neuvedeno

Cukry:

neuvedeno

Ochucující složka:

ovoce 30%

Komentář:

5. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 2,2 Komentář k senzorickému hodnocení: hodně sladká, sladká chuť převažuje nad chutí manga; málo výrazná chuť; dobrá, nevoní, sladká, pevná; chuť petrolej s mrkví, vůně nevýrazná, trochu nahořklá, místy s banánovou pachutí;

Senzorické hodnocení: známka 2,2

Crème de la Crème Mangová zmrzlina

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

73,1

18,4

Chuť

63,5

22,1

Vůně

61,2

15,7

Konzistence

81,2

17,2

Intenzita sladké chuti

66,7

28,2

Intenzita pachuti

30,5

28,1

Celkové hodnocení

2,2

0,8

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 5, značení 2, cena 2 

Tvrzení: Zmrzliny značky Crème de la Crème jsou ručně vyráběny pouze z těch nejkvalitnějších surovin podle tradičních řemeslných receptur. Zároveň jsou prosté veškeré chemie, umělých barviv, konzervantů, emulgátorů či stabilizátorů.

Alergeny deklarované mimo složení: žádné

plusŽádné alergeny deklarované mimo složky.

 

minusNejsou uvedeny nutriční hodnoty na obale, ani na webu prodejce, ani na webu výrobce. Obal nesplňuje požadavky legislativy. Není uvedena skupina výrobků. Ve složení je uvedeno pouze ovoce, místo manga. Další informace lze dohledat jen na webu. Deklarovaná nepřítomnost konzervačních látek jakožto obecná vlastnost mražených krémů je klamavá. Látka E410 – karubin uvedená ve složení je stabilizátorem, což je v rozporu s tvrzením, že výrobek neobsahuje stabilizátory. Lépe uvádět všechny povinné údaje na obale a nemást spotřebitele zavádějícími dobrovolnými údaji na webu.

G7 Ananasovo - mangový sorbet s maracujou

Označení: Sorbet z ananasu, maracuji, manga Alphonso
Celková známka
Cena za balení 480 ml/ 270 g
79.90 Kč
Cena za 100 g
29.59 Kč
Výrobce
G7 s.r.l.
Zakoupeno
rohlik.cz
Energie:

535 kJ/126 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

0 g

SFA:

0 g

Cukry:

28 g

Ochucující složka:

ananasové pyré (34%), pyré z maracuja (11%), pyré z manga Alphonso (5%)

Komentář:

8. (poslední) místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 3,5 Komentář k senzorickému hodnocení: zvláštní konzistence, chuť nakyslá; chuť neodpovídá očekávané příchuti na základě barvy (chuť jahoda x barva žlutá); chuť citronu, na povrchu pění; světlá, spíše broskev, nevoní, řídká, hodně sladká; nepůsobí moc přirozené, sirupovitá, vůně sladká na chuti přeslazená, chuť po hruškách; zvláštní konzistence, špatná chuť

Senzorické hodnocení: známka 3,5

G7 Ananasovo - mangový sorbet s maracujou

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

42,8

13,0

Chuť

44,9

18,9

Vůně

55,1

17,1

Konzistence

46,3

16,0

Intenzita sladké chuti

66,6

23,0

Intenzita pachuti

35

22,3

Celkové hodnocení

3,5

1,1

Další dílčí známky: složení 1,5, výživa 1,5, značení 1, cena 1 

Tvrzení: Bez lepku. Zvláštní struktura tohoto sorbetu je známkou jeho kvality a je způsobena použitím vysokého procenta ovoce.

Alergeny deklarované mimo složení: Může obsahovat stopy skořápkových plodů, vajec a výrobků z nich. 2 alergeny deklarované mimo složky

plusNejvyšší podíl ovocné složky, i když mango je v menšině.

 

minus

Kaznějovské zmrzlinářství Mangový sorbet

Označení: Mango Sorbet bez přidaného cukru
Celková známka
Cena za balení neuvedeno ml/ 150 g
108.90 Kč
Cena za 100 g
49.93 Kč
Výrobce
Kaznějovské Zmrzlinářství
Zakoupeno
kosik.cz
Energie:

100,83 kJ/423,68 kcal na 100 g výrobku

Tuky:

0,1 g

SFA:

0 g

Cukry:

6,69 g

Ochucující složka:

mango, podíl neuveden

Komentář:

7. místo v celkovém senzorickém hodnocení – známka 3,4 Komentář k senzorickému hodnocení: divné pachutě; světlá, chuť divná, mírná pachuť; vybledlá, chuť sirupová, vůně neznatelná, celková chuť nedokážu posoudit, jestli chutná po mangu nebo po kokosu; chuť ne tak jemná, vůně skoro neznatelná, konzistence ne tak jemná; výrazné pachutě;

Senzorické hodnocení: známka 3,4

Kaznějovské zmrzlinářství Mangový sorbet

AVG

STD

Celkový vzhled a barva

51,5

22,5

Chuť

44,5

26,2

Vůně

50,8

14,9

Konzistence

62,4

24,7

Intenzita sladké chuti

54,8

21,1

Intenzita pachuti

26,9

21,7

Celkové hodnocení

3,4

1,2

Další dílčí známky: složení 2,5, výživa 1, značení 3, cena 2 

Tvrzení: Bez přidaného cukru, nízkosacharidový, low carb, ruční výroba. Produkt s přírodními sladidly. 6 alergenů deklarovaných mimo složky.

Alergeny deklarované mimo složení: Může obsahovat stopy sóji, vajec, mandlí, lískových ořechů, vlašských ořechů, arašídů a sezamu.

plusNejnižší obsah energie.

 

minusŠpatně uvedené složení. Není uveden podíl ovocné složky. Výživové údaje jsou uvedeny v přeházeném pořadí. Pokud jsou ve složení sladidla, musí být název potraviny doprovázen tvrzením „se sladidlem“/„se sladidly“ a současně se ve složení musí objevit informace ve znění např. „sladidla: steviolglykosidy“.