Tato skutečnost je alarmující, protože děti mají jen velmi malou, mnohdy žádnou motivaci k hubnutí.  A obezita pozvolna ničí jejich tělo i duši. Je nutné si  uvědomit, že obezita je nemoc, kterou doprovází řada závažných metabolických změn – a tak dnes trpí vysoké procento obézních dětí

  • cukrovkou 2. typu nebo poruchou glukózové tolerance

  • vysokým krevním tlakem

  • zvýšeným cholesterolem

  • poruchou funkce štítné žlázy

  • dokonce se u nich projevují onemocnění srdce a cév, mnohdy i rakovina.

Bohužel je dětská obezita jako epidemie a nemocných stále přibývá.

Bolavá duše

To ale nejsou všechna trápení, která s sebou toto nadměrné hromadění tuku přináší. Hodně trpí i dětská duše. Dítě si nevěří, má sklon k sebeodmítání, stydí se za to, jak vypadá...  Často bývá svými vrstevníky vyloučeno z kolektivu a uzavírá se do sebe. Průzkumy dokonce prokázaly, že se tak děje už v mateřské školce!

Jak tomu předejít

Pokud máte obezitu jako rizikový faktor a ve vaší rodině se objevuje, měli byste jejímu vzniku u své ratolesti předcházet hned od narození. Výbornou prevencí je kojení, a to alespoň do 6. měsíce věku. Při přechodu na umělou stravu nedávejte nic bez doporučení lékaře (především se vyhněte nadměrnému slazení, a to i medem), pozvolna dítě navykejte na zeleninu a ovoce. V každém věku umožněte dítěti pohyb a podporujte je v něm. Omezte mu počítač a televizi.

Nastartujte změnu

Máte doma cvalíka? Měli byste pro něj rychle začít něco dělat. Je totiž prokázáno, že až 80 % dětí s nadbytečnými kilogramy si problémy přenáší i do dospělosti. Přitom opravdu stačí jen málo – uvědomit si problém a řešit ho úpravou životosprávy. Je to tak snadné! Postupně a nenásilně změnit jídelníček, zařadit více pohybu, ale především – jít v tom všem dítěti příkladem. Na vás musí vidět, že to lze a hlavně že to funguje.