Nejdůležitějším úkolem pro každého rodiče, který chce udělat pro své dítě to nejlepší, je naučit svého potomka pravidelně jíst. Tedy i svačit. Nepravidelný příjem potravy, režim bez přesnídávky, může vést k bolestem hlavy, žaludku, břicha, být příčinou vzniku syndromu dráždivého tračníku. Ale hlavně, všichni chceme mít přece děti chytré a úspěšné. A to bez kvalitního dopoledního jídla nejde.

Svačina, dopolední i odpolední, má hradit 5 až 10 procent z celkového energetického příjmu. V případě fyzicky aktivních dětí nebo puberťáků může odpolední svačina pokrývat až 15 procent z celkového energetického příjmu. „Děti nemají možnost vytvářet si zásoby energie, a tak se její nedostatek velmi rychle projeví. Stane-li se tak ve škole, je to pro dítě velká komplikace,“ varuje MUDr. Alexandra Moravcová z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Důsledkem jsou pak horší školní výsledky. Bez kvalitní energie se děti, ale i my dospěláci, hůř soustředíme, jsme více unavení...

Kromě toho svačiny zajistí, že dítě dostane všechny potřebné živiny, minerální látky a vitamíny. A co bychom si měli vzít k srdci úplně všichni, pravidelné stravování je i prevencí večerního přejídání a mlsání. Nepravidelný nezdravý jídelníček naučí tělo s přijatou energií šetřit a její část si pak bude pravidelně ukládat do zásob v podobě tuku, což může vést ke zvyšování tělesné hmotnosti a následnému rozvoji nadváhy nebo obezity.

České děti a svačiny

13 % dětí (zejména těch starších) nemá svačinu z domova, ale kupuje si ji cestou do školy, ve školním automatu či bufetu.

22 % školák nesvačí nikdy nebo jen občas.

54 % dětí si ke svačině dává nějakou sladkost, například sušenky, buchty, smažené koblihy nebo čokoládu.

10 % (jen) školáků jí ke svačině zeleninu.

15 % dětí „svačí“ sladké limonády.

Zdroj: Tajemství školních svačin, Fórum zdravé výživy a Česká kardiologická společnost

Jak by měla svačina vypadat?

Co tedy se svačinou, stačí pár mincí či musíme dennodenně přemýšlet, co potomkovi zabalíme?

Nákup ve školním bufetu či automatu obvykle znamená – sladkosti, výrazně barevné přeslazené limonády, chipsy, případně s párky, chlebem a hořčicí. Sladkosti = nadbytečné množství energie v podobě cukrů a také velkého množství skrytých nekvalitních tuků (většinou s velkým obsahem nasycených mastných kyselin, které stojí za vznikem nemocí srdce a cév, diabetu 2. typu). Sladkosti mají vysoký glykemický index, zasycení nevydrží na dlouho a po chvíli se opět dostaví potřeba něco chroupat, nejlépe něco opět pěkně sladkého a tučného (kobliha, plněný či neplněný loupák, sušeny, oplatky). S párkem je to obdobné, kvalitní masový koupíte dnes v bufetu jen ztěží a i ty jsou výrazně tučné (opět jsme u tuků s velkým podílem nasycených mastných kyselin). Navíc jde o těžkou stravu, způsobí nám všem jistě dobře známou ospalost. A i když potomek posvačí, čekají ho následné problémy se soustředěním.

V mnoha školách si dnes sice už děti v automatu mohu vybrat z nabídky zdravých svačinek, ale sáhněme do svědomí sami sobě. Co byste si koupili v jejich letech ke svačině...

Chceme-li mít zdravé potomky plné síly, musíme jim obětovat čas. A kromě úkolu číslo jedna, tedy naučit je pravidelně svačit, měli bychom jim svačiny i chystat.

Jak má přesnídávka vypadat?

K dopolední svačině je pro předškolní děti nejvhodnější volit 1 porci mléčného výrobku (jogurt, tvaroh, ochucené mléko nebo zakysaný mléčný výrobek) a 1 ks ovoce.

Pro školáky je vhodný kousek pečiva (pro starší celozrnný), pomazaný kvalitním rostlinným tukem (při jeho výběru může posloužit pomocník – logo Vím, co jím) a obložený plátkem šunky nebo sýra. Nikdy nezapomeňte přibalit krabičku se zeleninou.

Součástí svačiny může být i malá sladkost, ale zde je potřeba dbát na to, aby se nejednalo o příliš energií – tukem a cukrem – nabitý snack. Postačí například malý kousek ovocného koláče nebo štráfek čokolády.

Jak to ráno zvládnout?

U svačin a vlastně celého zdravého jídelníčku, zdravého životního stylu, je důležité jít příkladem. Nezapomínat na svačiny ani ve volných dnech, o víkendech svačit spolu s dětmi a vysvětlovat jim, proč je důležité svačit.

Ve všední dny pak potomky do přípravy svačin zapojit, je tak větší pravděpodobnost, že ji opravdu sní.

Stresovat se vstáváním o čtvrt hodiny dřív také nemusíte, nejlepší je připravit svačiny pro celou rodinu (pro děti, tatínka i maminku) již večer. Ráno pak stačí jen sáhnout do chladničky.

Ani nákup není snadný

Šunka pro děti, dětský sýr, pestrobarevné obaly... To vše v nás při nakupování má vzbudit dojem, že konkrétní výrobek bude tím nekvalitnějším. Skutečnost je mnohdy však jiná. Když budete chtít šunku, hledejte ne tu nejdražší či s nejvýraznějším nápisem „pro děti“, ale výrobek, kde se dočtete podrobné složení, a ten, který má nejvyšší obsah masa a zároveň co nejnižší podíl tuku a soli. Podobně je to se sýry, vždy musí jít o sýr, ne sýrovou pochoutku. Sáhnout bychom měli po polotučných a opět co nejméně slaných. Skvělým pomocníkem je známé logo Vím, co jím. Najdete-li ho na obale, neuděláte při nákupu chybu.

Nezapomínat na nápoje

Ke svačině je důležité dětem přibalit i láhev s nápojem, nejlépe čistou vodou. Doporučený denní příjem tekutin se u dětí pohybuje od 125 do 50 ml na kilogram hmotnosti v závislosti na věku a výši fyzické aktivity.