Strava by měla být co nejpestřejší a měla by nám nejen poskytovat dostatek všech potřebných živin, ale měla by i potěšit naše chuťové buňky. Ve stresovém období nebývá nejlepší snažit se například hubnout, organismus si své tukové zásoby chrání a neúspěch při hubnutí by mohl naopak fungovat jako další stresová nálož.

Podívejme se na potraviny, které naopak pomohou náš stres zmírnit a udělat i jídelníček lepším.

Klíčové potraviny v jídelníčku

  • Alespoň 2x týdně ryby pro obsažené vícenenasycené mastné kyseliny. Především sardinky, tuňák nebo losos vedle zdravých tuků obsahují i aminokyselinu tryptofan, ze které se tvoří serotonin. Příznivý účinek na mozkové buňky má i lněný olej a olej z pšeničných klíčků.
  • ořechyKaždý den malou hrstičku ořechů nebo semen (přibližně 20-30 g). Dodávají tělu zdraví prospěšné tuky (mono a vícenenasycené mastné kyseliny), obsahují i bílkoviny, vlákninu a celé spektrum vitaminů a minerálních látek. Příkladem jsou vitaminy B skupiny (především thiamin, vitamin B1, jehož nedostatek narušuje funkci nervů, srdce a způsobuje únavu), zinek, měď, železo, selen, mangan, hořčík atd.
  • Ve vztahu ke stresu jsou zvlášť vyzdvihovány kešu ořechy a mandle. V ořeších, semenech, avokádu a také rostlinných olejích (především v oleji z pšeničných klíčků a sójovém oleji) najdeme vitamin E, který je považován za významné nootropikum, tedy potravinu prospěšnou pro mozek. Vitamin E ochraňuje mozkové buňky svým antioxidačním účinkem, jelikož odstraňuje volné kyslíkové radikály.
  • Do jogurtu si denně přidejte pšeničné otruby. Zvýšíte tak nenásilně příjem vlákniny a získáte pořádnou dávku hořčíku. Nedostatek hořčíku mimo jiné způsobuje či prohlubuje bolesti hlavy, únavu, deprese, úzkosti, vnitřní napětí atp. Dobrým zdrojem hořčíku jsou i slunečnicová semena, banány, datle a sušené meruňky. Hořčík můžete doplňovat i popíjením minerálním vod s jeho vysokým obsahem.
  • Příčinou nevýkonnosti a nepříjemných chutí bývá velmi často nedostatek bílkovin. Bílkoviny nesmí chybět již při snídani, jinak hrozí, že budete mít hlad, chutě na sladké a samozřejmě budete i unavení a podráždění.
  • žitný chlébZaměřte se na komplexní sacharidy. Komplexní sacharidy jsou obsaženy v celozrnném pečivu, neloupané rýži, zelenině, luštěninách, ovesných vločkách. Tyto potraviny mají nízký glykemický index a organismus z nich energii získává postupně, což brání nepříjemným výkyvům hladiny krevního cukru.
  • Nezapomínejte na železo. Nedostatek železa trápí především ženy, ale výsledek je stejný u obou pohlaví – únava, nevýkonnost a dušnost. Nejlepším zdrojem železa je červené maso a vnitřnosti, takže jak vidět, Pepek námořník v tomto případě pravdu neměl. Pro zvýšení využitelnosti železa z potravy zvyšte i příjem vitaminu C.
  • Vitamin C je také bojovníkem proti stresu. Kromě toho podporuje hojení ran a zvyšuje odolnost organismu. Nejvydatnějším zdrojem vitaminu jsou rakytníková plody (šťáva), paprika, brokolice, černý rybíz, angrešt, růžičková a kadeřavá kapusta.
  • Jezte pestře ať máte dostatek vitaminů B skupiny. Jejich bohatým zdrojem jsou maso, játra, ryby, luštěniny, obiloviny, kvasnice, mléčné výrobky. Geniální je také veganský parmazán, vyrobený z kešu ořechů, soli a lahůdkového droždí.
  • kakaoDopřejte si kvalitní čokoládu. Kakaové boby obsahují velké množství antioxidantů, fotochemikálií, vitaminů, minerálních látek a také theobrominu, povzbuzující látky podobné kofeinu.

U čokolády platí, že čím vyšší obsah kakaa, tím lépe. Pochutnat si ale můžete přímo i na kakaových bobech. Pro potěchu duše i těla si pravidelně vařte zelený čaj a pokud jste milovníci kávy, tak i tu.

Ukázka antistresového jídelníčku

Snídaně: celozrnný chléb s avokádem a vejcem, salát z rukoly a ředkviček, bylinný čaj
Přesnídávka: banán a kešu ořechy
Oběd: losos s fazolovými lusky na česneku, pečené brambory s kurkumou
Svačina: tvaroh s nastrouhanou čokoládou a pomerančem
Večeře: buddha bowl (různobarevné druhy zeleniny, včetně baby špenátu, nakládané řepy, uzeného tofu, černého sezamu, quinoy)