O výživě 2. 11. 2018 | Mgr. Jitka LaštovičkováMgr. Jitka Laštovičková

Banány – rychlá energie i zdroj vitaminu B6

Sladké exotické ovoce, které je dobrým zdrojem draslíku a vitaminu B6. Před aerobním sportem, pro zklidnění žaludku i pro zotavení po střevních virózách. Dokonce se hodí i do pleťové masky, věděli jste?

Banánovník ze shutterstock.com

Banánovník není strom, pouze díky své mohutnosti je za něj považován - je to vytrvalá bylina. Původně je doma v Asii a Austrálii, dnes je však rozšířen po celém světě a odrůdy dorůstající menších rozměrů můžete pěstovat i doma. Plodem jsou banány rostoucí v trsech (směrem vzhůru) - nejprve jsou zbarveny do zelena, jak dozrávají, jejich slupka žloutne. Banány jsou poměrně měkké a ani slupka není příliš odolná. Kromě sladkých velmi známých banánů se pěstují i “zeleninové” banány s vysokým obsahem škrobu - plantejny.Ty jsou určeny k tepelné úpravě a konzumují se před dozráním. 

Sladká chuť díky přírodním cukrům, ale i živiny

Sladké banánovníkové plody patří mezi sladší druhy ovoce (a tedy jsou i trochu více energeticky bohatší). Porce o velikosti 100 g obsahuje 415 kJ - 74 % tvoří voda, tuků i bílkovin je zde jen malé množství. Nejvýraznější podíl z hlavních živin tvoří sacharidy - celkem 24 %. Nejvíce je zastoupena sacharóza, dále i fruktóza a glukóza - jim vděčí za svou sladkou, příjemnou chuť. Banány se řadí mezi druhy ovoce s nižším obsahem vlákniny (2,3 g na 100 g). Najdeme v nich menší podíl vitamínů B1 a B2, vyšší podíl vitamínu B6, také obsahují betakaroten, vitamín C a vitamín E a kyselinu listovou (folát). Jsou dobrým zdrojem draslíku (388 mg), zastoupen je i fosfor a menší podíl hořčíku a manganu.  Ve 100 g banánu přijme člověk 20 % denní doporučené dávky vitamínu B6 a 10-15 % denní doporučené dávky draslíku. 

Před aerobním pohybem, nebo pro zklidnění žaludku

Pro svůj nižší obsah vlákniny jsou banány dobře stravitelné, zařazují se i do šetřící diety. Pomáhají ke zklidnění žaludku - využití najdou i při zotavování ze střevních viróz a průjmových onemocnění - naopak je vhodné jejich konzumaci omezit při zácpě. Chystáte se věnovat aerobnímu pohybu a nestíháte se s dostatečným odstupem předem najíst? Banán je ideální volbou - energii z cukrů máte brzy k dispozici. Není pravda, že by banány nesměli konzumovat diabetici (lidé s cukrovkou) - je ale potřeba počítat s tím, že se jedná o sladší druh ovoce, s nižším obsahem vlákniny - glykémii (hladinu cukru v krvi) tedy poměrně rychle zvýší. Nejlépe zvolit menší plod (tedy dát si menší porci), nejíst banány denně a prostřídat je i s dalšími (méně sladkými) druhy ovoce. 

Nakoupili jste více banánů a nestihli jste je sníst, než zhnědly? Nevyhazujte je - můžete je použít jako pleťovou masku na oblast krku a obličeje. Pomohou hydratovat, oživit a vypnout pleť.  

Mohlo by vás také zajímat: