O výživě 7. 4. 2021 | PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Covid-19 a výživa. Základní nutriční doporučení při léčbě a zotavení

Pro zdraví a obranyschopnost hraje důležitou roli dobrá fyzická kondice. Zároveň optimální tělesná hmotnost a nepřítomnost chronických chorob. Významnou roli v podpoře imunitního systému má správná výživa. Nemoc má vysoké nároky na dostatek živin, zvláště bílkovin.

Stock Photos: Chalee2500 /Shutterstock.com

Imunitní systém je velmi aktivní orgán

Významnou roli v podpoře imunitního systému má správná výživa, která poskytuje organismu všechny potřebné živiny v dostatečném množství a kvalitě.

Imunitní systém je velmi aktivní orgán, který stále obnovuje a vytváří buňky jako jsou imunoglobuliny, lymfocyty, plazmatické buňky aj. Tyto buňky se neustále obměňují, přičemž rychlost této obměny se zvyšuje při s infekcí.

Nemoc je náročná na dostatek živin

výživaNemoc má vysoké nároky na dostatek živin. Jedná se zejména o aminokyseliny, které jsou nutné pro tvorbu nových bílkovin, látek bílkovinné povahy a sacharidů sloužících jako zdroj energie. Nepostradatelný je i tuk a mnohé vitaminy a stopové prvky.

Je prokázané, že 65 % neinfekčních a až 75 % infekčních onemocnění vzniká v souvislosti s nedostatečnou výživou.

 • Výkonnost imunity se významně snižuje při nedostatku vitaminu A, D, skupiny B a stopových prvků. Dále je spojena s deficitem železa, selenu a zinku.

Podvýživa, obezita a věk znamenají vysoké riziko

Onemocnění Covid-19 nejvíce ohrožuje osoby, jejichž výživa je nedostatečná, a to jak ve smyslu podvýživy (protein-energetické malnutrice), tak nadměrného příjmu energie vedoucího k rozvoji obezity. 

Vedle nutričního stavu je významným rizikovým faktorem závažnosti průběhu nemoci Covid-19 věk. Dospělí ve věku nad 65 let představují 80 % hospitalizací a mají 23krát vyšší riziko úmrtí než pacienti mladší 65 let.

Příčiny závažných problémů u obézních

 • Těžce obézní pacienti (BMI ≥ 35 kg/m2) mají 10x vyšší riziko, že podlehnou onemocnění Covid-19. Často vyžadují péči na jednotkách intenzivní péče a napojení na ventilátor. Příčiny závažných průběhů nemoci Covid-19 jsou u obézních pacientů komplexní.

Obezita je spojena s celou řadou kardiometabolických rizik, závažné jsou i poruchy respiračních funkcí a chronický systémový zánět nízkého stupně. Tuková produkuje mnoho látek s prozánětlivým účinkem.

západní stravaZa rizikový faktor pro vznik systémového zánětu je považována i tzv. „západní strava“ s vysokým obsahem energie a nízkou nutriční hodnotou. Vyznačuje se vysokým obsahem cukru, soli, nasycených a trans mastných kyselin na úkor nenasycených, nízkým zastoupením komplexních sacharidů a vlákniny a bioaktivních látek.

 • Tato skladba stravy mimo jiné nepříznivě ovlivňuje střevní mikrobiotu. Dochází k poškození střevní bariéry, která se stává propustnou pro makromolekuly s možností navození zánětlivé lokální či systémové reakce.

Riziko podvýživy a zvýšená potřeba bílkovin během nemoci

Podvýživa se při onemocnění Covid-19 může rozvinout velmi rychle.

Stavy, kdy tělo bojuje s vážnou infekcí, bývají provázeny tzv. stresovou malnutricí. V této situaci organismus těžko využívá jako zdroj energie běžné energetické zdroje a ve zvýšené míře využívá vlastní bílkoviny. Tento typ podvýživy nemusí být na první pohled vůbec patrný a může se právě týkat i obézních pacientů, u nichž bývá úbytek hmotnosti maskován otoky.

 • Důsledkem stresové malnutrice je nejen horší hojení, ale prodlužuje se i délka pobytu v nemocnici a dochází i k dalšímu oslabení imunitního systému.

nechutenstvíDalším důvodem zhoršení nutričního stavu je samotné onemocnění Covid-19. Řada příznaků spojených se středně závažným až závažným průběhem onemocnění Covid-19 může nepříznivě ovlivnit příjem potravy. Nemoc je provázena různě dlouhým obdobím imobilizace, která vede k ochabnutí svalů, včetně dýchacích.

Riziko vzniku podvýživy v průběhu nemoci souvisí i s nevolností, průjmem a ztrátou chuti k jídlu.

Základní nutriční doporučení při léčbě a rekonvalescenci Covid-19

Hlavním cílem je zajistit dostatečnou výživu jak v akutním stadiu nemoci, tak během rekonvalescence.

Doporučení:

 • Během nemoci jezte častěji menší porce.
 • Ke každému pokrmu zařazuje bílkoviny; preferujte pokrmy a potraviny s vysokým obsahem kvalitních bílkovin (např. maso, skyry, tvaroh, sýry, vejce, proteinové nápoje).
 • Pokud trpíte nechutenstvím, zařaďte speciální nutriční bílkovinné doplňky stravy (např. Nutridrink protein, Protifar).
 • Při dechových potížích se osvědčují spíše měkké pokrmy, které příliš nevyžadují žvýkání (příkladem jsou pokrmy s omáčkou, pudinky obohacené proteinem, mleté maso s rozvařenou zeleninou – na způsob boloňské omáčky, polévky se zavařeným vejcem/sýrem).
 • Při nechutenství je výhodnější pít mezi jídly než zároveň s jídlem.
 • Jako nápoj dobře poslouží i mléko, ovocné šťávy.
 • Při ztrátě chuti a čichu používejte více koření a bylinek.
 • Při nemoci není čas na dietu, důležité je zajištění dostatečného příjmu energie a živin.
Mohlo by vás také zajímat: