Správná a stabilní váha je základ

Jako u mnoha jiných nemocí a obtíží je základem úspěchu optimální hmotnost (o hodnotách správné váhy si můžete přečíst zde). Strava musí být pestrá a energetický příjem je nutné upravit tak, aby osoby s nadváhou a obezitou svou váhu snížili a u osob s normální tělesnou hmotností nedocházelo k jejímu vzestupu.

Tuky nevynechávat! Ale správně vybírat.

Celkový příjem tuků by měl tvořit 25–35 % z denního energetického příjmu. Omezovat bychom měli především živočišné tuky a nahrazovat je tuky rostlinnými. Pozor je třeba dávat pozor na nasycené mastné kyseliny a na trans mastné kyseliny. Právě trans mastné kyseliny jsou obsažené především v polevách, oplatkách nebo listovém těstě. Příjem cholesterolu nesmí být vyšší 200 mg/den.

Výživoví poradci doporučují konzumovat 150 g ořechů týdně. Ořechy obsahují flavonoidy, fenoly, steroly, kyselinu listovou, hořčík, měď, draslík a vlákninu. Dále by kardiaci měli přijímat co nejvíce antioxidačních látek z přirozené stravy.

Bílkoviny a tuky by měly pocházet především z libového masa, ryb, méně tučných mléčných výrobků a rostlinných tuků. Ryby a n-3 mastné kyseliny obzvlášť chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění. Jako zdroj sacharidů a důležitých látek lze doporučit konzumaci ovoce a zeleniny, celozrnných obilnin a chleba. Naopak nevhodné jsou ve větším množství jednoduché sacharidy obsažené v bílém pečivu či sladkostech.

Vlákninu ano. Sůl nikoliv.

Důležité je také zvýšit co nejvíce příjem vlákniny, až na 17-35 g/den. Z toho 7-13 g by měla činit rozpustná vláknina. Dobrými zdroji rozpustné vlákniny jsou jablka, čočka, ovesné vločky a kukuřičné lupínky. Naopak snížit je třeba množství soli v jídelníčku.

Výběr potravin kardiakům usnadní produkty s logem Vím, co jím. U nich mají totiž jistotu, že kupují potraviny s minimálním množstvím nasycených a trans mastných kyselin, jednoduchých sacharidů a sodíku. Navíc je upozorní i na potraviny s vyšším podílem vlákniny (například v případě těstovin).