Je sice vyzbrojen vědomostmi, zkušeností i kontakty, leč i jemu může trvat mnoho let, než konečně „naskočí“. Může chtít, může se snažit, ale pokud se takříkajíc „nekopne sám do zadku“, k ničemu to nebude. Motivaci si musí najít každý sám za sebe a je lhostejno, jestli výživě rozumí nebo ne. Jistě že je pozitivem, pokud netápete a víte, jak na to, nicméně to není všechno.

Myslete na sebe

zaneprázdněná matkaAby kila padala a nový životní styl byl ozářen sluncem, je třeba nastolit správnou konstelaci. Těžko se hubne ve stresu, shonu nebo když vás trápí vlastní bolest. Člověk, zejména rodič a partner, v sobě má přirozeně zakódováno, že nejprve jsou ostatní a pak on. Často nás předběhnou nebo dokonce předletí i další členové rodin – kanárek, pes, kočka, králík, zkrátka každý podle domácnosti. Úplný odsun na vedlejší kolej však bývá příliš zhoubný, přece jen bychom si měli zachovat sami vůči sobě jisté závazky a nenechat věc dojít do extrému, v tomto případě ke zbytečnému nahromadění tukové nadílky.

Nespokojenost sám/sama se sebou

Začněme nakopnutím do vlastní zadnice. Tím správným okamžikem pro zanechání přejídání/kouření/neúměrného holdování alkoholu, je moment, kdy TO začne vadit mě samotné/samotnému. Prostě říct si: „UŽ DOST, nelíbí se mi to, nechci to, škodí mi to.“ Změna, resp. zanechání nevhodného chování je pak vysvobozením, nikoli nouzovým stavem, který je potřeba jen překlenout a pak hurá zpátky. Jistě že může dojít k opětovnému selhání, ale teď a zpravidla na dlouhou dobu takhle žít nechci a nebude mi to ani v nejmenším vadit. To také vysvětluje jepičí úspěšnost mnoha populárních diet, které jsou sice značně omezující, ale jsou jen nakrátko. Když vydržíte, zhubnete i hodně a rychle, leč příčina obezity se tím nijak nevyřeší.

Promluvte si s vlastním já

Otázka: „Proč to dělám?“ by měla být tou, kterou si sami sobě položíme a popravdě si i odpovíme. „Žeru“ blbě proto, že se lituju? Nebo z nudy? Ze strachu? Nebo proto, že jsem lemra líná a takhle mi to vlastně vyhovuje? Když budu znát příčinu svého jednání, lépe si mi i bude hledat řešení.

přemýšlející ženaRozmluva sám se sebou by měla přinést odpovědi i na otázky, jaké jsou vlastně moje cíle, co tím chci dokázat a jakými způsoby cíle dosáhnu. Je také dobré si nedávat hned laťku vysokou jak na olympiádě, ale mít se rád. Moc hezky to řekla (necituji doslova) Anna Polívková: „V poslední době jsem k sobě hodnější, ale zároveň i přísnější.“ Jistě, i kus sebedisciplíny je potřeba. Ale každé překonání vnitřního hlasu, který nabádá k nepravostem, nás posune o kus dál, k cíli.

Nejlepší způsob jak zhubnout?

Jediný správný způsob, jak hubnout, neexistuje. Někomu bude vyhovovat v současnosti oblíbené částečné hladovění, druhému nízkosacharidová strava, třetí se najde ve vegetariánství a čtvrtý si bude postaru zapisovat pěkně všechno, co sní a vypije a bude si počítat kalorie.

Tak nebo tak, když už se rozhodnete, zjistěte si dostupné informace a jestliže se potýkáte s více problémy nebo jste přes veškerou snahu neúspěšní, nebojte se nechat si poradit. I odborník jde raději ke kolegovi, než aby se v tom „plácal“ sám ;-).

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com