O výživě 18. 3. 2018 | Susan BowermanováSusan Bowermanová

Jaké ráno, takový celý den. Nastartujte se výživnou snídaní

Po dlouhém nočním půstu je vaše tělo vyhladovělé a dehydrované. Snídaní doplníte tělu živiny, nastartujete metabolismus a dodáte mu energii na celé dopoledne. Nezapomeňte, že výživná snídaně vám pomůže zahnat dopolední chutě na nezdravé pamlsky.

Proč zdravě snídat?

  • Vyvážená snídaně vám dodá potřebnou energii na zvládnutí úkolů během dopoledne. K snídani vybírejte potraviny bohaté na bílkoviny, které pomohou zahnat hlad, a s vysokým obsahem vlákniny, která zas dodá pocit sytosti. Po ránu je vaše energetická nádrž téměř prázdná. Pokud si dopřejete snídani obsahující správné živiny, vaše tělo a mozek vám poděkují optimálním výkonem.
  • Dejte si zdravou snídani a stabilizujte svoji hladinu krevního cukru. Tím potlačíte neudržitelné chutě na sladké a jiná nezdravá jídla během dopoledne. Zdravá snídaně se promítne i do vašeho stravování v průběhu celého dne. Pokud tělu dopřejete vyváženou a sytou snídani, nebudete mít potřebu zahánět hlad nezdravými pamlsky.
  • Přísun bílkovin v dopoledních hodinách vás nejen zasytí, ale také přispěje k udržení zdraví svalů. Většina lidí zařazuje do jídelníčku bílkoviny spíše k obědu a večeři, ale k snídani už ne. Bohužel tento vzorec neposkytuje nejlepší podmínky pro tvorbu a regeneraci svalové tkáně. Syntézu svalových bílkovin zlepšíte, když rozdělíte příjem bílkovin rovnoměrně do celého dne.

Jak na zdravou snídani? 

ovoceVyvážená snídaně by měla obsahovat dostatečné množství bílkovin, ideálně 20 až 30 gramů. Tento objem proteinů vás zasytí, podpoří zdraví svalů a společně s vybranými zdravými sacharidy zajistí přísun energie. Sacharidy si dopřejte v podobě čerstvého ovoce nebo zeleniny. Pokud vám to dovolí váš denní rozpočet kalorického příjmu, klidně si ke snídani dejte i kus celozrnného pečiva. Není to zase taková věda, že?

10 tipů na snadnou zdravou a vyváženou snídani

snídaně1. Míchaná vajíčka s čerstvým špenátem a kapkou balzamikového octa. Čerstvé ovoce.

2. Proteinový shake s nízkotučným nebo rostlinným mlékem a ovocem. 

3. Bílý jogurt s čerstvým ovocem a skořicí, nebo nakrájenou zeleninou a trochou mletého pepře.

4. Ovesné vločky zalité nízkotučným nebo rostlinným mlékem, doplněné proteinovým práškem a čerstvým ovocem.

5. Kukuřičné tortilly plněné nízkotučným sýrem, černými fazolemi a jemnou rajčatovou salsou. Čerstvé ovoce.

6. Celozrnné toasty potřené avokádem s plátkem krůtí šunky. Čerstvé ovoce.

7. Rozmačkané tofu, lehce orestované na olivovém oleji s čerstvou zeleninou a bylinkami. Čerstvé ovoce.

8. Celozrnné krekry se sýrem ricotta, posypané lesními plody.

9. Plátek lososa na opečeném celozrnném toastu. Čerstvé ovoce.

10. Snídaně „co dům dal“: zbytek vloček, proteinového prášku, zeleniny a ovoce v různých kombinacích jsou vždy správnou volbou.

A jak jste na tom vy? Preferujete sladké, nebo spíše slané snídaně?

 

Mohlo by vás také zajímat: