99 procent kaprů doporučuje pstruha

Zachraňují nás jen Vánoce, kdy frčí kapříci. Těch se mezi svátky sní přibližně 75 procent celoročního množství. A to je řada lidí k bramborovému salátu odmítá. No, oni vlastně nejsou letos sami... Pokud také kapra nemusíte, zkuste si vtipný text z vánočního přání jednoho z předních pražských řeznictví vzít k srdci. Vsaďte při štědrovečerní večeři na pstruha.

Maso pstruha je oproti kaprovi jemnější, nemá natolik výraznou rybí chuť a vůni. „Maso pstruha je podobně jako kapří velmi lehce stravitelné. Obsahuje 14 až 18 procent bílkovin a do deseti procent tuku,“ říká nutriční terapeutka Zuzana Douchová. Narozdíl od jiného masa, rybí tuk nevadí, právě naopak. Samozřejmě v případě, že dodržujete redukční jídelníček, vždy jde o tuk. I když ve výsledku tučnější rybí maso dodá našemu tělu více prospěšných látek, než například prorostlé vepřové.

„Rybí tuk oproti tuku – sádlu, loji – jiných zvířat obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, tedy těch, kterých v našem jídelníčku máme málo. Rybí tuk zároveň obsahuje cenné omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Přezdívá se jim esenciální, tedy takové, které si náš organismus sám nedokáže vyrobit,“ vysvětluje Zuzana Douchová.

Omega 3 mastné kyseliny hrají pozitivní roli v prevenci srdečně-cévních onemocnění. Například snižují riziko vzniku krevních sraženin, které jsou příčinnou cévní mozkové příhody, embolií či srdečního infarktu. Zároveň pomáhají snižovat celkovou hladinu cholesterolu v krvi. „Působí i proti zánětlivým procesům v těle, v odborných studiích se popisuje i jejich protinádorový vliv,“ doplňuje Zuzana Douchová.

Z nutričních látek by se nemělo zapomenout ani na vitamíny D, A a B12 a celé spektrum minerálních látek, patří mezi ně například fosfor, selen a zinek.

Má i méně kostí

Kuchař se zkušenostmi s rybami, dokáže vykouzlit takřka bez kostí i kapří filet. Doma tak úspěšní už nebýváme. I proto je dobré otestovat pstruha. Zatímco v kaprovi obecném je průměrně 99 kostí a kostiček, pstruh jich má opět v průměru o 32 méně! Navíc jdou mnohem lépe odstranit. Kapříci mají kosti vidlicové – takzvané ypsilonky, které se z masa těžko vytahují. Jejich letošní vánoční rivalové jen jednoduché. Pstruh je tak spolu s candátem jedinou sladkovodní rybou, která lze připravit zcela bez kostí. Pokud si přesto na takové čarování v kuchyni netroufáte, lze je koupit již filetované chlazené.

Ryb se nebojte

Nesmí-li na váš vánoční stůl kapr a nepozdává-li se vám ani pstruh, vyberte si jinou rybu. Je dobré mít pestrý jídelníček. Výživové doporučení pro obyvatelstvo České republiky připravené Společností pro výživu uvádí: „Ve spotřebě potravin u dospělé populace by mělo dojít mimo jiné k výraznému zvýšení spotřeby ryb a rybích výrobků, včetně mořských, kde je výhodou u tučnějších ryb vyšší obsah omega 3 mastných kyselin. V celkovém množství cca 400 g/týden.“