Plody Kaštanovníku jedlého (Casstanea sativa) patří mezi jedny z nejstarších plodin. Kaštany se sbíraly již v dbě kamenné. Kaštanovník dorůstá výšky 30 metrů a dosahuje stáří třeba až 500 let.  Pěstuje se především v Itálii, Francii a Maďarsku.

Syrové kaštany raději ne

Plody jsou velké a kulovité se slupkou tmavohnědé barvy. Po dostranění slupky je jádro smetanově bílé. Zralé plody se dají dobře loupat. Kaštany se nedoporučuje jíst syrové nejen kvůli kyselině tříslové, která blokuje vstřebávání železa, ale i díky nepříjemné chuti. Konzumují se sušené, vařené nebo pečené. Používají se jako surovina k výrobě mouky.

Kaštan má stejné množství vitaminu C jako citron

Může to znít až neuvěřitelně, ale kaštany obsahují zhruba stejné množství vitaminu C jako citrony. Kaštany pozitivně ovlivňují srdce, vyplavování škodlivin z jater, klouby, pomáhají při únavě či bolestech hlavy a dodávají lidskému tělu potřebnou energii.

Léčit se s nimi dají i revmatické bolesti, anémie či deprese. Leskem se vám za ně odvděčí vlasy, ale prospějí i vaší pokožce. Konzumace kaštanů má vliv i na ledviny a vysoký krevní tlak. Je to dáno nízkým obsahem sodíku Další pozitivní účinek je kvůli obsahu kyseliny tříslové, zejména ve slupce, která působí proti zánětům a průjmu.

Kaštany a jejich složení

Kaštany mají vysoký obsahu sacharidů: 35-60 %, zejména škrobů, z toho cukry tvoří 15 %. Zanedbatelný je naopak obsah bílkovin a tuků. Z vitaminů jsou obsaženy především vitamin C a E, vitaminy skupiny B, především vitamin B5 a B6. Mezi minerální látky, které jsou obsažené v kaštanech v početnějším množství, patří draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Ve slupce jsou obsaženy látky zvané třísloviny.

Obsah látek ve 100g kaštanů 

  Složka   Zastoupené množství  
  Sacharidy   30-40 g  
  Bílkoviny   6-8 g  
  Tuky   4 g  
  Vitamin C   40 mg  
  Vitamin B1   15 mg  

 

Kaštany v kuchyni

Po umletí plodů se získává mouka. Plody jsou konzumovatelné až po odstarnění skořápky a slupky a po úpravě – vařením, pečením či mletím. Kaštany se hodí do polévek, dušených jídel, nádivek, ale třeba i do sladkých dezertů. V zimních měsících můžete narazit na stáncích na pečené kaštany.

Zdroje:

LÁNSKÁ, D. Ovoce na stovky chutí. Vyd. 1. Velké Bílovice: TeMi CZ, 2009, 126 s. Vaří TeMi. ISBN 978-80-87156-34-6.

ŠNAJDROVÁ, Z. Nutriční charakteristika skořápkového ovoce a jeho využití v gastronomii. 2012