O výživě 28. 5. 2018 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Káva před cvičením? Prospívá spalování tuků a zlepšuje dýchání

Kofein nás doslova nakopává, stimuluje nervový systém. Zvyšuje produkci noradrenalinu v mozku a má tak stimulující účinek. Právě proto bývá často první, po čem sáhneme po probdělé noci nebo při odpoledním útlumu. Víte však o tom, co přesně s námi kofein dělá?

Stimulační účinky jsou známe ze Shutterstock.com

Jak na nás vlastně kofein působí?

  • Účinky kávy nastupují 15-20 minut pro prvním doušku.
  • Kofein ovlivňuje náš mozek na podobném principu jako kokain.
  • Příznaky z vysazení se projevují v prvních 12 až 24 hodinách a mohou trvat až 9 dní.
  • Šálek kávy obsahuje průměrně 100 mg kofeinu.
  • Účinky léků proti bolesti se při kombinaci s kofeinem zvyšují až o 40%.
  • Denní příjem kofeinu by neměl přesáhnout 400 mg.
  • Kuřáci zpracovávají kofein až o 50% rychleji než nekuřáci.
  • Kofein se metabolizuje rychleji u žen než u mužů.

Metabolismus kofeinu je velmi rychlý

Dostává se do krve už po 30 minutách po požití a působí v těle průměrně 4 hodiny. Následně je vyloučen močí.

Káva ovlivňuje náš organismus mnoha způsoby. Má vysoký obsah antioxidantů a stimuluje imunitní systém. Také dočasně zvyšuje krevní tlak, protože kofein zrychlí srdeční akci a rozšiřuje krevní cévy, což může být nebezpečné zejména pro osoby trpící hypertenzí. Citlivější jedinci dokonce mohou cítít bušení srdce. Pokud je váš tlak v normě, malé množství kávy by vám nemělo uškodit.

  • Kofein také rozšiřuje bronchioly. To znamená, že uvolňuje svaly průdušek a tím usnadňuje dýchání.

Musíte často po šálku kávy na toaletu? Kofein má totiž i diuretické účinky a stimuluje funkci ledvin. Zvýšená filtrace znamená, že ledviny produkují více moči.

Je libo šálek kávy před cvičením?

Mnoho lidí dokonce pijí kávu před cvičením, protože ji považují za přírodní stimulant. Černá káva je oblíbeným přírodním stimulantem mezi sportovními nadšenci. Tlak ze strany sportujících konzumentů kávy byl tak enormní, že Světová antidopingová agentura byla v roce 2004 nucena vyškrtnout kofein ze seznamu ve sportu zakázaných látek.

  • Kofein patří mezi nejrozšířenější stimulační látky, nabudí centrální nervový systém, oddálí únavu a má i pozitivní vliv na fyzickou výkonnost.

Studie, která zkoumala vliv spotřeby kávy před vytrvalostním tréninkem, došla k závěrům, že výkon byl při požití kávy ve většině případů výrazně lepší. Navíc kofein údajně subjektivně snižuje vnímanou námahu a usnadňuje dýchání. Neexistují však žádné důkazy, že by kofein měl pozitivní vliv i na svalovou sílu.

Káva mimo jiné pomáhá i s uvolňováním adrenalinu nezbytného pro organismus při vysoké zátěži a zvyšuje využití tukové tkáně jako zdroje energie. Šálek espressa cca hodinu před cvičením přispěje k lepšímu nastartování procesu spalování při aerobním cvičení.

Cukr a mléko vynechte, doplňte však tekutiny

Odborníci doporučují pít kávu alespoň 30 minut před fyzickou zátěží a hodinu až dvě po ní, protože tělo potřebuje čas na to se zavodnit, a tím si vytvořit prostředí pro přirozenou rekonvalescenci. Snažte se omezit mléko a cukr, které zbytečně zvyšují kalorickou hodnotu nápoje a znesnadňují vstřebávání kofeinu. Každý šálek je dobré zapít dostatečným množstvím vody a průběžně doplňovat tekutiny.

Mohlo by vás také zajímat: