Melta a jiné náhražky kávy
Zdroj: Melta a jiné náhražky kávy ze Shutterstock

Náhražky kávy mohou být skutečně příjemných obohacením jídelníčku. Jak už to ale bývá, i v tomto případě platí, že co jednomu prospívá, může jinému způsobit potíže. Melta, instantní cereální nápoj s kávovinou a další podobné náhražky kávy mají své plusy, ale i mínusy.

Mohou je i děti

Pozitivem náhražek je, že neobsahují kofein. „Jsou proto vhodné i pro děti či těhotné ženy, nebo pro lidi, kteří chtějí omezit konzumaci kávy jako takové. Pro ně mohou být vítaným zpestřením pitného režimu,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá.

Obilí, luštěniny, brambory

Máme-li posoudit klady a zápory náhražek kávy, je třeba si uvědomit, z čeho se vyrábějí. Surovinou jsou obiloviny, žito ječmen, někdy pšenice, kukuřice quinoa, luštěniny, sója, hrách, lupina, cizrna, čekanka, fíky, sušené ovoce, kaštany, žaludy, karob, šípky, dokonce i brambory či chřest. Bývají doplněny také pomocnými surovinami, což jsou cukry, sirupy, melasa, rostlinné oleje, karamel.

Dietáři pozor!

Ze složení pak vyplývají hlavní záludnosti, které v sobě tyto nápoje ukrývají. Nejvýznamnější je riziko energetické. Pozor by si ale měli dávat nejen lidé bojující s nadváhou, ale také ti, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu.

„Jeden šálek pro chuť neuškodí. Avšak s vyšší energetickou hodnotou těchto nápojů je třeba počítat zejména v okamžiku, kdy člověku zachutnají a on se do jejich konzumace pustí ve velkém. Uvaří si litr a ještě do něj nalije hodně mléka. Pak už to není jen popíjení, ale vydatná svačina,“ varuje dietoložka. Často podle ní v tomto případě chybují obézní lidé nebo kojící matky. „Řeknou si, budu žít zdravěji, budu pít tohle místo kávy, a najednou začnou přibírat, nebo se jim alespoň přestane dařit redukce váhy,“ vysvětluje Karolína Hlavatá.

Čtěte obal, sledujte tuky

Na druhou stranu je třeba náhražkám přičíst k dobru, že v době, kdy zařazujeme do jídelníčku mnohem méně tradičních potravin než kdysi naši předkové, například luštěniny a podobně, mohou cereální nápoje, melta a další obohatit naše stravování zejména o rozpustnou vlákninu, vitamíny a minerální látky. „Stále je ale třeba hlídat jejich energii. Proto bychom vždy měli pečlivě číst obal, sledovat jejich složení i tabulku nutričních hodnot a podívat se také na skladbu tuku. Nezřídka v nich bývá vysoký podíl nasycených mastných kyselin. Často se do instantních nápojů dává palmový nebo kokosový olej,“ říká dietoložka.

Při konzumaci náhražek kávy, bychom si tedy měli předem ujasnit, zda nám jde o zpestření jídelníčku, svačinu, anebo chceme něco k pití. „Pro napití se nejlépe hodí čekanka s trochou mléka,“ doporučuje Karolína Hlavatá.