O výživě 22. 1. 2021 | Doc. Ing. Jiří Brát, CSc.Doc. Ing. Jiří Brát, CSc.

Nová výživová doporučení do roku 2025 zveřejnila USA

Doporučení pro období 2020-2025 byla zveřejněna počátkem roku 2021. Tato doporučení jsou vždy netrpělivě očekávána na celém světě, a to nejen z řad odborníků na výživu, ale i laickou veřejností. Důvodem je velmi profesionálně propracovaný proces vzniku tohoto dokumentu původem v USA.

Dietary guidelines for USA 2020-2025
 • Nejdříve je analyzován soubor všech relevantních dostupných poznatků z posledních let vyplývající z publikovaných vědeckých studií.
 • Následuje podrobná expertní zpráva, která je veřejně dostupná a podrobená odborné diskuzi. Proces je transparentní a často se musí vypořádat s různými zájmovými vlivy, které se v procesu příprav objevují a snaží se ovlivnit finální znění.
 • Výživová doporučení jsou následně zpřístupněna na vládním portálu: Dietary Guidelines for Americans, 2020-2025

Vědou potvrzena souvislost

zdravý životní stylV dokumentu se konstatuje, že existuje vědecky podložená souvislost mezi potravinami a zdravím, která je po mnoho desetiletí dobře zdokumentována.

Jsou stále silnější důkazy o tom, že zdravý životní styl, včetně dodržování správných stravovacích návyků, může lidem pomoci dosáhnout a udržovat dobré zdraví a snižovat riziko neinfekčních onemocnění ve všech fázích života: od kojeneckého, batolecího věku, přes dětství, dospívání, dospělost, těhotenství a kojení až po vyšší věk.

 • Speciální výživové požadavky pro tyto fáze života jsou součástí nových výživových doporučení pro obyvatele USA.

3 charakteristiky doporučení

 1. Onemocnění jako jsou kardiovaskulární choroby, diabetes 2. typu, obezita a některé typy rakoviny,  související se stravou, jsou mezi Američany velmi rozšířené. Současná doporučení se zaměřují na zdravé jedince, osoby s nadváhou nebo obezitou a osoby s riziky výše zmíněných onemocnění. Každý, bez ohledu na svůj zdravotní stav, může profitovat ze změn stravovacích návyků, pokud postupuje podle těchto doporučení.
 2. Živiny a jednotlivé potraviny nejsou konzumovány izolovaně. Lidé je přijímají v různých kombinacích a v čase. Tyto potraviny a nápoje působí synergicky a ovlivňují zdraví. Výživová doporučení pro obyvatele USA na období 2020–2025 kladou větší důraz na celkovou skladbu stravy  než na jednotlivé živiny, potraviny nebo skupiny potravin samostatně.
 3. Důležitý je celoživotní přístup. Správné stravovací návyky je třeba budovat v každé životní etapě.  Poprvé od  roku 1985 jsou zde doporučení pro kojence a batolata.

5 základních elementů skladby stravy

 • zelenina, důraz je kladen na rozmanitost
 • ovoce, zejména celé plody
 • obiloviny, z nichž alespoň polovina je celozrnná
 • mléčné výrobky, včetně mléka odtučněného nebo s nízkým obsahem tuku, jogurtů a sýrů, jejich bezlaktózových variant, doplnit je mohou i obohacené sójové alternativy
 • rozmanité zdroje bílkovin, včetně libového masa, drůbeže a vajec; ryb a plodů moře; fazolí, hrachu a čočky; ořechů, semen a sójových výrobků
 • oleje a potraviny jako jsou ryby, mořské plody a ořechy

slaldké limonádyNa druhou stranu by měla být omezována konzumace potravin a nápojů s vyšším obsahem přidaných cukrů, nasycených mastných kyselin, sodíku (soli), stejně jako konzumace alkoholických nápojů.

Limity rizikových živin

 • Přidané cukry - méně než 10 procent z celkového příjmu energie denně počínaje věkem 2 let. Děti mladší než 2 roky by se měly vyvarovat konzumace potravin a nápojů s přidanými cukry.
 • Nasycené mastné kyseliny - od 2 let méně než 10 procent z celkového příjmu energie denně.
 • Sodík - méně než 2 300 miligramů denně. To odpovídá ekvivalentu 5,75 g soli denně. Příjem soli u dětí mladších 14 let by měl být ještě nižší.
 • Alkoholické nápoje – Příjem by měl být omezen na 2 nápoje nebo méně denně u mužů a 1 nápoj  nebo méně denně u žen. Těhotné ženy by neměli pít alkohol vůbec.

V médiích občas kolují různé zprávy, že je třeba zažitá výživová doporučení vlivem nových poznatků různě měnit. Kdo očekával výrazné změny v nových doporučeních pro obyvatele USA bude asi zklamán. Tento dokument však představuje dobrou argumentační podporu v boji proti různým mýtům, které se v souvislosti s tím, co bychom měli konzumovat a čeho se vyvarovat, šíří.

Mohlo by vás také zajímat: