O výživě 7. 6. 2018 | PhDr. Iva MálkováPhDr. Iva Málková

Toužíte po změně a nevíte, jak správně začít?

Otestujte si svoji motivaci ke změně. Zkuste se zamyslet, zda vám při slůvku změna naskočí „musím“, „měl bych“ nebo „chci“. Pokud zvítězilo slůvko „chci“ je to výborné. Pokud ještě váháte, udělejte si následující test.

Změna je šance ze Shutterstock.com

Otestujte svoji motivaci

Každý výrok představuje myšlenku, která se může objevit u člověka, který se rozhoduje, zda hubnout či nikoliv.

Označte, jak DŮLEŽITÉ by pro Vás mohly být jednotlivé výroky, kdybyste zvažoval/a rozhodnutí hubnout. Ke každé položce existuje PĚT možných variant - výroků, které vyjadřují Vaši odpověď na otázku „Jak důležité by to pro Vás bylo?“ Zakroužkujte číslo, které nejlépe vystihuje, nakolik by byl pro vás výrok v případě rozhodování důležitý.

1 = zcela nedůležité
2 = mírně důležité
3 = středně důležité
4 = velmi důležité
5 = neobyčejně důležité

test motivace

Skórování: Výsledky

Pro = 2+4+6+8+10+12+14+16+18+20
Proti = 1+3+5+7+9+11+13+15+17+19

Sečtěte si body v položkách pro a proti a pokud počet bodů „pro“ převažuje nad „proti“ je to výborné, pusťte se do hubnutí a do změny ve stravovacích a pohybových návycích.

Pokud zvítězili argumenty proti, je to přirozené. Člověk je svojí podstatou tvor líný a usiluje o libé prožitky - dobré jídlo, nečinnost, pohodu, nesnadno se pouští do neznámého jen proto, aby nepřišel o svůj pocit jistoty, o své zažité zlozvyky, které mu svým způsobem vyhovují a těžko je opouští. Celý test ke stažení ZDE

Ne vždy je třeba hubnout

Mnozí lidé prožijí život s kily navíc a netrápí se tím. Pokud se opravdu jedná pouze o pár kil navíc, vaši stravu máte celkem pod kontrolou a neskládá se pouze z nezdravých potravin, ale snažíte se tu a tam pro své zdraví něco podniknout, občas v životě popoběhnete, zaskotačíte si, zkrátka netrávíte čas sezením a přejídáním se, tak vás holt asi nemá smysl „předělávat“ proti vaší vůli.

  • Pokud vás však nevhodný životní styl ohrožuje na zdraví, stojí za to napnout úsilí na zvýšení motivace.

Jak zvýšit motivaci pod vedením odborníků

Existuje psychologická metoda tzv. motivační rozhovory vedená odborníky, která je nezbytná např. při léčbě toxikomanů, lidí s mentální anorexií a jiných, kdy nechuť měnit svůj životní styl je otázkou bezprostředního života a smrti.

Pokud vám motivace ke změně chybí, ale přesto se chcete do změny pustit ať pod tlakem okolí, nebo v důsledku zdravotních problémů, pokuste se najít odborníka, který vám bude oporou i ve zvýšení motivace se sebou něco dělat. Pokud budete při hubnutí díky nízké motivací neúspěšní, bude se vám snižovat sebedůvěra a budete roztáčet spirálu neúspěchu.

Rady na doma

  • Opusťte ano, ale…

Možná máte už vyzkoušeno, že pokud na vás začne někdo z rodiny tlačit, že máte začít žít jinak a začnou vám dávat konkrétní rady, vzbudí to ve vás odpor a začnete uvádět důvody, proč se změnit nemůžete a že to nedokážete. Zkuste místo, ano, ale….se zamyslet nad tím, co by vám případná změna přinesla.

  • Od musím ke chci

Chtěli byste stačit aspoň trochu fyzicky na výletě partnerovi, dětem, vnoučatům, ale máte problémy s pohybovým aparátem a většinu času prosedíte nebo proležíte - co byste proto mohli udělat? O víkendu byste si chtěli pochutnat na „knedlo vepřo zelo“ - co kdybyste si dali více zelí, méně knedlíků a libové maso?

Je třeba tedy pracovat na tom, abyste se sami dopracovali k tomu, jaké jsou důvody, kvůli kterým byste se měli změnit a co vám to v životě přinese. Zkrátka ze slova „musím“ se přes „měl bych“ dostanete k „chci“. Ideální je, když si najdete sami řešení, než když vám ho nařídí někdo jiný. Vzpomeňte si na jiné změny v životě, v kterých jste byli úspěšní v minulosti a přeneste strategii z předchozího úspěchu do změny ve stravovacích a pohybových návycích.

  • Najděte si parťáka

Velmi efektivní je mít po ruce parťáka, který vás na nové cestě podporuje, Pokud takového ve vašem okolí nemáte, rozhlídněte se po skupinových kurzech, kde najdete mnoho přátel, kteří s vámi budou sdílet své zkušenosti, radosti i starosti a vzájemně si můžete pomáhat.

  • Rada na závěr

Pokud se vám podaří zvýšit motivaci ke změně, výborně. To, jak velkou a rychlou změnu si naplánujete, předurčuje, zda si ji udržíte. Nepokoušejte se hned zvládat všechny aspekty rozumných stravovacích a pohybových návyků, ale doporučujeme si vybrat jen dílčí změnu. Pokud budete úspěšní, bude vám to povzbuzením pro změny další a spirála úspěchu je roztočena.

Čas věnovaný pohybu a zdravé stravě se vám mnohonásobně vrátí – nejen že vám život prodlouží, ale i zkvalitní.

dotace

Mohlo by vás také zajímat: