O výživě 13. 7. 2017 | tla

Velký fresh = tabulka čokolády

Milujete ráno pohled na stůl se džbánkem čerstvě vylisované šťávy z ovoce? A ta vůně! Oslovují vás reklamní výkřiky tipu celý pomeranč v jedné kapce džusu? Holdujete freshům všeho druhu a jste přesvědčeni, že nic lepšího pro své zdraví nemůžete udělat, než se denně napít svěží ovocné či zeleninové šťávy? Pak vězte, že i v tomto případě platí – není všechno zlato, co se třpytí.

Fresh si připravujte nejlépe zeleninový, ovocný je kalorickou bombou.
Foto - autor: Saschanti17 / Shuttestock.com

Nikdo nepochybuje o tom, že ovoce a zelenina jsou vitamínové bomby. Žádné tabletky z lékárny či dokonce drgerie či potravinové doplňky nemohou nahradit vitamíny z přírodního zdroje. Fresh ale podle odborníků na výživu není nejideálnější zdroj. Je sice nabitý vitamíny a enzymy, ale zároveň jsou také drtivou kalorickou bombou. 

„Problémem fresh džusu je, že na jednu sklenici potřebujete třeba tři pomeranče, a to už je cukrová nálož,“ upozorňuje výživová poradkyně Zuzana Douchová. Lepší je podle ní, dát si celý pomeranč. „Jedině z celého plodu získáme všechny pro nás prospěšné složky, včetně vlákniny, o kterou odšťavením přijdeme,“ objasňuje poradkyně.

Když fresh, tak zeleninový

Vylisovaná ovocná šťáva je kalorickým útokem na tělo. „Je tedy lepší dávat přednost freshům ze zeleniny, která je méně kalorická, například okurka, mrkev, rajčata, vhodný je i vodní meloun,“ radí Zuzana Douchová. 

Šťávy nejlépe ředěné

S ohledem na to, že freshe jsou plné cukru, nehodí se pro každého a neměli bychom je pít ve dne v noci. Mnozí z nás si rádi koupí fresh u stánku jako odměnu pozdě odpoledne cestou z práce domů. Myslí si, že dělají jen to dobré pro své tělo. „Ideální dobou je například snídaně či dopolední svačina. Pokud člověk nebojuje s kily, může si dát fresh i odpoledne, ale rozhodně už ne večer nebo v noci,“ upozorňuje poradkyně. Zároveň doporučuje šťávy raději ředit vodou a přidat pro chuť bylinky, například mátu, meduňku a podobně.

Žízeň jimi nehaste

Freshe jsou vítanou variantou pro děti, které odmítají zeleninu a ovoce chroupat, nebo pro sportovce, kteří potřebují rychlý zdroj energie před fyzickým výkonem. „Přesto je ale třeba mít na paměti, že litr freshe je zhruba 2000 kJ, což je skoro jako tabulka čokolády,“ upozorňuje Zuzana Douchová. Proto bychom freshe měli pít skutečně jen po skleničkách a to ještě v rámci svačiny a ne jen tak na žízeň, kterou jimi, pokud je nenaředíme vodou, stejně nezaženeme.

Podívejte se, kolik energie a cukru se skrývá ve 200 ml freshe

Druh energetická hodnota sacharidy (z toho cukry)
Pomeranč 378 kJ 20,8 g (16,8 g)
Meloun vodní 296 kJ 15,22 g (12,5 g)
Okurka  134 kJ 5,2 g (3,34 g)
Mrkev 306 kJ 14 g (4,68 g)
Červená řepa 360 kJ  19,12 g (13,52 g)
Jablko 520 kJ 28,8 g (20,8)
Banán 772 kJ 40 g (24,4g)
Jahody 316 kJ 13,4 g (9,32 g)

 

 

Mohlo by vás také zajímat: