Životní styl ve stresu

Nejen hlad a naše rozumové přesvědčení, informovanost a myšlení ovlivňuje to, co jíme. Jíme také v důsledku emocí a našeho aktuálního psychického rozpoložení. Jídelníček a celkově životní styl se nám tak může výrazně lišit podle toho, zda jsme v klidu a psychické pohodě, nebo ve stresu, znudění, přepracovaní či vzteklý. Mám vypozorované tyto čtyři nejčastější způsoby toho, jak jíme, když jsme ve stresu a psychicky rozladění.

Zdroj: Portrait sad young woman tired of diet restrictions craving sweets chocolate  z Shutterstock

1) Nestíhám

V období stresu často na jídlo a pravidelný pohyb zcela zapomínáme. Nemáme ani čas, ani energii se ještě starat o to, co jíst a kdy si jít zacvičit. Hlad tak mnohdy potlačujeme nebo ani ve stresu necítíme, jíme nepravidelně a vynecháváme důležitá jídla dne. Nemáme prostě čas se o sebe starat.

2) Jídlo mě uvolňuje

Někdo zase ve stresu musí něco jíst neustále. V jídle totiž máme ten nejrychlejší zdroj uvolnění a potěšení. Proto často nevědomky v náročném období celý den něco uzobáváme a stres tak zajídáme.

3) Potřebuji hlavně něco tučného a sladkého

Ve stresu máme větší tendenci vybírat vysoko kalorické potraviny, které jsou bohaté právě na cukry a tuky. Ty totiž podporují vznik hormonů regulující naši psychiku (např. serotonin) a mají tak krátkodobě antidepresivní a uklidňující účinky. Kromě toho, že nás tato jídla uklidní, tak však bohužel ještě přináší i zdravotní rizika v podobě obezity, zvýšeného cholesterolu a cukrovky.

4) Vše dodržuji, ale hlavně rychle

Někdo má však v náročném období tendence nepovolit a nadále dodržovat veškerá pravidla zdravé výživy. Jí sice pravidelně, zdravě, i si najde čas na pohybovou aktivitu, ale všechno provádí ve stresu a napětí. Jídlo si tak často ani neužije, nevychutná, po sportu si neodpočine, protože stále někam pospíchá. V tomto případě i sebelepší jídelníček nám ve výsledku nic moc zdravého nepřinese, když si na něj neuděláme čas a klid.

Pokud Vás tento článek zaujal a zajímá vás, jak naše psychika ovlivňuje to, co jíme, tak přijďte již 16.2.2016 na můj workshop. Tématu psychologie výživy a stresu se budeme věnovat teoreticky i prakticky. Pro naši psychiku i jídelníček je totiž nejen důležité umět pracovat s emocemi a stresem, ale také vědět, co naší psychice dělá dobře nejen z hlediska výživy.

Více informací o workshopu zde.