O zdraví 28. 11. 2018 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Ano, či ne? Má užívání vitaminů v tabletce smysl a kdy?

Máme-li jednotvárný jídelníček, lze jeho nedostatky jednoduše kompenzovat pomocí tabletek nebo kapslí? Kdy má užívání doplňků stravy smysl a kdy je zcela zbytečné? A na co si máme dávat pozor?

Doplňky stravy ze Shutterstock.com

Doplňky jsou speciální kategorií potravin – jedná se o koncentrované zdroje vitamínů, minerálních látek nebo jiných látek ovlivňujících náš výživový stav a fyziologické pochody v našem těle, které se mají užívat jen v malém množství. Multivitaminové přípravky, antioxidanty nebo třeba přípravky s obsahem minerálních látek – všechny tyto produkty (ať už ve formě tabletek, kapslí, prášku či kapek) se řadí mezi doplňky stravy.

  • Pozor, doplňky v žádném případě nejsou to samé, co léky – jejich uvedení na trh je mnohem jednodušší (kontroluje je Ministerstvo zemědělství), nesmí nám sice škodit, ale nemusí dokládat svůj pozitivní účinek.

Vždy bychom se měli snažit mít hlavně stravu pestrou, se zastoupením různých potravin – abychom vitaminy a minerální látky přijali z běžné stravy, ve které přijmeme i řadu dalších bioaktivních látek podporujících naše zdraví. Polknutí tablety nebo kapsle sice může vypadat jako skvělé a zároveň jednoduché řešení – ale takto to bohužel nefunguje. Žádný přípravek nemůže obsahovat všechny potřebné vitamíny a minerální látky, ani kombinace různých doplňků nemusí být vhodná.

Pomůže vám odborník

Pestrá stravaPokud už se rozhodnete nějaký doplněk stravy užívat, poraďte se s odborníkem – s lékařem nebo lékárníkem. Ti vám mohou pomoci nejen při výběru vhodného a kvalitního doplňku, ale hlavně zhodnotí, zda je pro vás jeho užívání bezpečné.

Ani když je doplněk přírodního původu, neznamená to, že některým lidem nemůže uškodit.

Porada s odborníkem je důležitá zejména u lidí nemocných, užívajících léky, u těhotných a kojících žen a dětí. Poradit byste se měli také o správném dávkování (které byste neměli překračovat) i délce užívání doplňku. Neměli bychom překračovat doporučené denní dávky jednotlivých látek - například vitamíny rozpustnými v tucích se totiž můžeme i předávkovat a způsobit si zdravotní potíže.

  • Pozor je třeba dát hlavně při užívání více druhů doplňků – mohou se totiž shodovat v obsahu některých látek.

Kdy má užívání doplňků smysl?

Doplňky stravy může potřebovat člověk, kterého trápí více potravinových alergií a má významně zúžený výběr potravin, kterému brání určité onemocnění ve využití vitamínů a minerálních látek z běžné stravy (např. při nespecifických střevních zánětech nebo po operacích střev, kdy je tenké střevo kratší, apod.).

Potřeba určité živiny může být také významně zvýšena – například u těhotných či kojících žen nebo při určitém onemocnění. Při hojení ran může být nutné hlídat nejen příjem plnohodnotných bílkovin, ale také zinku, selenu, vitamínu E a vitamínu C.

Doplněk stravyVhodná jsou také probiotika (přípravky obsahující kmeny prospěšných bakterií), která využijeme po léčbě antibiotiky nebo po prodělaném průjmovém onemocnění pro obnovu osídlení našeho trávicího traktu.

Lékaři doporučují využít kombinace několika různých kmenů probiotik a nestravitelné vlákniny (prebiotik). V době sníženého množství slunečního svitu má smysl také doplnit vitamín D – v podobě kapek předepsaných lékařem nebo v podobě kvalitního doplňku stravy. V

itamín D a vápník je nutné doplňovat také u osob, které trápí osteopenie či osteoporóza. Smysl má i zařazení kapslí s obsahem omega 3 mastných kyselin u toho, kdo opravdu nemá ryby rád a pravidelně je nekonzumuje.

Naopak není ideální se v průběhu zimní nebo jarní sezony nachlazení nebo zažívacích viróz preventivně dopovat různými multivitamínovými tabletkami. Lepší je zaměřit se na kvalitu naší stravy a pestrost. Vitamínu C získáme obvykle dostatek z běžné pestré stravy – najdeme ho jak v citrusových plodech, tak ale i v červené či žluté paprice a přijímáme jej i v bramborách.

logo

Mohlo by vás také zajímat: