O zdraví 30. 5. 2018 | Petr ŽítekPetr Žítek

Bojíte se chybovat? Chyby jsou semínka úspěchu

Možná si občas prohlédnete žebříček nejbohatších lidí na světě, povzdechnete si a pomyslíte si, že Bill Gates, Mark Zuckerberg nebo třeba již zesnulý Steve Jobs jistě nedělali žádné chyby. Měli na růžích ustláno, a právě proto uspěli. Nemáte pravdu. Chyby patřily do jejich života a sem tam je právě ony vedly k úspěchu! Chcete znát příklady slavných, kterým chyby ukázaly směr k úspěchu?

Chyby jsou semínka úspěchu. Nebojte se jich ze Shutterstock.com

I slavní chybovali. A hodně

Nevěříte? Vlastně to vypadá, že rčení „do třetice všeho dobrého“ bylo inspirováno některými podnikateli. Ani Walt Disneyovi a Charlie Chaplinovi se neúspěch nevyhnul. 

  • Věděli jste, že první firma Billa Gatese, Traf-O-Data, zkrachovala?
  • Steve Jobs, zakladatel Apple, nedodělal vysokou školu a ve 30 byl vyhozený ze své vlastní firmy, z Apple. Až později dostal možnost vrátit se a firmu vyved ji z krize.
  • Tomáš Baťa dosáhl úspěchu až napotřetí.
  • Stejně na tom byl i Henry Ford. Jejich dvě první firmy skončily krachem!
  • Disneyho vyhodili z novin, protože mu chyběla představivost a dostatek originálních nápadů.
  • Chaplina zas zpočátku odmítli v Hollywoodu. Jeho herectví se jim zdálo až příliš divné.

Někteří pak možná nijak zásadně nechybovali, ale uspěli až v pozdějším věku. Ray Kroc založil McDonald v 52 letech, do té doby prodával pouze kelímky a mixéry. Colonel Harland Sander, konkurent Kroce, založil KFC dokonce v 65 letech a slavný recept na Kentucky Fried Chicken stvořil až na 1009 pokus! To Thomas A. Edison, slavný vynálezce a držitel 1093 patentů, to měl ještě o trochu složitější. Žárovku vynalezl až na 9000 pokus. Neuvěřitelná výdrž! Sám Edison o tom prohlásil, že neselhal, ale pouze objevil devět tisíc způsobů, které nefungují. A není sám, kdo za neúspěchem vidí příležitost poučit se, zjistit, jak pokračovat!

Chyba je cennou zkušeností

Ačkoliv kulturní prostředí v Čechách chyby neodpouští, chyba je nepochybně velmi cennou zkušeností. Upozorní na to, čeho jsme si doposud nevšimli či jsme to nepokládali za podstatné.

  • Díky chybě zjišťujeme, co je a není důležité, rosteme.

Příkladem par excellence jsou vztahy, u kterých chyby bolí, ale až skrze ně si člověk často uvědomí, co opravdu chce a jak k tomu dojít. Vlastně veškeré lidské chování je skvělým příkladem. Ne nadarmo se říká, že nejlepší psychologové jsou ti, kteří si sami prošli nějakou nemocí. Nahraďte nemoc slovem chyba, což ostatně velmi často je, a získáte přesnou představu toho, čím pro vás chyba může být. Chybovat a poučit se dá člověku víc než kdyby nikdy nechyboval. Může to z něj udělat experta!

Vytrvat a se nevzdávat se

Expertem se ale člověk nestane jen tak.  Chybu je zapotřebí přijmout a zpracovat. Zjistit příčiny sám v sobě, spíše než obviňovat své okolí.

Edison to nevzdal ani po 8999 pokusech, Van Gogh ani po nakreslení 800 pláten, z nichž ani jedno neprodal. Einstein napsal celkem 248 prací, ale většina zapadla. Darwin publikoval 119 vědeckých statí, ale známá je dnes jen ta o evoluční teorii. Picasso zhotovil přes 20 000 nejrůznějších děl, ale uspěl pouze zlomek. Mozart složil přes 600 skladeb, ale člověk dnes vyjmenuje sotva jednu.

Nikomu ze jmenovaných se tedy nepovedlo, na co sáhli, právě naopak. Jejich mistrovství bylo zejména v tom, že se zvedli, poučili a šli dál.

Vynálezy, které vznikly omylem

Někdy to je ale ještě o trochu lehčí. Jsou tací, kteří za svůj úspěch nevděčí tomu, že se nevzdali, ale přímo tomu, že chybovali. Mluvím teď o vynálezcích Coca-Coly, teflonu, penicilínu, viagry nebo bakterií likvidujících plasty. Tyto vynálezy byly na světlo světa přivedeny omylem. Coca-Cola měla být původně lék na bolesti hlavy a kocovinu, viagra původně léčila angínu, penicilín byl objeven zcela náhodou a účinná bakterie na likvidování plastů zas při snaze ověřit pokus jiných vědců. Podobně tomu bylo i při vynálezu dynamitu, mikrovlnky, radioaktivity a mnoha dalších.

Ještě se bojíte chybovat? Nebyla by škoda se tak připravit o zdroj nových zkušeností, nebo dokonce přímo o úspěch? Edison, Einstein ani Mozart se nebáli, a proto uspěli. Zkuste to spolu s nimi!

Mohlo by vás také zajímat: