Co diastázu způsobuje?

Přímý břišní sval, je párový sval a jeho 2 části jsou spojené vazivem (linea alba). Příčinou rozestupu je soustavné napínání vaziva do stran a působení síly a tlaku na vazivový pruh, jak zevnitř, tak zvenku. Nejčastější příčinou u žen je těhotenství. Když miminko v děloze roste, tak roztahuje svaly a v mnoha případech pak dojde k rozestupu těchto svalů a k natažení a oslabení vaziva, které je spojuje.

Pokud tedy vypadáte jako těhotná, i když už zase máte stejnou váhu jako před otěhotněním, trpíte s největší pravděpodobností diastázou. A to vystouplé bříško, to není tuk – to se vaše vnitřní orgány tlačí ven oslabenou vazivovou tkání. Dalšími důvody jak u mužů i u žen je cvičení sklapovaček, sedů lehů, pohybů u kterých se prohýbají záda a rozpínají žebra (gymnastika, plavání), pohyby silou křížem vpřed (jako tenis a golf) a přibývání na váze v oblasti břicha.

Proč je diastáza problém?

Kromě toho, že velké bříško a při větší diastáze i vystouplý pupík nevypadá vůbec dobře a rozhodně tedy nezvyšuje vaše sebevědomí, s sebou diastáza nese i spoustu zdravotních problémů. Břišní svaly tvoří opěrný systém pro vaše záda a orgány. Pokud dojde k rozestupu, oslabuje se opěrný systém pro záda a orgány, tvořený při rozestupu pouze vazivovou tkání namísto svaloviny. Vazivo samozřejmě není tak dobrý opěrný systém jako svaly. To vede často k bolesti zad a problémům s páteří. Diastáza představuje také riziko vzniku pupeční kýly, trávicích a střevních problémů a problémů s pánevním dnem (např. inkontinence).

Jak vyšetřit, zda mám diastázu?

Zda máte rozestup břišních svalů, poznáte snadno. Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a položte prsty do pupíku, prsty musí směřovat ve směru vašich chodidel. Povolte břišní svaly a zvedněte hlavu. Pokud zatnete břišní svaly při testu, výsledek bude zkreslený a diastáza bude vypadat menší, než ve skutečnosti je. Čím více totiž zvedáte hlavu a zapojujete svaly, tím jdou svaly více k sobě. Pro přesnější výsledek je proto nutné měřit rozestup hned jak ucítíte, že se svaly začaly pohybovat. Možná budete muset zvednout hlavu několikrát, než opravdu ucítíte, jak svaly pracují. Pokud se Vám při zvedání hlavy dělá na břiše vyklenutí, budete muset použít prstů více, někdy i obě ruce, protože vaše diastáza je hodně velká.

Pokud máte diastázu, cítíte mezi přímými břišními svaly mezeru. Cílem kontroly není pouze určit šířku mezery, ale též stav vaziva. Ten poznáte podle toho jak hluboko se dostanete prsty směrem k páteři - čím hlouběji, tím slabší máte vazivo. 

Co s diastázou?

Pokud jste si diagnostikovala diastázu, nezoufejte. Rozestup se dá velmi dobře upravit. Nepůjde to ale samozřejmě ze dne na den. Pomoci vám může například TuplerTechnique program.

TuplerTechnique®

Program TuplerTechnique® byl vytvořen Julií Tupler, diplomovanou zdravotní sestrou, certifikovanou porodní instruktorkou a instruktorkou fitness ve Spojených státech. Julie už přes 20 let vyučuje a dále rozvíjí tento unikátní program na léčbu diastázy u žen, mužů i dětí. Je také autorkou dvou knih: Maternal Fitness and Lose Your Mummy Tummy, pěti DVD, je ve výboru Fit Pregnancy, Women's Health Foundation and the Women's Sports Foundation a je také častým řečníkem na zdravotních a fitness konferencích. Julie je mezinárodně uznávána jako přední odborník na rehabilitaci diastázy.

  
 
Julie Tupler s pacientkou

Tupler Technique® je jediná účinná metoda na léčbu diastázy ověřená výzkumem. Výzkum byl proveden na Kolumbijské univerzitě v roce 2002. Výsledky prokázaly, že ženy, které cvičily cviky Tupler Technique® měly menší rozestup, než kontrolní skupina, která neměla dělat tato cvičení (Journal of Women’s Health Physical Therapy Volume 29, No. 1, Spring, 2005).

Program léčí klienty s diastázou přímých břišních svalů už víc než 20 let. Je to jediný program podložený výzkumem a výsledky. Statistická data TuplerTechnique od 1200 klientů ukázala, že během šesti týdnů po zahájení programu, se pacientům zmenšila diastáza až o 55 procent.

Cílem Tupler Technique® je zhojit oslabené vazivo, které spojuje vaše nejzevnější břišní svaly. Hojení vaziva je založeno na umístění vaziva do lepší pozice rehabilitačním TuplerTechnique ®pásem a na ochraně oslabené tkáně. Nutné je také pravidelně cvičit speciální cviky.

K dosažení nejlepších výsledků je třeba dělat všechny 4 kroky programu

  • Cviky vsedě a vleže
  • Stahování rehabilitačním pásem
  • Zapojování příčného břišního svalu při všech denních aktivitách
  • Správné vstávání, sedání a lehání

 

Andrea Čechurová
Držitelka licence Tupler Technique
andrea@tuplertechnika.cz
www.tuplertechnika.cz
 
Zdroje: Julie Tupler www.tuplertechnique.com
Chiropractic Economics, January 19, 2016
Obrázky ve vlastnictví Diastasis Rehab www.diastasisrehab.com