Fast Food
Zdroj: Fast Food ze Shutterstock

Fast food - junk food: pokrm s omezenou nutriční hodnotou

Pod pojmem fast food si představíme jídla jednoduše připravená, určená k rychlé konzumaci. Synonymem pro fast food je slovo junk food, tedy pokrm s omezenou nutriční hodnotou, chudý na vlákninu, vitaminy a minerální látky, zato bohatý na tuk, cukr a sůl. Nejčastějším způsobem tepelné úpravy je smažení, které je samo o sobě spojeno s vyšší energetickou hodnotou a v případě, že je použit nekvalitní tuk, zvyšuje se i obsah karcinogenních látek. Velkým nebezpečím jsou i slazené nápoje, které v sobě ukrývají značné množství cukru a tedy i energie. Obecně v pokrmech z fast foodu najdeme vysoký podíl rizikových nutričních látek. Cíl je totiž jasný – jídla tohoto typu jsou primárně určena k přejídání, takže se v nich snoubí vysoký podíl tuku (tuk dodává pokrmům chutnost, tučné se rozplývá na jazyku), výrazně sladkou chuť a samozřejmě vyšší obsah soli (sůl zvyšuje chuť k jídlu a po slaném zpravidla následuje chuť na něco sladkého, ideálně sladký nápoj). 

Zajímavost: Přestože restaurace rychlého občerstvení považujeme za vymoženost moderní doby, není tomu tak. Již ve starověkém Řecku byly k vidění stánky s chlebem a olivami, pro střední východ zas byly typické chlebové placky (pita chléb) podávaný s falafelem a zeleninou.

Agresivní a lákavý marketing

Fast foodové řetězce jsou zrádné nejen svými výrobky, ale především svým agresivním marketingem. Vše je barevné, „přátelské“, navozující atmosféru sounáležitosti. Největší „pecka“ je přece slavit narozky v mekáči, ne? K pořádné porci tuku, soli a cukru hračku navíc a o pravidelného zákazníka je postaráno. Problémem jsou i porce. V sedmdesátých letech byla za XXL porci považována porce odpovídající v současnosti velikosti S.

Jistě by bylo nejlepší vůbec děti do těchto restaurací nevodit

Nicméně pak vyvstává otázka, zda jej chceme do značné míry vyčlenit z kolektivu. Jít do fast foodu je prostě in. Zkusme tedy své děti naučit vybírat vždy menší zlo, aby se takříkajíc vlk nažral a koza zůstala celá. Naštěstí i sortiment v řadě fast foodových restaurací se rozšířil a nabízí i vhodnější pokrmy. Pozitivně hodnotím i aktivitu uvádění nutričních hodnot na webových stránkách.

Jak vybírat ve fast foodu?

NápojeNápoje
Když už sladký nápoj, tak v menším balení. Šťastným řešením nejsou ani ledové čaje. Vyloženě energetickou bombou jsou ledové kávy a káva latté. Když nápoj, tak vodu, popř. nápoje s náhradními sladidly.

Koktejly
Sice je pravda, že mléčné koktejly jsou zdravé, ale s těmito opatrně. Rozhodně ne velká balení (jeden takový shake má energetickou hodnotu srovnatelnou s celým obědem při redukční dietě), postačí malý, kde je energetický obsah přijatelný pro vydatnější svačinu a dále vybírat shaky bez šlehačky a různých dalších přísad. Namísto koktejlu je lepší variantou ovocný salát, popř. menší porce ovocného džusu (200 ml) nebo jogurt s ovocem.

Zálivky
Když už musíte mít k salátu zálivku, nejlepší je balzamikový ocet, popř. kečup.

Saláty
Vybírejte bez krutonků a namísto smaženého kuřete vždy volte grilované maso. Jak již bylo řečeno, pozor na zálivky, úplně postačí citrón nebo balzamikový ocet.

• Hamburgery
Nejvhodnější je obyčejný hamburger, pozor na přídavek slaniny, udělá z hamburgeru kalorickou bombu. Dobrou volbou jsou také wrapy s grilovaným masem. Namísto hranolek si objednejte salát.

• Sladké „tečky“
Zřejmě nejvhodnější je obyčejná zmrzlina v kornoutu. Různými posypy a polevami se úplně zbytečně zvyšuje energetická hodnota.

Porovnání (z nabídky Burger King) bez komentáře, který je, myslím, vcelku zbytečný.

Menu 1: Hranolky střední (1317 kJ), whopper (2651 kJ), střední cola (720 kJ)
Menu 2: wrap s grilovaným masem (1317 kJ), salát velký (119 kJ), voda

A rada na závěr?

"Když máte hlad, jděte na obyčejné jídlo do běžné restaurace. Fast foodová jídla se vyznačují vysokou energetickou denzitou, což znamená, že v malém objemu se skrývá velké množství energie. K zasycení je potřeba spořádat „big“ porci, což také znaemná „big“ nálož energie." Doporučuje odborná garantka Karolína Hlavatá.