Určitý poměr mezi fosforem a vápníkem v organismu je nutný k tomu, aby se vápník správně vstřebával. „Ideální poměr fosforu a vápníku je tři ku dvěma. Když je vyšší ve prospěch fosforu, vápník se vstřebává hůře,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá.

Nebezpečí ukryté v kolách

  • Obávat se toho, že budeme trpět nedostatkem fosforu, se podle dietoložky nemusíme.

Naopak západoevropský styl jídelníčku podle ní nahrává právě vyššímu obsahu tohoto minerálu v těle. Nachází se hlavně v mléku, mléčných výrobcích, mase, ve vnitřnostech, v rybách. Obsahují ho ale také ořechy luštěniny, dýňová semena. „Z rostlinných zdrojů je ale špatně využitelný,“ dodává dietoložka.

Velké množství ho je ve formě kyseliny fosforečné v kolových nápojích. „Fosforečnany se používají také jako tavící soli do tavených sýrů. Právě v těchto potravinách se skrývá nebezpečí,“ varuje Karolína Hlavatá.

Jelikož zvýšený příjem fosforu může mít za následek odvápňování kostí, jsou tyto potraviny nevhodné zejména pro děti, které se teprve vyvíjejí, ale i pro seniory, kteří naopak často trpí osteoporózou. „Na nadbytek fosforu v potravě by si měli dávat pozor především lidé s onemocněním ledvin,“ dodává dietoložka.

Dva mléčné výrobky denně

Jak zajistit ideální poměr fosforu a vápníku v těle? Při zdravém stravování na tom není nic složitého. „Musíme tělu dodat dostatek vápníku, tedy alespoň minimálně jednu dvě porce mléčných výrobků denně, a zbytečně nepít velké množství kolových nápojů. Přehánět bychom to neměli ani s tavenými sýry, i když v současné době už nebývají takovým rizikem, protože řada výrobců již používá jiné tavící soli než na bázi fosforečnanů,“ říká Karolína Hlavatá.