O zdraví 26. 4. 2018 | MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.

Jablko, nebo hruška? Typy obezit, jejich rizika a možná řešení

Při posuzování zdravotních rizik spojených s obezitou je vedle celkové hmotnosti nutné zohlednit i rozložení tuku. Podle toho, kde se tuk přednostně ukládá, rozeznáváme dva typy obezity. Na místě uložení tuku závisí i zvýšené zdravotní riziko.

Jablko, nebo hruška ze Shutterstock.com

Obezita typu hrušky

Tzv. gynoidní typ obezity (říká se jí také obezita gluteofemorální nebo obezita tvaru hrušky), pro který je charakteristické ukládání podkožního tuku v oblasti hýždí a stehen. Bývá typický pro ženy.

  • Tuk uložený v oblasti hýždí a stehen nepředstavuje velké zdravotní riziko, je to v podstatě zásoba tuku, a tedy i energie pro období těhotenství a kojení. Již nálezy pravěkých sošek, jejich příkladem je Věstonická Venuše dokládají, že ženy s velkými prsy a hýžděmi byly ideálem krásy a zároveň ztělesněním plodnosti.

Rozložení tuku je silně ovlivněno geneticky, takže hubnutí těchto oblastí jde velmi obtížně. Redukční diety zpravidla vedou ke zhubnutí v oblasti ramen, prsou a břicha, problematické partie však zůstávají. Dost lze udělat aerobním cvičením (rychlejší chůze, nordic walking, běžky) a cíleným posilováním, spíše však ve smyslu tvarování postavy (jóga, pilates). Cyklistika, HEAT, běh svaly sice zpevní, ale může dojít i k jejich nárůstu. Pokud je stupeň obezity vyšší a tuk v oblasti stehen působí potíže (tření stehen o sebe za vzniku bolestivých oděrek, ekzém v místech vlhké zapářky apod.), je možné situaci řešit liposukcí. Jinak nezbývá, než se se situací smířit a brát se taková, jaká jste.

 obezita

Obezita typu jablka

Tzv. typ androidní (abdominální obezita nebo obezita tvaru jablka), kde je tuk nahromaděn zejména v oblasti břicha a bývá častější u mužů. U androidního typu obezity se vedle zvýšeného množství podkožního tuku častěji vyskytuje i zmnožení útrobního (viscerálního) tuku.

  • Viscerální tuk obklopuje orgány v dutině břišní a je metabolicky velmi aktivní. Jeho zvýšené množství je spojeno se zvýšeným rizikem srdečně-cévních onemocnění, mozkové příhody, poruch metabolismu tuků a cholesterolu, vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu a metabolickým syndromem. Tuková tkáň totiž produkuje velké množství hormonů a látek, které mohou nepříznivě ovlivnit zdraví. Příkladem jsou tzv. cytokiny (např. TNF – tumor nekrosis factor nebo IL-6 – interleukin 6), které zvyšují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a podporují zánětlivý stav v organismu.

Hubnutí viscerálního tuku

pasPozitivní zprávou je, že viscerální tuk se hubne poměrně snadno, stačí upravit stravovací zvyklosti a přidat na pohybu.

V praxi to především znamená omezit příjem alkoholu, vyřadit slazené nápoje, nahradit uzeniny a tučná masa rybami, libovým masem a kvalitní šunkou (1-2 porce denně), zařadit více zeleniny (3 porce denně), ovoce (maximálně 2 porce denně), zakysaných mléčných výrobků (2 porce denně) a celozrnných obilovin a výrobků z nich (4-6 porcí denně).

Hubnutí, a především pak dlouhodobému dodržování režimu napomáhá pravidelná pohybová aktivita. Nemusí se v žádném případě jednak o velké výkony, zpočátku postačí 30 minut denně v mírné nebo střední intenzitě. Jestliže se již léčíte s vysokým krevním tlakem nebo máte jiná zdravotní omezení, poraďte se ohledně výběru pohybu a intenzity zátěže s odborníkem.

Jak správně změřit obvod pasu?

Jednoduchým ukazatelem rozložení tuku v těle je obvod pasu. 

  • měření provádějte na holém těle
  • paže mají být volně svěšené, proto by měření měla provádět jiná osoba
  • pas si měřte ve fázi výdechu
  • břicho nezatahujte
  • pas si měřte v polovině mezi spodním okrajem dolního žebra a horním okrajem pánevní kosti
  • krejčovský metr přikládejte v horizontální rovině (jako opasek), neutahujte ho

Čím vyšší hodnoty naměříte, tím je riziko kardiovaskulárních a metabolických onemocnění vyšší. 

Tabulka

Tabulka: Riziko vzniku metabolických a oběhových komplikací spojených s obezitou (podle WHO, 1997).

mzcr Tento článek vznikl za finanční podpory dotačního programu MZ “Národní program zdraví – projekty podpory zdraví“ pro rok 2018, číslo projektu 10975, projekt Aktivně a zdravě.

Mohlo by vás také zajímat: