Naše subjektivní představy o tom, co bychom měli na svém těle zlepšit, se často vymykají skutečným potřebám organismu. Mnohem častěji jsou odrazem společenských konvencí dané doby a našeho celkového sebevědomí.

BMI

Nejpoužívanějším měřítkem k určení tělesného tuku je BMI (body mass index). Ten můžeme vypočítat pomocí vzorce: BMI = tělesná váha (kg) / výška (m)2

Vážíte-li například 75 kg a měříte 160 cm, váš výpočet bude vypadat takto 75 : (1,6 x 1,6) = 70 : 2,56 = 29,3. Vaše BMI je 29,3, podle tabulky patříte to kategorie nadváhy.

 

 

BMI

Kategorie

Zdravotní rizika

 

méně než 18,5

podváha

vysoká

 

18,5 - 24,9

norma

minimální

 

25,0 - 29,9

nadváha

nízká až lehce vyšší

 

30,0 - 34,9

obezita 1. stupně

zvýšená

 

35,0 - 39,9

obezita 2. stupně

vysoká

 

40,0 a více

obezita 3. stupně

velmi vysoká

 

Norma

Jste-li v normě, nesnažte se hubnout redukčním jídelníčkem. Vynechte sladkosti a vybírejte potraviny s nižším glykemickým indexem. Pravidelný sport vám pomůže k ideálnějším proporcím.

Nadváha

Máte-li nadváhu, určete si reálný cíl a nepospíchejte. Upravte jídelníček, jezte často menší porce. Přidejte zeleninu. Zpočátku stačí, když svůj stávající energetický příjem snížíte o 2000–2500 kJ. Měli byste hubnout rychlostí přibližně 2 kg za měsíc.

Obezita

Jste-li obézní, hubnutí rozhodně neodkládejte. Vyhledejte specialistu – obezitologa či dietologa, který vám poradí, jak správně sestavit redukční jídelníček na míru. Rychlost hubnutí by měla být asi 4 kg za měsíc.

 

Jablko nebo hruška?

„Z hlediska zdravotních rizik je důležitější než počet kilogramů to, jak máme tuk po těle rozložen,“ říká PhDr. Iva Málková. Podle toho rozlišujeme dva typy obezity – hruškovitý (gynoidní) a jablkovitý (androidní). Je-li tuk nahromaděn převážně na stehnech a hýždích, tvar připomíná hrušku, jedná se o gynoidní typ, s ním se setkáváme častěji u žen. Obézním mužům se tuk hromadí zpravidla na hrudníku a břiše, tvar jejich těla připomíná jablko (androidní typ obezity). „Pokud při pohledu do zrcadla vidíte jablko, jste ve vyšším riziku chorob srdce, vyššího krevního tlaku, cukrovky a mozkových příhod.“ radí PhDr. Iva Málková.

Tak za kolik?

Pokud si nejste jisti, změřte si obvod pasu. To je spolehlivý ukazatel zdravotních rizik. Pokud jste žena, váš obvod by neměl být vyšší než 80 cm. Jste-li muž, obvod by neměl překročit 94 cm. Jste-li v normě, a přesto nejste spokojeni se svými tělesnými proporcemi, doporučujeme začít pravidelně sportovat a mírně upravit jídelníček. Samotnou změnou stravování nedocílíte toho, abyste na požadovaných místech zhubli. „To, kde si tělo uloží tuk, závisí většinou na genetických a hormonálních faktorech, a proto tělo nemůžeme nijak přinutit, aby si při hubnutí vzalo z určitých míst více tuku než z jiných,“ říká PhDr. Iva Málková. Snažte se najít optimální tělesnou váhu, kdy se budete cítit dobře a disproporce budou menší. A hlavně pamatujte, nikdo není dokonalý.

 

 

Jak na obvod pasu?

Pas najdete přibližně ve výši pupíku, tedy tam, kde pokud máte štíhlou či sportovní postavu, naměříte nejméně. Máte-li nějaké to kilo navíc, pas hledejte v polovině vzdálenosti mezi vrcholem lopatky kyčelní kosti a posledním spodním žebrem. Měření provádějte ve stoje na nahém těle. Metr přiložte těsně na tělo, neměl by vás ale škrtit. Během měření volně vydechujte.

 

British Obesity Society http://79.170.44.113/obesitysoc.org.uk/images/documents/APPG/Articles/GuidelinesCW12amend.pdf

Iva Málková: Začínáme hubnout. Stob Klub: 2010