S podzimem přichází období, které je spojeno s nárůstem výskytu nachlazení, chřipky či problémů dýchacích cest. Tedy projevy oslabení imunitního systému. Mnohdy stačí velmi málo, jak můžete imunitu přirozeně posílit. Základem je lehká, ale pestrá a vyvážená strava. Co si tedy dopřát, když chcete posílit obranyschopnost?

Soulad s ročním obdobím

Pokuste se v oblasti výživy držet v souladu s ročním obdobím. S přicházející zimou jsou vhodné především tepelně upravené potraviny, které dodají tělu vnitřní teplo. Studené saláty nejsou špatné ale hodí se  spíše na letní měsíce. Používejte také „zahřívací koření“ – skořice, zázvor, anýz, chilli nebo pepř.

Dostatek vitamínů

 

Bez příjmu vitamínů a stopových prvků se tělo neobejde. Není nic jednoduššího, než začít pravidelně konzumovat ovoce a zeleninu. Jeden z nejdůležitějších vitaminů k posílení imunity představuje vitamin C neboli známá kyselina askorbová,“ radí Mgr. Zuzana Douchová. Budete-li jíst čerstvé ovoce, především citrusové plody a zeleninu jako rajčata, zelené papriky a brokolici, pak budete mít dostatek tohoto vitaminu.

Mezi další potřebné vitamíny patří vitaminy skupiny B (celozrnné pečivo, jáhly, luštěniny, ořechy) nebo vitamin E získávaný z másla, burských oříšků, salátu či sóji. Dostatek vitaminu A obsaženého v mrkvi, špenátu, kapustě či zelí posiluje imunitní systém organismu a zvyšuje odolnost těla vůči infekcím. Také vitamin D je důležitý pro posílení správného fungování imunitního systému, jeho nedostatek je spojen s vyšší náchylností k respiračním infekcím a chřipce. Pokud chcete předejít těmto komplikacím, zařaďte do svého jídelníčku rybí tuk, játra, vaječný žloutek a mléko.

Selen a zinek – zástupce minerálů

 

Mezi důležité minerály pomáhající naší obranyschopnosti patří zinek a selen. Pokud na sobě již cítíte příznaky nemoci, dodejte svému tělu zinek obsažený zejména v játrech, tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích a mořských živočiších,“ konstatuje nutriční terapeutka. Zinek totiž představuje minerál, který významně přispívá k posílení obranyschopnosti organismu, urychluje proces uzdravení a napomáhá proti únavě.

Jako výborný zdroj selenu vyhledávejte maso mořských živočichů, dále ho najdete v oříšcích či vnitřnostech. Zařaďte do svého jídelníčku i další potraviny bohaté na minerály - ryby, drůbež, libové maso, mléčné výrobky, obilniny a luštěniny.

Nezapomeňte na probiotika

V trávicím traktu se vyskytuje až 70 % buněk imunitního systému, které tvoří ochranu naší obranyschopnosti. Jedná se o zdravé bakterie, prospěšné pro regulaci imunitního systému, zvyšující množství protilátek a zabraňující růstu patogenních organismů. „Pomoci můžeme stravou bohatou na bakterie mléčného kvašení, obsažené v kvalitních jogurtech, kefírech, podmáslí či například v kysaném zelí. Právě tyto probioticky působící bakterie jsou nepostradatelné pro naši imunitu,“ doplňuje Douchová.

Doplňte bílkoviny

Nedostatek bílkovin oslabuje imunitní systém, neboť ty zajišťují schopnost mobilizovat obranné buňky k aktivitě. Neměli byste tedy zapomínat na dostatek kvalitních bílkovin, které tak vytváří imunitní látky. Zařaďte do svého pravidelného jídelníčku ryby, libové červené maso a vejce.

Myslete i na pitný režim

Pozornost bychom měli věnovat nejenom zdravé stravě, ale také pitnému režimu. Především čaje obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, šálek čaje je nejběžnějším prostředkem na zahnání nachlazení a chřipky. Zkuste šípkový či kopřivový čaj, čaj ze zázvoru nebo jednoduše zelený čaj. Jedním z nejúčinnějších bylinek je také echinacea (česky třapatka), s jejíž pomocí se lépe ubráníte infekci.

Logo Vím, co jím najdete na příklad na řadě čajů Albert Exclusive.

 

S přicházejícím podzimem je třeba dbát na své zdraví více než dřív. Silná imunita je známkou zdravého životního stylu, nepodceňujte ji.