Životně důležitý tlak

Krev rozvádí v lidském těle kyslík a výživné látky k jednotlivým orgánům. K optimálnímu oběhu krve je nutný určitý tlak v tepnách, tzv. krevní tlak. Jeho hodnota se udává v torrec (značka mm Hg) a tvoří ji dvě veličiny – systolický a diastolický tlak. Systolický tlak je hodnota naměřená v okamžiku, kdy se srdeční sval stáhne. Hodnota naměřená, když se srdeční sval uvolní, je diastolický tlak.

Důležité je pravidelné měření krevního tlaku. Ať již u vašeho praktického lékaře nebo i samostatně. Dnes si může každý pořídit domů malý přenosný přístroj a krevní tlak si měřit třeba denně.

Vysoký krevní tlak

O vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi mluvíme tehdy, když systolický tlak opakovaně dosahuje hodnot nad 140/90 mm Hg.

Problémy s vysokým krevním tlakem má u nás zhruba 15–20 % populace.

Tato choroba je zákeřná v tom, že dokud nenastanou komplikace, neprojevuje se vysoký krevní tlak většinou žádnými příznaky. Prvním příznakem může být teprve infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Vysoký krevní tlak totiž urychluje kornatění tepen – aterosklerózu. Krev pak cirkuluje hůře a dodává orgánům méně živin.

krevní tlak

Chcete-li se vyhnout hypertenzi, měli byste dodržovat zdravý životní styl. Je nutné výrazně omezit solení a konzumaci červeného masa. Omezte používání nasycených tuků a volte nízkotučné potraviny. Samozřejmostí by měla být hojná konzumace zeleniny a ovoce. A zapomínat byste neměli na pravidelný pohyb.

Nízký krevní tlak

Na rozdíl od vysokého tlaku není nízký krevní tlak neboli hypotenze tak nebezpečný. Nízký krevní tlak nastává tehdy, pokud jsou hodnoty systolického tlaku krve dlouhodobě pod 100/65 mm Hg.

Hlavní potíže hypotenze plynou z toho, že nízký tlak má problém dostat krev po celém těle až k mozku. Ten pak není dostatečně prokrven a okysličen. Nízký krevní tlak se projevuje únavou, spavostí, slabostí, bolestmi hlavy a studenými končetinami.

Jako prevenci nízkého krevního tlaku lze doporučit zvyšování fyzické odolnosti – sporty jako běhání nebo plavání.