O zdraví 2. 7. 2019 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Minerální vody vybírejte, aby posloužily vašemu zdraví. Sodík raději sledujte vždy

Voda je základ života. Kdy nám minerální vody mohou prospívat a jaký typ bychom si měli vybrat? Na co si dát při výběru pozor? V případě onemocnění ledvin nebo močových kamenů s minerálkami raději opatrně.

výběr minerálních vod podle složení a množství sodíku
Stock Photo: Hayati Kayhan /Shutterstock.com

Složení obyčejné vody je rozmanité

Voda neobsahuje jen samotný kyslík a vodík, které dávají dohromady její vzorec H20 – je to komplex ve vodě rozpuštěných plynů a anorganický a organických látek (rozpuštěných i nerozpuštěných). Množství a zastoupení minerálních látek ovlivňuje to, odkud voda pochází. Balené vody reguluje jak česká, tak i evropská legislativa – zda se smí a nebo naopak nesmí voda chemicky upravovat nebo dezinfikovat, stanovuje limity pro obsah některých minerálních látek i požadavky na bezpečnost či označení.

Jakost a kvalita balených vod

Česká vyhláška o požadavcích na jakost a zdravotní nezávadnost balených vod a o způsobu jejich úpravy rozlišuje 4 druhy balených vod:

1. balenou přírodní minerální vodu

 • vyrábí se z přírodní minerální vody získané ze zdroje, který má osvědčení či certifikát
 • obsah rozpuštěných minerálních látek může být různě vysoký

2. balenou pramenitou vodu

 • vyrábí se z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, která nesmí být upravovaná jinak než způsoby vymezenými ve vyhlášce
 • tento typ vody mohou běžně pít jak děti, tak dospělí – obsah minerálních látek je nejvýše 1000 mg/l

3. balenou kojeneckou vodu

 • vyrábí se z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, která nesmí být upravovaná jinak než ozářením UV zářením
 • tento typ vody je vhodný nejen pro kojence, ale mohou jej běžně pít i všichni ostatní – obsah minerálních látek je max. 500 mg/l

4. balenou pitnou vodu

 • ta je svými vlastnostmi nejbližší pitné vodě z kohoutku

Léčivé vody jen s lékařem a pozor na sodík!

Podle obsahu minerálních látek pak můžeme vody rozdělit na 5 následujících skupin:

 • velmi slabě mineralizované – obsah min. látek do 50 mg/l
 • slabě mineralizované – obsah min. látek od 50 mg/l do 500 mg/l
 • středně mineralizované - obsah min. látek od 500 mg/l do 1500 mg/l
 • silně mineralizované - obsah min. látek od 1500 mg/l do 5000 mg/l
 • velmi silně mineralizované - obsah min. látek vyšší než 5000 mg/l

Druhy vodNejvětší podíl v našem běžném pitném režimu by měla tvořit běžná pitná voda, kde není obsah rozpuštěných minerálních látek příliš vysoký. Pokud chceme pít vody balené (s vyšším obsahem minerálních látek), záleží pak na řadě faktorů, který typ je pro nás nejvhodnější – svou roli hraje náš zdravotní stav, aktivity, množství vody, které chceme vypít i jaké je zrovna roční období.

Pokud chceme pít minerální vody častěji, ve větším množství, měli bychom vybírat zejména vody s nižší mineralizací (do 1 000 mg/l). Stále je ale vhodnější druhy raději prostřídat – právě kvůli rozdílům v obsahu minerálních látek. Obsah sodíku by měl ale na etiketě sledovat téměř každý – a o to víc ten, kdo trpí na vysoký krevní tlak – a ideálně tak zvolit vodu s jeho nižším obsahem.

Lázeňská léčba je mimořádná

Přírodní léčivé vody, které jsou silně mineralizované, pochází z pramenů, které se využívají při lázeňské léčbě. Tento typ je právě s ohledem na vysokou mineralizaci vhodné zařadit jen po poradě s lékařem a nebo lékárníkem.

Při průjmu je doplnění minerálů vhodné

Středně mineralizovaná voda se díky svému vyššímu obsahu minerálních látek hodí při průjmu, kdy je potřeba hradit zvýšené ztráty tekutin i minerálních látek a běžná pitná voda není ideální. V této době ale nevybírejte vody s vysokým obsahem hořčíku – ten může naopak působit projímavě. Podobně středně či silně mineralizované vody se budou hodit, i když hodně intenzivně sportujeme a více se potíme (a to zejména v letních horkách) – protože bychom měli tekutiny i s minerály doplnit.

Při nemocech ledvin - na minerálky pozor

Na druhou stranu - pokud se léčíte s onemocněním ledvin nebo se u vás v minulosti objevily ledvinové nebo močové kameny, pak je vhodné, abyste dbali doporučení lékaře na vhodný typ vody – pomůže vám vybrat typ s výší mineralizace, který bude nejlepší. Doporučované bývají stolní minerální vody, v jejichž složení je dostatek hořčíku, ale naopak nižší množství vápníku a sodíku.

logo

Mohlo by vás také zajímat: