Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku
Zdroj: Vitamín D v potravinách ze Shutterstock

Sluníčko a ryby - pro svalovou sílu i proti únavě

Krátké dny a nedostatek slunečního svitu mohou za to, že nám v zimě v kůži vzniká působením UV záření méně vitamínu D (vliv má také používání opalovacích krémů a kosmetiky chránící před UV zářením). Nejčastěji nedostatek hrozí seniorům a malým dětem, nižší hladiny vitamínu D se podle posledních průzkumů objevují častěji i u dospělých.

Vitamín D má vliv nejen na správné ukládání vápníku do kostí

Ale i na fungování imunitního systému, svalovou sílu a jeho dostatek je také prevencí únavy. Proto s prvními jarními dny vyrazte ven na sluníčko, zařaďte do jídelníčku kromě polotučných mléčných výrobků také sardinky nebo lososa, vaječný žloutek či játra. Právě tyto potraviny jsou dobrým zdrojem vitamínu D, který je rozpustný v tuku. Zvolíte-li doplněk stravy, nezapomínejte, že více neznamená vždy to nejlepší – vitamínem D se můžeme předávkovat.

"Předávkování vitamínem D nehrozí ani tak ze stravy samotné, jako při užívání doplňků stravy. Pro dospělé je doporučen příjem 2,5 - 10 mikrogramů (průměrně 5 mikrogramů) vitamínu D na den, horní hranice denního dlouhodobého tolerovatelného příjmu činí 50 mikrogramů (2000 IU)." Uklidňuje Mgr. Jitka Laštovičková, odborná garantka.

  • vejce - 0,8-3 mikrogramů /100 g (32-120 IU/100 g)
  • ryby - 0,2-47,7 mikrogramů/100 g (8-1908 IU/100 g) - dle typu ryby
  • rybí játra (treska) - 120 mikrogramů/100 g (4800 IU/100 g)

Energii doplní nejen slunce, ale i zdravý nerušený spánek

Množství energie také můžeme ovlivnit svým spánkovým režimem. Kromě složení jídelníčku si tak hlídejte i to, jak dlouho a jak kvalitně spíte. Pokud spíte méně než 7 hodin denně, často se budíte, může výraznější únava souviset i s nedostatkem odpočinku. K lepšímu usnutí mohou pomoci i pravidelné rituály nebo relaxační cvičení - někdy je potřeba naučit se uvolnit se a “vypnout”. Před spaním nehladovte, na druhou stranu však před spaním nejezte těžce stravitelné pokrmy a větší porce jídla - ani příliš plný, ani prázdný žaludek není pro usínání pozitivní.

Zdroje energie můžeme hledat i v potravinách

Dopřávejte si ryby, tresčí játra, sardinky, kaviár, krevety, vejce ...