O zdraví 21. 7. 2020 | Mgr. Kristina ŠístkováMgr. Kristina Šístková

Ovoce je důležité pro všechny. I při hubnutí

Ovoce je vhodné pro děti i pro seniory, patří do jídelníčků hypertoniků a diabetiků, musí být součástí pokrmů štíhlých i obézních jedinců. Obsah cukrů je v různých druzích rozdílný, ale v přiměřeném množství je ovoce důležité i při redukci hmotnosti.

Stock Photos: Dmitry Lobanov /Shutterstock.com

Ovoce ano - včetně slupky i semínka

Ovoce skrývá vitaminy a minerály v závislosti na druhu, je také významným zdrojem vody. Ovoce obsahuje více (avokádo) či méně (ostatní druhy ovoce) tuků, ale spíše více než méně cukrů. Zejména se jedná o fruktózu, glukózu a sacharózu. Každý druh ovoce má odlišný glykemický index, který je určen množstvím monosacharidů, disacharidů i polysacharidů v plodu.

  • Energetická hodnota ovoce, a tedy zejména množství cukru v něm, se také liší dle stupně zralosti.

Velmi zralé až přezrálé ovoce je potřeba při hubnutí jíst s opatrností. Zralé ovoce však může obsahovat vysoce aktivní antioxidační látky. Plody ovocných stromů a keříků obsahují i vlákninu, především tu rozpustnou ve formě pektinů. V průměru to jsou 3 g vlákniny na 100 g ovoce. Významnou součástí ovoce jsou i často odstraňované slupky a semínka, která naopak obsahují vlákninu nerozpustnou, celulózu a lignin. Množství škrobu v ovoci se snižuje se stupněm zralosti, příkladem může být banán (méně zralý obsahuje více škrobu a je tedy chuťově méně sladký a jeho energetická hodnota je nižší).

Doporučené denní množství

  • Ovoce lze jíst denně. Doporučená denní dávka je do 300 g/den.
  • Snažíte-li se nějaké to kilo shodit, je lepší se držet porce kolem 200 g/den a k tomu přidat více zeleniny.

Spíše než na druhy se soustřeďte na formu

váha ovocePři redukci hmotnosti nemohou být doporučeny smoothie nápoje a ovocné šťávy.

Stejně jako se vším, to nelze brát zcela striktně. Dodržíte-li doporučený denní příjem ovoce a doplníte jej případně též o zdroj bílkovin, jednou za čas si i takovou svačinu můžete dovolit. Při pití smoothie nápojů nejčastěji hrozí právě konzumace velkého množství ovoce, které by člověk nebyl v kusové formě schopen sníst, kdežto po jeho rozmixování vypije i půl kila ovoce najednou.

Pokud si ovoce odšťavníte, přicházíte o zdroj vlákniny. Při redukci hmotnosti také zacházejte opatrně s džemy a ovocnými kompoty, do nichž je často přidáván další cukr.

Druhy ovoce a hubnutí

Ideální je ovoce střídat, aby byla zajištěna pestrost vaší stravy. Druhy samozřejmě zařazujte dle sezóny a lokality. Exotické ovoce bývá nejlepší na dovolené, sami poznáte, že mívají jinou chuť, než na jakou jste zvyklí ze střední Evropy, přesto však i v našich podmínkách si je rozhodně jednou za čas dopřejte.

  • Mezi méně sladké ovoce řadíme drobné ovoce jako jsou maliny, jahody či rybíz.

Mezi nejsladší ovoce patří datle, banány, fíky, hroznové víno, ananas, broskve, hrušky.

Ovoce raději než sladkost

ovocný dortVzhledem k vysokému obsahu cukrů i ovoce dokáže zahnat chuť na sladké. Z ovoce si můžete také připravit zdravý lehký dezert nebo zmrzlinu.

V redukční dietě je pak vhodné dát si takto připravený dezert ke svačině a obohatit jej v ideálním případě o mléčný výrobek. Ten zajistí jak sytost, tak snížení glykemického indexu takové svačiny.

Pokud máte k dispozici velké množství ovoce, raději jej zamrazte, než abyste z něj neustále něco pekli. To by rozhodně k redukci hmotnosti nepřispělo. Chystáte-li se hubnout, nejezte ani kandované ovoce.

Mohlo by vás také zajímat: