O zdraví 25. 1. 2021 | Mgr. Kristina ŠístkováMgr. Kristina Šístková

Přehled redukčních diet pro rok 2021

Představujeme top diety pro rok 2021 dle amerických expertů. Vhodné je se zamyslet nad zdravotními dopady. Zda v dietě nechybí nějaká složka, která by mohla tělu chybět, nebo naopak, zda tam není jiné složky příliš.

Stock Photos: alphaspirit.it /Shutterstock.com

"Způsob, jakým lze zredukovat hmotnost, je dlouhodobě udržitelný režim.  Přísné diety jsou krátkodobé a po jejich ukončení se téměř nelze vyhnout jojo efektu," hodnotí nutriční terapeutka Mgr. Kristina Šístková.

Známé a udržitelné – Středomořská dieta a DASH dieta

Při Středomořské dietě je významná vyšší konzumace zeleniny a ovoce, dále pak pravidelné zařazování omega-3-MK, které se ve stravě četně vyskytují díky vysoké míře konzumace ryb a mořských plodů. Neopomíjí ani celozrnné výrobky, ani fazole.

  • Dieta povoluje konzumovat jednu sklenku červeného vína denně.

Specifická zejména z hlediska snižování příjmu soli je DASH dieta (dietary approaches to stop hypertension). Doporučený denní příjem soli je běžně 5 g/den. V DASH dietě je to 1,5-2,3 g/den. Dieta též doporučuje snížení příjmu nasycených tuků. Omezení se týká i cukrů ze slazených nápojů a sladkostí.

„Volumetric diet“ aneb strava založená na objemu

volumetric dietDieta je založená na velkých porcích nízkokalorických potravin. S dietou přišla Barbara Rolls, Ph.D. z Penn State University.

Řídí se pravidlem hodně jez, ale s co nejmenším příjmem energie. Nutností je vyhýbání se malým a kalorickým potravinám (čokoláda, steak, olej).

Potraviny jsou rozděleny do několika kategorií dle jejich energie. Jídelníček lze sestavit tak přísně, jak jen sami chceme. Energetický příjem bude odlišný u každého, kdo ji bude dodržovat.

Flexitariánská dieta - cesta ke zdraví

Flexitariány je možné zařadit mezi vegetariány. Flexitarián má jídelníček bohatý na rostlinnou stravu, ale nepohrdne ani občasným zařazením živočišných produktů včetně masa. Prim tedy hraje zelenina, ovoce, fazole, ořechy a celozrnné výrobky a jako třešničku na dortu občas zařadí drůbež, ryby, míchaná vejce či mléčný výrobek.

  • Díky tomu je tento směr vhodnější než výlučně veganská strava.

Ketodieta a keto „Lite“

keto dietNeumírající je keto dieta. Při dodržování ketodiety není žádoucí se uchylovat ke konzumaci instantních práškových koktejlů, polévek aj. Ketózy lze dosáhnout i z běžně dostupných kvalitních potravin, ze kterých by měl být i takový jídelníček složen.

Ketóza má ale také vedlejší efekty, kdy vyznavači této diety mohou trpět bolestmi hlavy, bolestí svalů, zácpou a únavou. Hrozí též dehydratace a hyperurikémie.

Dle amerických předpovědí se „Keto dieta Lite“ stává novinkou pro rok 2021. Liší se příjmem bílkovin, který má být vyšší než v běžné ketodietě (ne více než 20 % z celodenního energetického příjmu), příjem tuků zvyšuje z kvalitních rostlinných tuků a zcela minimální je příjem cukrů. Plusem také má být, pokud budou potraviny bez lepku.

Low FODMAP dieta

FODMAP vychází ze zákazu konzumace fermentovaných potravin, oligosacharidů, disacharidů, monosacharidů a polyolů.

Měla by být indikována především pacientům se střevními obtížemi. V případě, že jimi netrpíte, není potřeba takovou dietu držet. Přeci jen je omezující a pro běžného zdravého člověka tak ne zcela udržitelná.

  • Zdá se, že dodržování této diety u postižených je cestou k vysazení medikace.

Přerušovaný půst není pro každého

přerušovaný půstUkazuje se, že důležitý je celkový denní energetický příjem, nikoli počet jídel snědených za den.

Nejčastější varianta při dodržování přerušovaného hladovění se využívá 16/8 a 14/10, tzn. 16 nebo 14 hodin hladovění a 8 nebo 10 hodin, ve kterých je možné se najíst. Ne každý je však schopen v mezidobí neujídat.

  • Rozhodně není vhodná pro každého a je příhodné se o takovém způsobu života poradit s odborníky.

Dieta dle celebrit

Od jakživa zejména ženy zkouší diety dle celebrit. Nebylo tomu jinak ani v minulém roce a vypadá to, že dieta Sirtfood, se kterou redukovala zpěvačka Adel a dieta Mayrova, kterou dodržovala herečka Rebel Wilson, budou dále v kurzu.

  • Bohužel ani v jednom z případů nelze diety doporučit pro jejich nevhodnou, především neplnohodnotnou, skladbu jídelníčku a také pro přísný režim.
Mohlo by vás také zajímat: