O zdraví 6. 2. 2018 | PhDr. Iva MálkováPhDr. Iva Málková

Roztočte spirálu úspěchu. Jak z bludného kruhu jojo efektu ven?

Mnozí z vás už opět spadli do věčného kolotoče jojo efektu. Asi jste si s novým rokem dali nereálná předsevzetí typu - "teď už fakt zhubnu aspoň 20 kg" nebo "budu jíst jen dietní potraviny" , "už nikdy se netknu čokolády" , "přinutím se k intenzivnímu pohybu" apod. Čím striktnější jsou předsevzetí, tím rychleji je opustíte. Každým prvním lednem si říkáte - proč mně váha ukazuje zase více než vloni? Jsem nemožná a stejně to zase nevydržím. A máte pravdu. Často si ani nevěříte, že tomu bude letos jinak.

Roztočte spirálu úspěchu ze Shutterstock.com

Naučená bezmocnost

V psychologii se používá termín naučená bezmocnost. Člověk na základě pocitu vlastní slabosti a nedostatku schopností získaného na základě osobních zkušeností nabude dojmu, že nemá smysl řešit problémovou situaci vlastním úsilím. Ale aby se neřeklo - prvního ledna se sluší hubnout. Sám / sama to nezvládnu, a tak bezhlavě zkusím nějaké prostředky, které se určitě s novým rokem objeví a budou slibovat to sladké přání - "s námi rychle lehce snadno bez práce". A to je to po čem toužíte.

Protože si sami nevěříte, dáváte se všanc jiným - rozum jde v tu chvíli stranou. Že to nezafungovalo vloni, předloni, předpředloni - zvítězí opět emoce s toužebným přáním - tentokrát to bude ono, zhubne to za mě. A navíc oproti nabídkám před pár lety ani nemusím ani nikam dojít. Vyřeším vše po internetu. Někdo mě na dálku udělá "rychlodiagnózu" a nabídne zázračný elixír. Toho využívají obchodníci s hubnutím. Vytvoří ideál štíhlé postavy a nabízí jednoduché prostředky k jejímu dosažení.

Nezdá se vám pošetilé se domnívat, že postoj k hubnutí a způsoby, které stereotypně používáte a opakujete každoročně úplně stejně, povedou jednou k jiným výsledkům?

Pomalu, ale jistě

Čím menší změnu uděláte, tím je trvalejší. Takže staňte se sami sobě pánem, nepodléhejte otrocky nereálným slibů obchodníků s hubnutím. Vyberte si z následujících položek tu, jejíž zvládnutí bude pro vás nejsnazší. Až zvládnete jednu změnu, pokračujte v další.

Každému dle jeho potřeb

  • Ve vztahu k množství – každý den sytý, ale ne přejedený. Hlídejte si množství zkonzumované potravy.
  • Ve vztahu ke skladbě – vybírejte z široké nabídky kvalitní potraviny, které vám chutnají a splňují základní doporučení: dostatek bílkovin, vhodné tuky (s převahou nenasycených mastných kyselin), vhodné sacharidy, dostatek zeleniny.
  • Ve vztahu k režimu – od jedení každé dvě hodiny až po doporučení jíst 2x denně – dělejte především to, co vám vyhovuje. Měli byste však zachovávat hlavní pokrmy a nerozdrobit den do celodenního zobání. Jezte tedy 3-5x denně.
  • Ve vztahu k pitnému režimu – nedodržujte otrocky nařízení 2–3 litry za den. Berte v úvahu, kolik vody přijmete v zelenině, polévkách, mléčných produktech, jak sportujete apod.

Cílem vaší snahy by mělo být, abyste postupně trénovali dílčí změny v zažitých zlozvycích. Úspěch v jedné změně vás povzbudí do tréninku dalších malých změn. Místo naučené bezmocnosti se bude roztáčet spirála úspěchu. Budete postupně přijímat množství energie optimální právě pro vás, sestavíte si vhodnou skladbu jídelníčku. A co je nejdůležitější, vymyslíte to tak, abyste měli při tomto životním stylu radost ze života, jehož kvalita by se měla zvýšit. Zkrátka jíst přirozeně tak, jako tomu bylo v minulosti – dle potřeb těla.

Podpora odborníka dodá motivaci i energii 

Pokud byste chtěli řešit svá kila pod vedením skutečných odborníků, vyberte si individuální, nebo skupinovou terapii.  Ve skupinách se řeší především nácvik vůle a vede nejen k redukci váhy ale zejména k jejímu udržení.  Dochází k synergickému efektu individuální motivace a skupinového nadšení. Lidé nejedí často z hladu, ale podnětem k jídlu navíc jsou jiné "spouštěče" - toxické prostředí, zvyk nebo stav mysli či emoce. Velmi efektivní je skupinové hubnutí. Skupiny jsou vhodné pro lidi s nedostatkem vůle či pro pro chronické dietáře.  

Mohlo by vás také zajímat: