O zdraví 1. 4. 2020 | Mgr. Eva KloučkováMgr. Eva Kloučková

Sedněte si zdravěji. Nohu přes nohu raději výrazně omezte

Omezení spojená s pohybem osob a zavřené školky a školy znamenají, že sedíme ještě více než dříve. Výsledkem jsou často bolavá záda nebo nepříjemné pocity nohou. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze ale může být příčinou vzniku i dlouhodobých zdravotních komplikací.

Zdroj: i-stock.com
  • Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie může vést k nadváze a obezitě, občasné bolesti zad se mohou změnit v trvalé a nepříjemné pocity nohou a otoky mohou přejít v metličky a křečové žíly. 

Noha přes nohu – co se může stát?

noha křížemTento způsob sezení může vést například ke zvýšenému krevnímu tlaku, kdy dojde ke stlačení velkých krevních cév a krev poté teče v dolních končetinách pomaleji.

Částečné přerušení krevního oběhu znamená, že se krev shromažďuje a zvyšuje tlak na ostatní cévy. Ze stejného důvodu může dojít k poškození nervových zakončení nebo objevení se metliček a křečových žil. Jejich základem je rozšíření žil, kterým se tělo zvýšenému tlaku v dolních končetinách brání. Noha přes nohu také staví tělo do pozice, která je pro páteř nepřirozená. Tělo se pak brání zmiňovanými bolestmi zad.

Bradu dozadu, záda narovnat, nohy opřít o zem

správný sedPři správném sezení je důležité mít židli nastavenou tak, aby kolena byla v pravém úhlu. Nebojte se opřít si záda o opěradlo s tím, že při práci na počítači by měl být monitor umístěn rovně před tváří (pozor na předsouvání hlavy vpřed). Takto si sedněte i ve chvíli, kdy se rozhodnete pomoci svým nohám tzv. žilní gymnastikou.

Její výhodou je, že si nikdo nemusí všimnout, že jsou vaše nohy právě v posilovně. Opírejte se střídavě o špičky a o paty, nebo natáhněte nohy pod stolem a propínejte a pokrčujte chodidla.

Nikdy není pozdě na první krok

Pokud se u vás objevují kvůli dlouhému sezení otékající nohy, nebo již máte viditelné metličky a křečové žíly, pouze změna sezení bohužel nepomůže. Lékař ano. Poradí se změnou životného stylu a případně předepíše venofarmaka – léky, které posilují žilní stěnu a podporují žilní oběh.

„Základem léčby jsou konzervativní metody. Jsou to režimová opatření, kompresivní léčba a farmakoterapie. K režimovým opatřením patří zejména redukce hmotnosti, dostatek pohybu a omezení nadměrného slunění či tepla. Kompresivní léčba spočívá v pravidelném nošení punčoch, které zabraňují žilnímu přetížení, zlepšují subjektivní potíže nemocného a jsou prevencí vzniku varixů a otoků. Třetím pilířem jsou léky venofarmaka, působící na žilní stěnu a zlepšující odtok krve,“ shrnuje MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka.

Neoblíbenou, ale fungující pomůckou k prevenci otékajících nohou, metliček a křečových žil je zmiňovaná komprese.

To potvrzuje i MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. „Kompresní punčochy jsou základní součástí režimových opatření a jedním z pilířů léčby. Pravdou ale je, že mezi pacienty nejsou příliš oblíbené, hlavně v létě, kdy se začínají objevovat vyšší teploty. Proto jim doporučuji, aby zejména v teplých měsících nezapomínali na další režimová opatření a také na ověřená venofarmaka, které může doporučit jak praktický lékař, tak specialista.”

Mohlo by vás také zajímat: