Screening těhotenské cukrovky se provádí prostřednictvím orálního glukózového tolerančního testu, který podstupuje povinně každá žena ve dvou stupních – na začátku gravidity a v období mezi 24. – 28. týdnem těhotenství. V případě pozitivního výsledku na začátku těhotenství se již druhý test neprovádí.

Jak se provádí oGGT?

Ženě je nalačno odebrána krev, ve které se zjistí hladina glukózy. Následně jí je podán roztok vody s glukózou (75 g glukózy rozpuštěné ve 250 ml vody). Po 60 a 120 minutách od vypití roztoku se odebírají další dva vzorky krve, u kterých se sleduje glykémie.

  • Fyziologické hodnoty glykémie jsou: nalačno do 5,1 mmol/l, v 60. minutě oGGT do 10,0 mmol/l a ve 120. minutě do 8,5 mmol/l.

Těhotenská cukrovka, odborně gestační diabetes mellitus, je zvýšená hladina cukrů, která se poprvé zjistí v době těhotenství. Obvykle odezní po porodu. Ženy s těhotenskou cukrovkou mají vyšší riziko výskytu diabetes mellitus v následujícím průběhu života. Neléčená cukrovka může přinést řadu krátkodobých i dlouhodobých rizik jak pro matku, tak pro plod.

Rizika pro matku

Při neléčené cukrovce se u ženy zvyšuje riziko dalších těhotenských komplikací, mezi které patří vysoký krevní tlak, preeklampsie (závažný stav provázený vysokým krevním tlakem, přítomností bílkovin v moči a výraznými otoky) či infekce.

Rizika pro plod

Cukrovka v těhotenstvíKrev s vysokým obsahem cukrů prostupuje volně placentou do krevního oběhu dítěte. Jeho organismus reaguje na zvýšený přísun cukrů zvýšenou tvorbou inzulinu, který udržuje optimální hladinu glykémie. Zvýšené množství cukru a inzulinu představují pro plod určitá rizika.

  • Cukr je zdrojem energie a inzulin je růstový hormon a díky tomu dítě rychle roste a přibývá na váze. Má větší tukové zásoby, rostou jeho svaly a kosti. Vnitřní orgány mohou ale ve vývoji zaostávat, což se může projevit dechovými obtížemi, poruchami srdečního rytmu či náročnějším průběhem novorozenecké žloutenky.

Časně po porodu je novorozenec ohrožen hypoglykemií, protože došlo k náhlému přerušení přísunu cukru od matky, ale hladina inzulinu klesá pozvolněji. Porodní váha novorozenců matek s těhotenskou cukrovkou bývá často vyšší než 4 000 gramů. Přirozený porod nadměrně velkého plodu může způsobit porodní poranění, zejména zlomeniny klíčních kostí, obrny nervů, ale také poranění matky. V případě velkého plodu se proto raději přistupuje k porodu císařským řezem.

Léčba diabetické cukrovky

Ve velké většině případů se ženy léčí dietou, pravidelným pohybem a dostatečným pitným a spánkovým režimem. Dieta je v podstatě racionální pestrá strava. Důležité je při dietě vynechat jednoduché sacharidy a náhradní umělá sladidla, která jsou obsažena zejména ve sladkostech, slazených nápojích a light výrobcích.

  • Denní přísun sacharidů je omezen na 250 – 300 gramů.
  • Doporučuje se stravovat se v pravidelných časových intervalech, kdy nejsou velké pauzy mezi jednotlivými jídly.

Léčbu cukrovky je nutné průběžně kontrolovat měřením glykémie. Pro domácí měření se využívají glukometry, kde se hladina cukru v krvi hodnotí pomocí testovacích proužků. Měření se provádí několikrát denně, takže budoucí maminka brzy dobře ví, které potraviny jsou pro ní vhodné a které ne. V případě, že i přes dodržení diety nedojde ke snížení glykémie, doporučuje se podávat malé množství inzulinu, které individuálně dávkuje lékař. Pacientka se ho doma aplikuje před jídlem prostřednictvím dávkovače.

BiopronÚčinnou podpůrnou pomocí při léčbě preeklampise i těhotenské cukrovky jsou probiotika, která se přirozeně vyskytují v jogurtu, acidofilním mléku nebo kefíru. V daleko větším množství je najdete v doplňcích stravy pro těhotné ženy. Například BIOPRON PREGNA+ vytvořený speciálně pro maminky v očekávání obsahuje speciální kombinaci 4 probiotických kmenů s vysokým obsahem živých kultur (10 mld. CFU), i vitaminy B1 a B2 a kyselinu listovou pro podporu funkce imunitního systému.

Pokud je těhotenská cukrovka správně léčena, neohrožuje matku ani plod. Léčba je však pro zdraví nutná.