V období vývinu potřebuje dítě větší přísun kvalitních živin, které zaručí růst a správný vývoj orgánů. Vyšší je potřeba nejen energie, ale také bílkovin. Správně složená strava a energetický příjem odpovídající následnému výdeji je pro správný růst a vývoj dětí naprosto nezbytný.

Ani moc, ani málo

Děti, které se aktivně věnují sportu, mají samozřejmě potřebu energie vyšší, než ty, které tráví volný čas pasivně. Pokud tuto potřebu nepokryjeme, děti jsou více unavené, častěji nemocné nebo více ohroženy úrazy a jejich sportovní výkon se snižuje. Pozor však i na opačný extrém - pokud je příjem energie moc vysoký, dítě i přes pravidelnou sportovní aktivitu tloustne. Je dobré si však uvědomit, že aktivně sportující děti často spotřebují víc energie než dospělý člověk se sedavým způsobem života, a proto je je důležité dbát na to, aby dítě kvůli náročnému sportu nehublo nebo nemělo zpomalený růst oproti vrstevníkům.

Bez kvalitních bílkovin to nepůjde

Výživa dětíU sportujících dětí je nezbytný především dostatečný příjem bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem našeho těla. Doporučení se pohybuje mezi 1,2-1,5 g/ 1 kg tělesné hmotnosti (v případě dětí, které aktivně nesportují, je doporučen 0,8-1 g/ kg hmotnosti). Dostatečný příjem bílkovin zajistíme sportujícím dětem většími porcemi masa nebo mléčných výrobků (sýry, tvarohy, jogurty).

Sacharidy by v jídelníčku sportujících dětí a dospívajících měly tvořit cca 55-60% energetického příjmu, přičemž převážnou část je třeba pokrýt sacharidy složenými – tedy ovocem a zeleninou, rýží, bramborami a těstovinami, u starších dětí i celozrnným pečivem.

Množství tuků by u sportujících dětí nemělo přesáhnout 30 % denního energetického příjmu, přičemž dvě třetiny tohoto množství by měly pokrýt tuky rostlinné (rostlinné tuky a oleje, tuky obsažené v ořeších, semínkách a zbývající 1/3 pak tuky živočišné).

Bez svačiny ani ránu

Svačina pro dětiZdravá svačina je důležitá nejen pro dobré soustředění, ale také zabraňuje přejídání. Díky nim budou děti ve škole i na tréninku v dobré fyzické i psychické pohodě, což se projeví na jejich pozornosti, bystrosti a výkonnosti. Stále více dětí má problémy s nadváhou a častou příčinou bývá právě absence svačin, která pak vede k večernímu přejídání a mlsání. Správná svačina by měla být složena ze sacharidů i bílkovin a její velkou část by měla tvořit zelenina a ovoce. Tuky bývají součástí bílkovin. Důležité je také vždy myslet na dodržování pitného režimu, který i u dětí tvoří přibližně jeden a půl litru tekutin. Nejvhodnější je čistá voda, kterou můžete ochutit citronem, bylinkami nebo ovocem.

Tipy na závěr

  • Plánujte dopředu – už při psaní nákupního seznamu přemýšlejte nad jídelníčkem pro malého sportovce, potažmo celé rodiny. Pokud budete mít doma dostatek vhodných potravin, nebudete muset sahat po nezdravých variantách.
  • Naplňte ledničku a spíž snadno přístupnými svačinami, kterými se dítě samo obslouží v případě potřeby - ovocem a jogurtem, nakrájenou zeleninou a hummusem, jablky a arašídovým máslem, kefírem, oříšky, …
  • Sledujte školní jídelníček a pokud mají děti na výběr z více jídel, pomozte jim vybrat zdravější variantu. Respektujte však také jejich chutě a pokud ten den nebyl školní oběd podle vašich představ, doplňte domácí stravou to, čeho byl ve škole nebo školce nedostatek.

logo