V současnosti se hovoří především o tzv. imunologickém okénku.

  • Imunologické okno znamená, že v rámci prevence alergií v pozdějším věku je vhodné neotálet s příkrmy a zařazovat i potencionálně rizikové potraviny (lepek, vejce, ryby) v rozmezí mezi ukončeným 4. měsícem věku a ukončeným 6. měsícem věku.

Laicky řečeno, dítě by nemělo dostat žádný příkrm před ukončeným 4. měsícem věku, ale také ne později než po ukončeném 6. měsíci věku. Otálení s příkrmy se může vymstít nejen v podobě alergií, ale i anemie nebo nastartování poruch z nedostatečné výživy a rozvoje poruch příjmu potravy.

Kojení zdar!

  • Začít s příkrmy ovšem rozhodně neznamená ukončit kojení!!!

Názory na kojení se nijak nemění, stále je doporučováno výlučné kojení do 6. měsíce věku a pokračování ideálně až do 2 let věku dítěte. Děti živené náhradní kojeneckou stravou mohou začít s příkrmy dříve, již v ukončeném 4. měsíci, ale o zahájení příkrmů by měl rozhodnout pediatr.

Příkrmy se od mléka liší nejen chutí, ale i konzistencí a malé dítko musí být na zahájení přikrmování zralé. Projevem zralosti např. je, že sleduje potravu, objevují se pohyby čelistí, apod.

Startujeme se zeleninou

Zeleninové příkrmy ze Shutterstock.comTradičně se začíná se zeleninou, vždy vyzkoušejte jen jeden druh, s odstupem 2-3 dnů zařazujte další druh. Dbejte na pestrost, mnoho maminek „ustrne“ u kořenové zeleniny, dýně a brokolice, přitom druhů zeleniny je mnohem více.

Do dětského jídelníčku patří např. i zelený hrášek, kedluben, červená řepa, patizon, cukety, kapusta, květák, atd. Studie ukazují, že malé děti poměrně často trpí nedostatkem kyseliny listové a důvodem je právě malá pestrost ve výběru zeleniny.

K zelí patří maso

K zelenině se poměrně záhy přidává maso. Maso by mělo být vždy libové, porce je zpočátku malá, v průměru 25 g na porci. Podávejte dětem i červené maso, drůbeží maso je poměrně chudé na železo, které je ovšem pro rostoucí organismus nezbytné.

Opět ctěte zásadu pestrosti a zařazujte nejen kuře a hovězí maso, ale i libové maso vepřové, telecí, krůtí a králičí. Do jídelníčku nejmenších patří i ryby, jak sladkovodní, tak mořské. Ryby by měly být na talíři již od útlého věku alespoň 2x týdně, mastné kyseliny řady n-3 jsou pro dětský mozek a celkově zdárný růst nepostradatelné.

A co varianta bez masa?

Jestliže vyznáváte některý z alternativních výživových směrů a z nejrůznějších důvodů nejíte maso, alespoň do dvou let věku dítěte jej podávejte svým ratolestem. Přemíra vlákniny přetěžuje zažívací ústrojí dítěte, zhoršuje se i vstřebávání vápníku a železa.

  • Bílkoviny rostlinného původu jsou také méně hodnotné a hůř stravitelné.
  • Následky přísného veganství nebo vyhraněných směrů makrobiotiky mohou být pro malé dítě devastující.

Bez tuku to nejde

Děti potřebují pro zdárný růst a vývoj i tuk, resp. esenciální mastné kyseliny. Přednost mají rostlinné tuky a oleje, které jsou zdrojem zmíněných esenciálních mastných kyselin. Do zeleninových nebo maso-zeleninových směsí přidávejte lžičku kvalitního rostlinného oleje. Použít můžete také jiskřičku másla, ale nikdy tuk nepřepalujte.

Ovoce podle barev duhy

Ovocné příkrmy ze Shutterstock.comNásledují ovocné příkrmy, opět začínejte jedním druhem, abyste mohli dobře odlišit, na jakou potravinu má dítě popř. nežádoucí reakci. Nebojte se ani jahod a citrusů, samozřejmě ale uzpůsobte množství.

Pokud budete kupovat ovocné přesnídávky, pečlivě sledujte informace na obale a vyhýbejte se přesnídávkám doslazovaným. Ideál je přesnídávka ze 100 % ovoce, bez přidaného cukru.

Máma míchá kaši

Po ovoci nebo souběžně s ním se zavádějí i kaše. Kaše je nejvhodnější vybírat s věkovým určením, jsou uzpůsobené potřebám dítěte. Nebojte se ani lepku, již neplatí, že nesmí být zaváděn až po ukončeném osmém měsíci věku. Běžné obilninové kaše, jako např. ovesná nebo kaše z pseudobilovin, jako např. pohanková, bývají příliš bohaté na vlákninu.

  • Ovesné vločky, předem namočené, může dítko až po prvním roce svého života a v malém množství.
  • Výjimkou mezi běžnými kašemi jsou kaše rýžové, které nemusí být s věkovým určením.

S mlékem ku zdraví

V prvním roce života je stále základem jídelníčku mléko, až již v podobě mateřského mléka nebo v podobě mléka náhradního. Od ukončeného 6. měsíce nebo 7. měsíce můžete začít zařazovat i mléčné výrobky, nejlépe jogurty.

  • Vyhýbejte se ale tvarohu, je příliš bohatý na bílkoviny.

Stejně tak nejsou úplně vhodné tvrdé sýry, jednak s ohledem na obsah bílkovin, jednak s ohledem na vyšší zastoupení soli. Jogurty jsou nejvhodnější bílé, s normálním obsahem tuku, což znamená rozmezí mezi 3-3,5 % tuku. Velikost porce je malá, postačí 40 g.

Vydrž Prťka, vydrž!

Odmítání příkrmu ze Shutterstock.comPři zavádění příkrmů se obrňte trpělivostí, dítko mnohdy musí jednu potravinu okusit 7-14x, než ji přijme za svou. Dbejte i na kulturu stravování, později se vám to mnohonásobně vrátí. Malé děti usaďte do sedátka, větší do jídelní židličky, snažte se, aby dítko jedlo v pravidelný čas. Pokud dítě příkrmy odmítá, nevzdávejte se, opakovaně nabízejte a rozhodně nepřislazujte ani nedosolujte!

Mixuj, strouhej, krájej

Velmi důležitá, byť dost podceňovaná, je měnící se konzistence stravy. Je jasné, že zpočátku je potřeba potravu důkladně rozmixovat, ale tak, jak se vyvíjí dítě, je potřeba uzpůsobit i konzistenci stravy. Postupně se přechází z kašovité a hladké konzistence na jídlo mačkané, přes malé kousky k větším, až kolem roku na stravu nakrájenou na kousky, které se dítě již pokouší jíst vidličkou nebo lžící.

V 8. měsíci je vhodné již dávat dítěti něco do ručky na kousání, třeba kousek rohlíku nebo pár křupek.

  • Zde jen upozornění – některé maminky řeší každou nespokojenost dítěte tím, že mu něco dají jíst, to také není správné a tento postup by mohl nevědomky narušit přirozený vývoj regulace pocitů hladu a sytosti.

Vedle konzistence stravy měňte i způsoby kuchyňského zpracování – jednou jablíčko nastrouhejte najemno, jindy nahrubo, později dejte kousek o ručičky.

Proč všechna tato opatření? V životě dítěte jsou určitá senzitivní období pro snadné přijímání nových poznatků, zkušeností, a pokud toto období prošvihneme, dítě si bude těžko zvykat na něco nového.

Ukázka jídelníčku pro 6.-7. měsíční dítě

Snídaně: kojení/mléko s věkovým určením
Svačina: pyré z broskví
Oběd:  krůta, brambor, špenát + kojení/mléko s věkovým určením dle potřeby
Svačina: kojení/mléko s věkovým určením
Večeře: kaše s věkovým určením s kouskem banánu
Večeře II: kojení/mléko s věkovým určením

Doma nebo z obchodu?

Maminky často řeší otázku, zda mají vařit doma nebo využít široké nabídky již hotových „konzerviček“. Hotové příkrmy podléhají přísným hygienickým i nutričním požadavkům, nicméně doma připravené jídlo je pestřejší a levnější. Asi nejlepší volbou je kompromis – vařit doma, ale na cesty nebo na víkend ke kamarádům využít konzervičky.

logo