Detail článku
Média

Workshopy mají naučit veřejnost nakupovat potraviny

24. 4. 2013, beda

Češi si začínají čím dál více všímat informací na etiketách potravin. Navzdory tomu si však neumí příliš poradit s výživovými hodnotami. A není se čemu divit. Ze školních lavic si znalosti o potravinách odnést nemohli. Proto se nechají snadno ovlivnit módními trendy a potraviny nevybírají s ohledem na vyvážené stravování. To by mohly změnit kurzy pro veřejnost.

Iniciativa Vím, co jím a piju připravila cyklus přednášek a workshopů Akademie zdravého životního stylu. Zábavnou formou a pod vedením odborníků chce pomoci lidem, aby si uměli vybrat takové potraviny, jež prospívají jejich zdraví. Workshop Chytré nakupování je prvním z plánovaných kurzů.

Naučme se nakupovat chytře

Workshop Chytré nakupování vznikl s myšlenkou pomoci lidem v orientaci na obalech potravin. Z nedávno provedeného průzkumu, který si společnost Vím, co jím a piju nechala provést, vyplynulo, že se Češi o etikety potravin zajímají. Nejvíce je však zajímá datum trvanlivosti. Údaje o složení sledují rovněž, méně však již údaje o výživových hodnotách. A přitom ty jsou z hlediska výživy a zdraví člověka nejdůležitější. Jenže kdo se vyzná v tabulce nutričního složení? A kdo umí takové informace zařadit do kontextu celodenního jídelníčku?

Workshopy uvede nutriční terapeutka

Iniciativa Vím, co jím a piju dlouhodobě spolupracuje s nutriční terapeutkou PhDr. Karolínou Hlavatou, Ph.D. A právě ona povede první workshop. „Doktorka Hlavatá má s přednášením bohaté zkušenosti, a právě proto jsme ji požádali o vedení workshopu. Před praktickou částí je totiž nutné účastníky seznámit s teoretickým základem, bez něhož by potraviny zodpovědně vybrat nemohli. A právě doktorka Hlavatá umí teorii vysvětlovat poutavou formou. Nechceme, aby se účastníci workshopu cítili jak ve školních lavicích. Ba naopak!“ prozradila záměr iniciativy její ředitelka Ing. Lucie Gonzálezová.

 

Atraktivitu zvýší známá tvář

Prvního workshopu, který proběhne ve čtvrtek 25. dubna v kavárně Era svět, se jako host zúčastní známý výživový specialista Ing. Petr Havlíček. S doktorkou Hlavatou natáčel v loňském roce video seriál (určený pro webové stránky www.vimcojim.cz a pro iDnes.cz ) právě o výběru potravin. Oba odborníci budou během workshopu k dispozici účastníkům, aby odpovídali na individuální otázky a radili v konkrétních matoucích případech, jak si s výběrem potravin poradit. „Cílem našich workshopů je být spotřebitelům co nejblíže. Celá Akademie je prvním projektem, v němž se naši odborní spolupracovníci potkají s lidmi tváří v tvář. A právě touto cestou se lidé mohou naučit nejvíce,“ vysvětluje Ing. Lucie Gonzálezová.

Workshop za hranicemi hlavního města

Iniciativa plánuje s Akademií zdravého životního stylu vyjet i mimo hlavní metropoli. „Mezi příznivci iniciativy Vím, co jím a piju je celá řada i mimopražských. Rádi bychom jim vyhověli, a proto bychom chtěli navštívit i další města po celé České republice,“ prozrazuje plány Ing. Lucie Gonzálezová. Zároveň však dodává, že realizaci dalších workshopů ovlivní celkový rozvoj iniciativy a zároveň zájem veřejnosti. „Do konce letošního roku bychom rádi zrealizovali celkem šest setkání, pro příští rok máme mnohem smělejší plány,“ dodává Gonzálezová.

Z programu workshopu:

Jak poznám, kolik má sýr tedy tuku?

Na sýrech nacházíme nejasný údaj „t. v s.“ – co znamená? Tuk v sušině. Ovšem pozor, nerovná se o skutečné procento tuku ve výrobku. Pokud si tedy kupujeme 30% eidam, neznamená to, že obsahuje 30 % tuku. Abychom zjistili podíl tuku ve výrobku, musíme v jeho složení najít údaj o podílu sušiny. Tyto dva údaje je nutné vynásobit a nakonec vydělit stem. Tak zjistíme, jaké množství tuku obsahuje 100 g daného výrobku.

Kolik tuku bychom měli konzumovat?

Tuky bychom měli konzumovat jako plnohodnotnou součást našeho vyváženého jídelníčku. V průměru by měly hradit cca 30 – 35 % celkové denní energie. Při nákupu potravin bychom měli sledovat podíl nasycených a trans mastných kyselin, které přispívají ke vzniku některých závažných onemocnění. Přednost bychom měli dávat potravinám s vyšším podílem nenasycených mastných kyselin, a to v poměru 2:1 ve prospěch právě těch nenasycených. Trans mastných kyselin bychom měli přijímat minimum a vybírat si takové potraviny, které je neobsahují vůbec nebo v co nejmenší míře.