Jak na domácí kuřecí vývar

Pokud jste milovníky polévek tak budete souhlasit, že domácí vývar nenahradí žádná kostka, pytlík či bujón. Doporučuji si jednou za čas udělat větší množství domácího vývaru, který si pak zamrazíte a budete mít vždy po ruce již hotový. Pro základ kuřecího vývaru můžete použít kuřecí skelety, které pořídíte za pár korun v řeznictví. Do vývaru také patří kořenová zelenina a koření. Mrkev, petržel, celer a cibuli neloupejte, jen omyjte a pokrájejte na větší kusy. Z koření přidávám bobkový list, nové koření a celý pepř. Nejdříve si skelety v pekáči opečeme ve vyhřáté troubě na 200°C přibližně 20 minut. Opečené skelety pak vložíme do velkého hrnce i s výpekem, přidáme zeleninu, koření a zalijeme studenou vodou. Přivedeme k varu a pak stáhneme na mírný plamen a necháme alespoň dvě hodiny táhnout. Pokud se vytvoří na povrchu pěna, tak ji lžící odstraníme. Na závěr zeleninu a skelety vyjmeme a tekutinu ještě přecedíme přes mokrou utěrkou nebo plátýnko. Takto hotový vývar necháme vychladnout a ještě sebereme ztuhlý tuk z povrchu. Vývar použijeme jako základ pro polévku, kam přidáme novou čerstvou zeleninu, vařené maso a zavářku.

Když na vývar není čas

Rádi byste si uvařili polévku, ale není čas na přípravu silného vývaru? Pak zvolte rychlejší varianty v podobě kuřecího tekutého bujonu, který jen zalijete vodou. Nebo použijte vývar z vařeného masa, do které přidáte kořenovou zeleninu a koření. Maso však v tomto případě zaléváme horkou vodou, aby se zatáhlo a uchovalo si tak své živiny. Dobu varu zkrátíme pouze na uvaření masa cca na 30 minut. Na závěr opět scedíme, vyjmeme zeleninu a koření a použijeme na polévku.

Jarní vývar se špaldovými nočky

Na tento vývar použijte sezónní zeleninu podle chuti. Použila jsem jarní cibulku, mrkev, celer, ředkvičky, česnek a hrášek. Je důležité zeleninu před vařením krátce orestovat na oleji, aby jednak získala lepší chuť, ale také se z ní lépe vstřebávaly vitamíny rozpustné v tucích. Zeleninu vždy vařte jen pár minut, aby zůstala křupavá a plná vitamínů. Kuřecí vařená prsa jsem si připravila zvlášť a použila jsem již předem připravený vývar z kuřecích skeletů. V receptu je však i varianta pro rychlejší přípravu s použitím tekutého bujónu Knorr. Aby polévka obsahovala všechny živiny, doplnila jsem vývar špaldovými nočky, které jsou opravdu jednoduché na přípravu. Tato polévka obsahuje všechny důležité živiny, které vyvážený pokrm má obsahovat – bílkoviny z masa, tekutiny z vývaru, vlákninu ze zeleniny a sacharidy ze špaldových nočků

RECEPT: JARNÍ VÝVAR SE ŠPALDOVÝMI NOČKY

recept, jarní vývar

SUROVINY na 4 porce:

kuřecí prsa vařená 400 g
voda 1000 ml
kuřecí bujon Knorr 28 g
mrkev 200 g
celer 200 g
hrášek 100 g
ředkvičky 200 g
jarní cibule 200 g
česnek 5 g
čerstvé bylinky petržel 20 g
muškátový oříšek 2 g
olej řepkový 20 g
sůl 4 g
pepř 2 g
celozrnná mouka špaldová 100 g
vejce 50 g

POSTUP:

Začneme přípravou špaldových nočků. Smícháme mouku s vejcem a zředíme trochou vody. Přidáme polovinou soli, špetku pepře a muškátového oříšku. Důkladně prohněteme. Zabalíme do potravinářské fólie nebo sáčku a dáme do lednice na chvíli odpočinout. Pak si pokrájíme veškerou zeleninu na větší kousky. V hrnci rozpálíme olej a zeleninu s česnekem lehce orestujeme. Přidáme bujón, zalijeme vroucí vodou a přivedeme k varu. Z těsta tvarujeme lžičkou nebo rukama natrháme malé nočky, které vhodíme do vroucí polévky a necháme vařit cca 3 minuty. Na závěr do polévky vložíme natrhané vařené maso, dochutíme zbylou solí a čerstvou petrželkou.

Nutriční složení 1 porce:

  energie

406 kcal

  bílkoviny

39 g

  sacharidy

34,5 g

    z toho cukry

  6,8 g

  tuky

11,1 g

    SFA

  2,3 g

    TFA

  0 g

  sodík

1,756 g

  vláknina

9,9 g

  přidaný cukr

0,1 g

 
Autor článku a receptu: Mgr. Zuzana Douchová – nutriční terapeut a psycholog
Fotografie: Tomáš Martínez