O dětech 20. 12. 2022 | Mgr. Lucie KašparováMgr. Lucie Kašparová

Dětský jídelníček o Vánocích

Vánoce jsou nejen svátky klidu a pohody, ale taky svátky jídla. Každoročně se internet hemží recepty a radami, jak zpestřit vánoční menu pro dospělé. Pojďme se podívat, jak vyladit vánoční jídelníček batolat a malých dětí a zda je to vůbec potřeba.

Stock photos: Inside Creative House/Shutterstock.com

Štědrovečerní kapr trochu jinak

S dětmi může být rytmus a program celého Štědrého dne zcela jiný než před dětmi. Pravděpodobně budete večeřet dřív, než jste byli zvyklí, když jste děti ještě neměli. A také je možné, že i jídlo bude jiné. Těm nejmenším asi nebudete servírovat smaženou rybu s bramborovým salátem, zato můžete připravit babyfriendly alternativu bez zbytečné práce navíc.

  • Kousek rybího masa (zkontrolujte důkladně, že je bez kostí) připravte na páře společně s kořenovou zeleninou, která přijde do bramborového salátu pro vás.
  • Pro ty úplně nejmenší můžete rozmixovat, pro zdatnější jedlíky klidně nechat vcelku na malá sousta. Dostatečně měkká ryba a zelenina dětem většinou chutná a konzumace je pro ně snadná.

Cukroví není zakázané slovo, ale všeho s mírou

malé děti konzumující vánoční cukrovíMožná se nejvíce obáváte nadměrné konzumace sladkého cukroví u babiček, tetiček a jiného příbuzenstva. Než se budete dopředu zbytečně stresovat, zamyslete se nad tím, co takový výjimečný vyšší příjem cukru může způsobit a jak ho případně regulovat. U těch nejmenších dětí je výhoda, že na stůl zatím třeba ještě nedosáhnou a obecně nesnědí to, co jim není přímo nabídnuto, podáno. U větších dětí je tohle už samozřejmě problém. A proto tedy:

  • Jděte příkladem. Pokud se sami budete od rána do večera ládovat cukrovím a dítěti to budete zakazovat, je jasné, že to asi není nejlepší řešení. Argumenty typu „maminka může, ale ty ne“ moc nefungují. Když si společně s dítětem nachystáte ke svačině jogurt a k tomu kousek lineckého, bude to určitě lepší cesta.
  • Vysvětlujte dítěti, ale i rodině. Pravděpodobně se nějaké scéně ohledně množství sladkostí během svátků nevyhnete. Trvejte však na svém. Vy jste rodič a vy máte zodpovědnost za jídelníček svého potomka. Dětem logicky vysvětlujte, proč nemůžeme jíst cukroví celý den (zkažené zoubky, bolest bříška) a apelujte i na rodinu, která se dětem snaží cukroví vnutit. Vysvětlujte bez emocí a věcně.

Dodržujte režim, na který jste během roku zvyklí

maminka s dcerou pijící voduDržte se svých zajetých kolejí a uvidíte, že i návštěvy u babiček a dědečků budou v pohodě. Je vaše dítě zvyklé na kupované příkrmy ze skleničky? Vezměte si je s sebou a nelamte si hlavu s tím, že dítě nechce pečené maso u tetičky. Je vaše dítě zvyklé pít obyčejnou vodu? Není tedy potřeba na svátky kupovat slazené limonády. Na návštěvách opět vysvětlete, že čistá voda stačí. Hlídejte taky množství soli, které se na vánoční tabuli může vyskytovat ve větší míře.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: autorský článek
Mohlo by vás také zajímat: