O dětech 17. 4. 2023 | Mgr. Kristina ŠístkováMgr. Kristina Šístková

Dort k prvním narozeninám: Tipy a recepty (nejen) na korpus

Významným milníkem každého dítěte jsou první narozeniny. A co by to bylo za oslavu bez dětského dortu! Jenže pečení prvního narozeninového dortu skýtá nejedno úskalí a řada maminek často tápe, jaký dort by svým ratolestem měly připravit. Přinášíme proto praktické rady a konkrétní recepty nejen na dortový korpus.

Stock photos: Robert Summers/Shutterstock.com

Volba surovin pro přípravu dortu je stěžejní

Za důležité považujte především prvotní výběr surovin, z nichž se rozhodnete dort upéct. První dětské dorty by měly být vždy připraveny pouze z takových potravin, které dítě již ochutnalo. Předejdete tak případné alergické reakci na novou potravinu, možnému průjmu či jiným obtížím. Tomu se chcete v narozeninový den jistě vyhnout.

Ukazuje se, že kontakt s alergeny je vhodný neodkládat, a proto čím dál tím více kojenců ochutná např. bílek, ořechy, kakao, exotické druhy ovoce již před prvním rokem života. Příprava a výběr dortu je pak o něco snazší. Děti, které ještě tyto potraviny do svých jídelníčků nezařadily nebo naopak právě z důvodu alergie je již vyřadily, mají možnosti omezené. Vzhledem k tomu, že zařazování jednotlivých potravin je u každého dítěte velmi individuální, je nutné se tím řídit i při přípravě dortu.

Myslete na bezpečnost

Žena krájí ovoce na drobné kouskyKromě toho, že bude dort pěkný, by měl být přizpůsobený „jídelním schopnostem“ dítěte - tzn., že bude dostatečně měkký bez menších pevných kousků, aby se zamezilo jejich vdechnutí. Do dětských dortů nedávejte ořechy vcelku a v případě kusového ovoce, jakým je např. hroznové víno, borůvky apod., dbejte na to, aby bylo alespoň rozpůlené. Tvrdé druhy ovoce, jakými jsou např. hrušky a jablka, je nutné nakrájet na tenké plátky, nastrouhat či před vložením na dort svařit, aby změkly. Vyhněte se také drobným bonbónkům a jiným malým ozdobám.

Tipy na přípravu dortu k 1. narozeninám

 • Na přípravu dětských dortů vybírejte především sezónní ovoce a zeleninu, případně využijte ovoce zmrazené.
 • Na obarvení nebo ozdobení se hodí také lyofilizované ovoce, které je vhodné rozemlít nebo rozdrtit v hmoždíři.
 • S curkem nebo bez? Nechcete doslazovat příliš, ale bojíte se, aby se dort povedl? Není špatné dodržet postup při přípravě korpusu, ale již není nutné doslazovat krém.
 • Není ořech jako ořech. V případě ořechů platí stejné pravidlo jako u ostatních potravin. Zařazují se postupně. Alergie na ořechy a semínka se může projevit pouze na jeden druh, proto korpus na dort či krém připravte pouze z takových ořechů, které vaše dítě již ochutnalo.
 • Kombinujte korpus, krém, ovoce dle preferencí a snášenlivosti vašeho dítěte, nikoli dle jednoho receptu.
 • Často se spekuluje, zda bude dětský dort vhodný nejen pro oslavence. Pokud bude dostatečně velký, respektive úměrný oslavě, tak bezpochyby ano. Případně můžete malému oslavenci „odebrat“ a připravit mu malou verzi.

Dort k prvním narozeninám: Korpus na dort

Má-li dítě zařazená v jídelníčku celá vejce a mléčné výrobky, není potřeba hledat speciální recepty, avšak jistě vhodnou variantou jsou takové korpusy na dort, které jsou vláčné díky zelenině, tedy například s mrkví, cuketou, dýní, řepou či špenátem.

Žena připravuje těsto na dortMezi dorty bez vajec můžeme zařadit banánový, některé palačinkové nebo lze připravit korpus na dort z kefírové buchty. Dortem neobsahujícím bílky může být dort z lineckého těsta. Upečené tenké placky střídejte s náplní – odleželý bude chutnat skvěle. Mezi nepečené klasiky patří samozřejmě dětské dorty z piškotů. Piškoty jsou vyrobeny z mouky, vajec a cukru, což nemusí být pro všechny děti vhodné. Inspirací mohou být také raw dorty.

Vyzkoušejte některý z receptů na korpus:

 • Palačinky na palačinkový dort (bez vajec): 250 ml mléka, 95 g hladké mouky, 20 g kakaa, 75 ml smetany ke šlehání, 20 g cukru krupice, špetka soli
 • Banánový dort (bez vajec): 50 g banánu, 150 g másla, 60 ml jogurtu, 120 g cukru, 1/2 lžičky mleté skořice, 2 lžičky kypřícího prášku do pečiva, 220 g hladké mouky
 • Banánový dort (bez vajec a cukru): 4 zralé banány, 3/4 hrnku jablečného pyré, 1 a 1/2 hrnku špaldové hladké mouky, 1 lžička jedlé sody (Zdroj: https://dvevtroube.blogspot.com/2016/06/dort-k-1-narozeninam-bez-cukru.html)
 • Linecké těsto na dortový korpus (jen žloutky): 210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g másla, 2 žloutky
 • Kefírová buchta jako korpus na dort (bez vajec): 3 hrnky polohrubé mouky, 2 hrnky cukru krupice - možno i méně, 1 vanilkový lusk, 2 lžíce kakaa, 1 lžička jedlé sody, 2 hrnky kefíru, 1/2 hrnku oleje
 • Raw korpus (nepečený, bez vajec a cukru): 300 g mandlí/ořechů dle výběru, 200 g datlí bez pecek, možno přidat kakao, ale není nutné
 • Ořechový dort (bez vajec a cukru): 250 g pohankové mouky, 250 g jáhlové mouky, 1 lžička jedlé sody, 400 g jablečného pyré, 200 g vlašských ořechů, 50 g kokosové mouky, 280 - 300 ml teplejší vody (Zdroj: https://livewithanny.cz/narozeninovy-dort-k-1-narozeninam/)
 • Banánovo-mrkvový dort (bez cukru): 100 g hladké mouky, 50 g mandlové mouky, 2 vejce (bílky ušlehat zvlášť), 80 g mrkve, 2 zralé banány, 100 g másla, 1 kypřící prášek do pečiva (Zdroj: http://www.smoothcooking.cz/2019/05/narozeninovy-dort-nejen-pro-deti.html)

Dort k prvním narozeninám: Krém na dort

Žena promazává dort krémemZákladní krém není nikterak složitý, zcela vystačí překapaný bílý jogurt. Jiné chuti docílíte například jeho smícháním s lučinou. Je již tučnější a slanější, ale jogurtem se „naředí“. Z mléčných výrobků se také na krém hodí ricotta, pevná část sýru cottage, tvaroh, zakysaná smetana, skyr. Přidat můžete do krému nebo jako samostatnou vrstvu také z mléka připravený vanilkový pudink. Není to zásadní, ale kdo by chtěl, lze jej sehnat i v bio kvalitě. Častou přísadou krémů bývá šlehačka, mascarpone nebo máslo. Samotné nejsou na dětský krém vhodné pro vysoký obsah tuku. V krajním případě lze šlehačku (min. 31 g tuku/100 g výrobku) či mascarpone (41,5 g tuku/100 g výrobku) smíchat s výše zmíněnými náplněmi, čímž se obsah tuku alespoň trochu sníží.

Dort k prvním narozeninám: Jiné náplně do dortu

Náplní doplňte krém nebo ji použijte samotnou, např. pokud byla dítěti diagnostikována alergie na bílkovinu kravského mléka. Základem je rozmixované ovoce, které se hodí namísto marmelády. Ideální a chuťově výborná jsou nastrouhaná svařená jablka s vodou, skořicí a vanilkovým pudinkovým práškem. Vyzkoušet můžete rozpuštěný kokosový olej rozmixovaný s malinami, jahodami a banánem s vanilkou. Takto připravenou náplň nalijte na korpus a nechte ztuhnout v lednici. Osvědčenou pochoutkou malých dětí je banán s avokádem. Mají-li zařazené v jídelníčku kakao, i to je možné do kombinace vmíchat.

Pokud se domácí přípravy dortu obáváte a netroufáte si ni, není samozřejmě ostudou dětský dort koupit. Je ale více než vhodné se zajímat o jeho přesné složení a trvanlivost, a pokud možno se s cukrářem předem domluvit na surovinách, které pro vás a především pak pro vašeho potomka budou nejvhodnější.

Krásné první narozeniny!

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: autorský text
Mohlo by vás také zajímat: