O dětech 11. 5. 2021 | Mgr. Lucie Kašparová, DisMgr. Lucie Kašparová, Dis

Jak se u dětí projevuje nedostatek bílkovin? Zpomalený růst i zhoršená imunita

Ohlídat u dětí dostatečný příjem veškerých potřebných živin může být někdy nadlidský úkol. Obzvlášť jsou-li děti v jídle vybíravé. Bílkoviny jsou základní stavební jednotky a hrají významnou roli pro imunitní systém.

Stock Photos: New Africa /Shutterstock.com

Základní stavební jednotka a imunitní booster

  • Bílkoviny (proteiny) zajišťují dětskému metabolismu správný a zdravý růst. Zároveň se podílejí na správné funkci imunitního systému.

Bílkoviny patří mezi tři základní živiny jídelníčku. Zatímco sacharidy a tuky jsou hlavními energetickými zdroji, bílkoviny fungují primárně jako stavební složka výživy. Právě v dětském věku jsou bílkoviny ve stravě velmi důležité, protože v tomto období je růst a vývoj lidského organismu nejrychlejší.

Jak poznat projevy nedostatku bílkovin u dětí

Nedostatečný příjem masa, luštěnin, vajíček, mléčných výrobků a sýrů se může projevovat hned několika způsoby:

  • zpomalený růst

zpomalený růstJako první indikace, která může vypovědět o nedostatečném příjmu bílkovin, je zpomalení tělesného růstu. Váhu a výšku dítěte kontroluje od narození pediatr a k určení správného vývoje tělesné výšky a hmotnosti slouží tzv. percentilové grafy.

Zatímco nedostatek bílkovin ve stravě se může projevit jak zpomalení tělesného růstu i hmotnosti, u vegetariánsky či vegansky se stravujících dětí může naopak docházet vlivem vysoko sacharidové stravy k nárůstu tělesné hmotnosti při zpomalení růstu.

  • zhoršení imunitního systému

Dalším projevem, který může být následkem nedostatečného příjmu bílkovin, je častější nemocnost dítěte. Samozřejmě to, že vaše dítě onemocní zrovna v době chřipkové epidemie, není na pováženou a dá se očekávat. V takovém případě není nutné hned měnit jídelníček.

Nicméně za pozornost jistě stojí, je-li vaše dítě nemocné několikrát do roka a rekonvalescence trvá poměrně dlouho. O malém množství proteinů v jídelníčku může taky vypovídat horší hojení odřených kolínek a jiných úrazů. Takový stav je dobré opět konzultovat s pediatrem a případně se zaměřit na zmiňované bílkoviny.

  • častější únava

U dětí není typické, že by trpěly častou únavou. Je běžné, že zvládnout „prohopsat“ kus procházky, hrát si celé dopoledne na hřišti a odpoledne závodit na kole pomalu až do tmy.

Dětský organismus má skvělou schopnost rychlé regenerace. Jestliže u vašeho jinak aktivního dítěte pozorujete častější stížnosti na únavu a omezení jeho pohybových aktivit, opět stojí za pozornost posoudit, zdali za tím nemůže být právě úbytek bílkovin v jídelníčku.

Vzorový jídelníček se zvýšeným obsahem bílkovin (45 gramů) pro předškolní dítě:

  • Snídaně: bílý rohlík (42 g), čerstvý sýr nebo kvalitní roztíratelný rostlinný tuk nebo máslo (10 g), plátek dětské vepřové šunky (20 g), okurka (50 g), sklenice džusu (100 ml)
  • Svačina: jablko (100 g)
  • Oběd: dušená rýže (80 g), plátek kuřecího masa (60 g), zeleninový salátek (100 g)
  • Svačina: tvarohový dezert s vysokým obsahem tvarohu  (např. Míša Mls tvarohový 130 g)
  • Večeře: těstoviny (80 g) se zeleninovou směsí (80 g), strouhaným sýrem (20 g)

Kvashiorkor – onemocnění z nedostatku bílkovin

jahodySyndrom těžkého nedostatku bílkovin se nazývá kwashiorkor a může nastat i při jinak dostatečném energetickém příjmu.

Projevy tohoto onemocnění jsou například: kožní léze, otoky, apatie, anorexie (Svačina a kol., Dietologie pro lékaře, farmaceuty, zdravotní sestry a nutriční terapeuty, 2013).

  • Příjem bílkovin u dětí se počítá jako 1 g bílkoviny na kilogram tělesné hmotnosti. V případě nemoci je vhodné příjem bílkovin navýšit.

V dětském jídelníčku by měly být zastoupeny jak bílkoviny živočišného, tak rostlinného původu. Pravidelně zařazujte do jídelníčku dětí libové maso, sýry, vajíčka, ryby, luštěniny, mléčné výrobky.

Mohlo by vás také zajímat: