Velkou úlohu sehrává hmotnostní přírůstek v době těhotenství. Značná část nastávajících maminek jí „za dva“ a v těhotenství přibírá více než doporučených 12 kg. „Nadbytečné kilogramy se nejen špatně shazují, ale významně se zvyšuje i riziko rozvoje těhotenské cukrovky, která ohrožuje jak maminku, tak dítě. Škodlivý je i druhý extrém – za každou cenu si udržet štíhlou postavu. Děti, které jsou v těhotenství vystaveny nízkému energetickému příjmu, bývají v pozdějším věku častěji obézní,“ říká Karolína Hlavatá, garantka iniciativy Vím, co jím a piju.

rajská jablkapomeranče

Nedílnou součást jídelníčku těhotných žen tvoří ovoce a zelenina

Co nesmí chybět v jídelníčku těhotných

1. Vyvážená strava

Svou stravou zajišťujete svému dítěti potřebné látky k jeho zdravému vývoji, je proto zcela zásadní složit jídelníček tak, aby v něm byly zastoupeny všechny hlavní skupiny potravin.

Kyselina listová- klíčová složka ve výživě těhotných žen je kyselina listová. Vedle železa je významná pro krvetvorbu a hraje důležitou roli v prevenci vrozených vývojových vad nervové soustavy. Ideální přísun kyseliny listové by měl být  400 až 800 mikrogramů. Kyselina listová je obsažena v kapustě, brokolici, špenátu, sóji, luštěninách, rybách, kuřecím mase...

Zinek -významný prvek v tvorbě imunity potomka. Nalezneme ho v celozrnných obilovinách, tvrdých sýrech, dýňových semínkách.

Bílkoviny - do stravy zařazujte mléko a mléčné výrobky (3 porce denně), sýry, maso – upřednostňujte ryby a drůbež, uzeniny z jídelního lístku úplně vypusťte. „Vyhněte se masu tučnému, vždy jej vybírejte libové. Červené druhy mas také nevynechávejte, je bohaté na železo a vitamin B12. Mléčné výrobky vybírejte polotučné, obsahují potřebné množství vápníku, který je důležitý pro růst kostí. Vedle vápníku je klíčový pro správný vývoj dítěte i jód, železo a hořčík,“ konstatuje Karolína Hlavatá.

2. Vitaminy skupin B a C

Vitaminy skupiny B jsou nejvíce obsaženy ve vejcích, mase, obilninách a mléce a pomáhají předcházet vrozeným vadám. Vitaminy C nalezneme v ovoci (černý rybíz, citrusy), zelenině (rajčata, kapusta, zelí, brambory). 

3. Dodržujte pitný režim

V těhotenství by nastávající maminky měly dodržovat dostatečný příjem tekutin, zejména vody (balené). „Tekutiny pomáhají předcházet zácpě. Nepijte příliš slazených nápojů a dávejte si pozor i na konzumaci některých bylinných čajů a většího množství kávy,“ doplňuje Karolína Hlavatá. 

 Doporučený počet porcí pro vyvážený jídelníček:

 pyramida

Čemu se v těhotenství vyhnout:

1. Cigarety a alkohol

Toxické látky, které obsahují alkoholické nápoje a cigarety mohou vážně poškodit zdraví a narušit vývoj dítěte. Pokud se však jedná o občasnou konzumaci jedné malé sklenky vína či piva, vývoj vašeho potomka není ohrožen.

2. Diety

V těhotenství na diety raději zapomeňte. Pokud chcete, aby vaše dítě bylo zdravé a správně se vyvíjelo, musíte mu zajistit dostatečný přísun živin. Důsledky matčina stravování se nemusí projevit na zdravotním stavu dítěte okamžitě, ale až v průběhu jeho dalšího vývoje. „Dejte si pozor na obezitu a nadváhu, riskujete rozvoj těhotenské cukrovky, předčasný porod, narození mrtvého plodu a jiné. Těhotné ženy s normální hmotností před těhotenstvím by neměly přibrat více než 12 kg,upozorňuje dietoložka.