Jestliže stále kojíte miminko, zapomeňte na snižování energetického příjmu. Neznamená to ale ani to, že se musíte smířit s nadbytečnými kily. Úpravu jídelníčku tak, abyste přijímaly méně kalorií, nechte na pozdější dobu. Přesto mu věnujte zvýšenou pozornost a nemusíte se za kočárkem valit jako kulička.

Hladové tělo, vás obere o zásoby

„V době kojení by se maminka neměla snažit hubnout za každou cenu. Jen ji to stresuje, což ovlivňuje tvorbu i kvalitu mléka,“ varuje dietoložka Karolína Hlavatá. V tomto období je důležité, aby žena zůstala v dobré výživové kondici, aby jí nechyběly vitamíny, vápník. „I při nedostatku některých živin to tělo zařídí tak, aby mléko bylo plnohodnotné. Jenže si pak bere vše potřebné ze zásob matky, a to není dobře,“ objasňuje Karolína Hlavatá. Při násilném hubnutí místo vytoužené krásy, s největší pravděpodobností nastane opak. „Když kojící žena nedbá na kvalitu stravy, chátrá, více jí padají vlasy, cítí se unavená, je podrážděná a nespokojenost se pak přenáší i na její miminko. Je to začarovaný kruh,“ říká dietoložka.

Zbytečně nemlsejte

Jak to tedy zařídit s návratem do někdejší kondice? Rozhodně se prozatím nepouštějte do razantního hubnutí. Navzdory tomu, že režim dne je s děťátkem přeházený, snažte se jíst pravidelně a naopak nemlsejte zbytečnosti – sušenky, brambůrky, čokoládu a podobně. Když už potřebujete dávku „cukru“, pak je lepší než kus čokolády, plátek tmavého pečiva se žervé s kouskem rajčete.

Nic nevyřazujte

„Není dobré moc potravin vyřazovat. Maminky často vyřadí zeleninu, tmavé pečivo, aby to dítě nenadýmalo. Je ale důležité, aby si i miminko zvykalo na různorodou stravu, učilo se novým chutím. To, co maminka jí, ovlivňuje i chuť jejího mléka,“ objasňuje Karolína Hlavatá.

„Prdíků“ se nebojte

Máte obavu, že pokud nevynecháte některé potraviny, budou prcka trápit „prdíky“? „Je jasné, že když mám třítýdenní miminko, nesním plný talíř fazolí. Na druhou stranu ale i pro dítě je důležité, aby se naučilo s větry vypořádat. I jemu je třeba nastavit zdravou peristaltiku střev,“ míní dietoložka.

Jezte pravidelně, porce nešiďte

Pro návrat k fit tělu pro začátek postačí, když budete energii doplňovat každé dvě až dvě a půl hodiny po menších dávkách. Oběd a večeři rozhodně nešiďte. „Lidé mají mylně zakořeněno, že si hmotnost udrží, když ošidí oběd a večeři poloviční přílohou, nebo si dají jen zeleninový salát. To je chyba. Velmi důležitá je i odpolední svačina. Ideální je, když jde maminka s miminkem ven, aby si s sebou vzala zakysaný nápoj a nakrájenou zeleninu nebo ovoce do krabičky,“ doporučuje dietoložka.

Záleží na psychice

To v jaké formě maminka bude, záleží především na její psychice. I když má malé dítě, měla by si žena najít čas si něco jednoduchého uvařit a k jídlu si sednout. Měla by se snažit také alespoň trochu odpočívat. Nevyspání vytváří stres a špatnou náladu. Výsledkem je, že se na sebe dívá více negativně a vidí se hůř, než ve skutečnosti vypadá.
„S návratem k původní kondici není dobré příliš spěchat. Rok se tělo dává fyziologicky dohromady. Jestliže vám to přece jen nedá, a potřebujete na sobě vidět úbytek váhy, pak by neměl být větší než půl až jedno kilo měsíčně,“ dodává Karolína Hlavatá.

Choďte a lehce posilujte

Pro návrat do formy je samozřejmě důležitý pohyb, ale stejně jako přísné omezení jídelníčku není v době kojení dobré ani extra náročné cvičení. Ideální jsou delší procházky a postupné posilování těla například jógou nebo cvičením pilates. Začít cvičit pilates doporučují odborníci od šestého týdne po porodu, pokud se maminka cítí dobře.