Diastáza

Nejčastěji k ní dochází v těhotenství - jak miminko v děloze roste, dochází k roztahování břišních svalů a ke změně rozložení orgánu v pánvi a břiše. U mnoha žen se před a po porodu objeví diastáza (rozdvojení) přímého svalu břišního. Přímý břišní sval má svou pravou a levou část, které jsou navzájem spojené vazivem, tato oblast se nazývá linea alba. Diastáza znamená, že se sval rozpojil a zanechal oblast spoje slabou. Bříško bývá viditelně vyklenuté.

Tato situace může být nebezpečná nejen hrozící kýlou v oslabené oblasti, ale také je ohrožena stabilita páteře, protože jsou oslabeny hluboké břišní svaly. Dochází totiž k narušení celého stabilizačního systému páteře. Častým problémem pak jsou bolesti zad, zejména bederní oblasti. Chybou by bylo začít posilovat přímé břišní svaly, rozestup by se ještě zvětšoval. Doporučuje se tedy začít s posílením středu těla, tzv. core.

Dysfunkce hlubokých svalů středu těla

Tyto svaly se podílejí na udržení vzpřímeného trupu vůči gravitační síle a to během všech aktivit -  při chůzi, běhu, stoji a sedu. Jejich funkcí je přesné postavení hlavy, páteře a jejích kloubů a pánve vůči sobě. Mezi tyto svaly patří příčný sval břišní, krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře, bránice a pánevní dno. Jejich správná aktivace je nezbytná během všech každodenních aktivit. Svaly by se v ideálním případě měly aktivovat automaticky a tak chránit páteř proti nepřiměřené zátěži.  

Pokud dojde k poruše souhry těchto svalů, dojde ke svalové nerovnováze a následně k potížím jako jsou bolesti zad, výhřezy meziobratlové ploténky nebo blokády jednotlivých úseků páteře.  Pokud svaly nepracují správně, přebírají jejich činnost svaly povrchové, tím však ještě více ztrácí funkčnost hluboké svaly a vzniká tak začarovaný kruh. Obrazem takové dysfunkce může být právě vypouklé břicho. Jak z kruhu ven? Zapomeňte na zkracovačky a předkopávání nohou. Místo toho se zaměřte na posílení středu těla.

Hyperlordóza

Takto označujeme nadměrné prohnutí v bederní oblasti, často současně dochází k naklopení pánve vpřed a „vystrčení“ hýždí.  Příčinou je slabé břišní svalstvo, které nedokáže udržet páteř v neutrální poloze a ta se vyklene vpřed. Často se vyskytuje u hypermobilních (nadměrně pohyblivých) jedinců. Na páteř je vyvíjen velký tlak a dochází také k bolestem v dané oblasti. Toto držení těla zhoršuje např. nošení vysokých podpatků, sedavý způsob života nebo  nedostatečná  pohybová aktivita.

Dá se zlepšit cviky zaměřenými na uvolnění bederní páteře. Současně je nutno dostatečně posílit a zpevnit břicho.

Všechny tři výše popsané stavy se velmi často vyskytují současně, mohou se ale objevit i samostatně.